Main content

TÉMA: Výročí Franze Kafky: Hry Franze Kafky v Muzeu literatury

ALENA PETRUŽELKOVÁ petruzelkova@pamatnik-np.cz

…podtón Kafkova humoru i v té nejhlubší vážnosti svědčí o nepřekonatelné svobodě, o tvůrčím nadhledu geniálního člověka ve vztahu k tomu, co prožívá a čím trpí.

Oskar Baum, 1937

Letošní 100. výročí Kafkova úmrtí aktivizovalo umělce a instituce nejen v Evropě, ale po celém světě v míře, která odpovídá významu jeho literárního díla. Dosavadní rozmanitost přístupů a výkladů Kafkova díla bude v roce oslav rozhojněna, o čemž svědčí množství dosud oznámených akcí. Tou nejvýznamnější bude pravděpodobně výstavní projekt Národní knihovny Izraele, Bodleian Libraries v Oxfordu a Německého literárního archivu v Marbachu, na němž budou představeny doklady ke Kafkovu životu a dílu, některé vůbec poprvé.

Kromě nich pořadatelé slibují pestrou přehlídku rukopisů, dopisů a knih dalších významných literátů: Ilse Aichingerové, Petra Handkeho, Hermanna Hesse a mnohých dalších. Kafka bude rovněž představen jako čtenář. Nebude chybět perspektiva současného vnímání Kafkova odkazu.

Četné akce, které se budou konat v ČR, jsou anoncovány na mezinárodní platformě www.kafka2024.cz. Aktuální informace o akcích v hlavním městě (divadelních, filmových, literárních, hudebních, vědeckých) jsou rovněž sdíleny na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Cílem pražské výstavy Hry Franze Kafky v Muzeu literatury je narušit některé dosavadní interpretační stereotypy – např. redukci Kafkova díla na pouze „německého Kafku“, která neodpovídá nejen jazykové rozmanitosti dochovaných písemností, ale rovněž působení multietnického prostředí Prahy, kde se Kafka narodil a většinu svého života prožil, nebo Kafku jako solipsistu, zabývajícího se jen svými traumaty.

Ve výstavě budou představeny literární a biografické texty Franze Kafky, související artefakty a dokumenty především ze sbírek Památníku národního písemnictví − Muzea literatury z perspektivy odlišné od obvyklého obrazu autora, z perspektivy hry.

Kromě tvůrčího uchopení kafkovských témat ve výtvarném umění (ilustrace, plastika, koláž, autorská kniha) bude ve výstavě věnována pozornost překladu. Podle autora ideové koncepce výstavy lze prezentované překlady vnímat jako polyfonii, která předlohu obohacuje a dává jí zaznít v nových laděních. Téma hry bude představeno rovněž prostorově a zvukově ztvárněnými dokumenty (videosekvencí či audioinstalací). Návštěvník objeví Kafku, který ve svých textech uplatňoval hru s formami, nápady a pointami a k témuž podněcoval umělce (včetně překladatelů), kteří se k němu ve své tvorbě vztahovali.

Princip hry se rovněž objeví v pestrém doprovodném programu, který se zaměří na divadelně-akrobatické a recitační představení. Pro dětského návštěvníka se připravuje edukační list Bát se jako František Kafka.

Výstava Hry Franze Kafky se uskuteční v prostoru určeném na sezónní výstavy Muzea literatury, do něhož návštěvník vstupuje z prostoru stálé expozice a do něhož lze vstoupit z libovolného konce. Princip mnoha vchodů brání pokušení jednoznačné interpretace a zároveň umožňuje hledat dosud neobjevená spojení.

Obr.: archiv Muzea literatury

místo konání: Památník národního písemnictví – Muzeum literatury, Pelléova 22/44, 160 00 Praha 6

termín: 22. 5. 2024 – 15. 9. 2024 (vernisáž 21. 5. 2024)

koncepce výstavy: Štěpán Zbytovský

kurátorky: Vilma Hubáčková, Alena Petruželková

architektonické řešení: Václav Šuba

grafické řešení: Jan Stuchlík