Main content

TÉMA : Fenomén VU3V a knihovny

ZLATA HOUŠKOVÁ zlata.houskova@gmail.com

Virtuální univerzita 3. věku (VU3V) se v ČR stala už před lety fenoménem, který oslovil nejen seniory napříč republikou, ale také vedení obcí, občanská sdružení, vzdělávací a kulturní organizace a samozřejmě také – knihovny (za připomenutí určitě stojí, že první knihovnou, která se stala konzultačním střediskem VU3V, byla Městská knihovna Sedlčany). Ty se poměrně rychle začaly zajímat o spolupráci s Provozně-ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze (dále PEF ČZU), která VU3V v ČR realizuje, a postupně rozšiřovaly počet tzv. konzultačních středisek.

A důvody tohoto vývoje? Je to jednoduché: prostřednictvím VU3V se k přednáškám vysokoškolských expertů z různých oborů dostanou všichni zájemci-senioři, a mohou tak získat „všeobecné, zájmové a neprofesní“ vzdělání na univerzitní úrovni, aniž musí vážit dlouhou cestu do univerzitních měst. Stačí dojít do blízkého konzultačního střediska VU3V v obci. Kurzy VU3V tak vyrovnaly šance na vzdělávání seniorů z měst a venkova. Setkávání na těchto kurzech má navíc vedle vzdělávacího také silný sociální efekt; o jeho významu svědčí zájem o studium i ve velkých městech (včetně univerzitních). Zkrátka – ideální forma práce a nová služba pro seniory v obci.

Pro konzultační střediska samozřejmě platí určitá pravidla a musí být splněny jisté podmínky. Vše je ale nastaveno velmi vstřícně, s pochopením a v zájmu potenciálních frekventantů, takže stát se konzultačním střediskem mohou bez větších problémů i ty nejmenší knihovny. Praxe potvrzuje, že možnost studia VU3V poskytují seniorům knihovny všech velikostí – od krajských po neprofesionální knihovny v nejmenších obcích. Bližší podmínky vzniku konzultačního střediska jsou k dispozici na webových stránkách https://vu3v.cz/.

Když sekce SKIP 60+ tvořila standard Knihovna přátelská k seniorům, uvedla proto realizaci VU3V jako minimální požadavek v oblasti vzdělávání. I tento požadavek možná ovlivnil nárůst počtu konzultačních středisek VU3V v knihovnách. Tak či onak vedle obcí jsou právě knihovny nejčastěji konzultačními středisky VU3V; navíc často se i konzultační střediska obcí prakticky realizují v prostorách nebo s pomocí knihoven. Že jde o praxi úspěšnou, kterou oceňují jak knihovny, tak frekventanti kurzů, dokumentují některé z dalších příspěvků v tomto čísle Čtenáře.

A protože knihovny jsou plné kreativních lidí, knihovní konzultační střediska propojují univerzitní přednáškový základ s vlastní činností (výpůjčky studijní a doplňkové literatury, doporučující bibliografie…) a doplňují jej dalšími aktivitami, jako jsou setkání s „virtuálními“ lektory v reálu či vystoupení dalších odborníků na probírané téma, návštěvy výstav, objektů souvisejících s tématy, vycházky, výlety apod. A mimo jiné také hledají cestu k vzájemné spolupráci. Jeden ze zajímavých nápadů padl v loňském roce na přehlídce Seniorská OKnA. Byl to návrh na vytvoření databáze „kooperativních“ knihoven, které chtějí (podle svých možností) ostatním pomoci při realizaci výletu/zájezdu studentů VU3V, případně jiných vzdělávaných seniorských skupin. Databáze, jejíž formulář se připravuje na webu sekce SKIP 60+, by měla umožnit knihovně, která plánuje tematický výlet do určité lokality, zjistit, jestli zde najde partnerskou knihovnu ochotnou pomoci při zajištění programu výletu a samozřejmě za jakých podmínek. Například: knihovna z Chlumu chce jet se seniorskými studenty VU3V do Lhoty. Nahlédne do databáze a zjistí, že knihovna ve Lhotě je ochotna poskytnout seznam místních památek a významných míst a zajistit exkurzi v knihovně nebo že je ochotna poskytnout průvodce po obci a zprostředkovat návštěvu místního zámku atd. atd.

Anebo také chlumská knihovna zjistí, že lhotecká knihovna k žádné spolupráci připravena není, a že si tudíž musí pomoci sama – a třeba se pak rozhodne, že pojede jinam, kde přátelskou kolegiální ruku najde… Databáze, pokud se ji podaří naplnit, tj. pokud bude dostatečný zájem a ochota knihoven podílet se jakoukoli měrou na této formě kooperace a vzájemné pomoci, může být dalším krokem ve vývoji služeb knihoven seniorům v ČR. A protože VU3V je opravdu mimořádně zdařilý a úspěšný projekt s velkým potenciálem rozvoje (v současné době jde o téměř 50 kurzů a jejich počet neustále narůstá), jsou všechny smysluplné formy spolupráce určitě žádoucí.