Main content
LEGISLATIVA: Novela Standardu veřejných knihovnických a informačních služeb
PETRA MITUROVÁ petra.miturova@mkcr.cz
Dne 1. 11. 2023 byla schválena novela Metodického pokynu Ministerstva kultury k vymezení standardu veřejných knihovnických a informačních služeb poskytovaných knihovnami zřizovanými a/nebo provozovanými obcemi a kraji na území České republiky. Dokument je znám též pod zkráceným názvem Standard VKIS nebo též Standard pro dobrou knihovnu, který asi nejlépe vystihuje jeho účel. Tím je stanovení doporučených kvantitativních a kvalitativních podmínek, jichž by měla knihovna dosáhnout při zajišťování svých služeb, s přihlédnutím ke své velikosti.
Metodický pokyn je určen krajským a obecním knihovnám, zapsaným v evidenci Ministerstva kultury. Přestože je jeho charakter převážně doporučující, je vhodnou pomůckou každé veřejné knihovny usilující o poskytování kvalitních služeb svým uživatelům.
Novela byla zpracována ve spolupráci s odbornou knihovnickou veřejností, zejména Ústřední knihovnickou radou, Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR a Sdružením knihoven ČR; připomínky uplatnilo též Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. S aktualizovaným zněním Standardu byly seznámeny krajské úřady, které se podílejí na vytváření koncepce rozvoje knihovnictví ve svých krajích.
Zapracované změny reagují na priority Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021 až 2027, především na posílení role knihoven jako komunitních, vzdělávacích a kulturních center obcí. Do Standardu byly doplněny citace a odkazy podle aktuální verze Manifestu IFLA/UNESCO o veřejných knihovnách podle nového vydání z roku 2022.1 Byl také aktualizován propočet celostátních průměrů u všech doporučených hodnot (indikátorů) o údaje za rok 2022.
Na základě podnětu pracovní skupiny k Memorandu o spolupráci Ministerstva kultury a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podepsaného v roce 2021 s cílem spolupráce knihoven, kulturních a paměťových institucí se školami a školskými zařízeními byla nově zahrnuta i další témata. Článek 14 je věnován spolupráci knihoven se vzdělávacími institucemi, spočívající v rozvoji čtenářské, informační, mediální, digitální gramotnosti a propojování neformálního a formálního vzdělávání. Článek 15 se týká služeb pro uživatele se specifickými potřebami, sociálně vyloučené a sociálním vyloučením ohrožené osoby, přičemž princip bezbariérovosti byl promítnut také do jiných částí Standardu.
Celé aktualizované znění metodického pokynu naleznete na webu Ministerstva kultury2 a Národní knihovny ČR3.
1 Manifest IFLA/UNESCO o veřejných knihovnách 2022. Dostupné z: https://ipk.nkp.cz/legislativa/mezinarodni-doporuceni/Manifest_UNESCO.htm
2 https://www.mkcr.cz/metodiky-a-koncepce-cs-345
3 https://ipk.nkp.cz/legislativa/01_LegPod/knihovni-zakon-257-2001-sb.-a-navazne-provadeci-prepisy/metodicky-pokyn-ministerstva-kultury-k-vymezeni-standardu-verejnych-knihovnickych-a-informacnich-sluzeb-poskytovanych-knihovnami-zrizovanymi-a-nebo-provozovanymi-obcemi-a-kraji-na-uzemi-ceske-republiky