Main content
KNIHOVNY V NOVÉM: Havířovská pobočka U Jeslí má nový kabát a krásnou zahradu
ROMANA BARTOŠKOVÁ akvizice@knih-havirov.cz
Po dvouleté rekonstrukci znovu otevřela své brány jedna z poboček havířovské knihovny. Pobočka se nachází v ulici U Jeslí a již tento název připomíná původní poslání budovy. Ano, v tomto objektu z padesátých let minulého století sídlily jesle. Poté, co se v devadesátých letech začaly jesle ve velkém rušit, dostala do užívání část nepotřebných prostor v roce 2000 knihovna. Zbylá část budovy zůstávala nevyužitá a dál chátrala.
Objekt jeslí byl už době, kdy nabídl své prostory knihovně, značně za svým zenitem. Budova se nachází v nejstarší čtvrti nejmladšího města republiky – v praxi to znamená, že po svém vybudování se dostala mimo zorný úhel údržby, a tak po více než čtyřiceti letech svého provozu nebyla v nejlepší kondici. I tak byly tehdy tyto prostory pro knihovnu velkým přínosem, protože do té doby byla pobočka knihovny v této čtvrti v naprosto nevyhovujících bytových prostorách v blízkém domě.
Budova bývalých jeslí patří městu, a proto i její rekonstrukce spadala plně do gesce města, a to od přípravy projektové dokumentace přes výběr zhotovitele až po realizaci stavby. Část, kde bývaly jesle, nově dostalo do užívání sociální zařízení města – SANTÉ, centrum ambulantních a pobytových služeb, které sem přesunulo denní stacionář pro osoby ve věku 15–64 let s mentálním, případně kombinovaným postižením. Kapacita stacionáře je plánovaná pro 25–30 osob, z toho maximálně deset s omezenou schopností pohybu. Součástí stavby byla přístavba vstupu s evakuačním výtahem a u objektu vzniklo parkoviště s vyhrazenými šesti bezbariérovými místy. Nově bylo toto zařízení pojmenováno jako Stacionář v zahradě, a to vypovídá zcela jasně o tom, že poměrně velká zahrada u objektu již není tou zanedbanou a nepoužívanou zahradou, jakou byla několik desítek let.
Rekonstrukce budovy byla zahájena v září roku 2021, tedy v době, kdy byla koronavirová pandemie v plné síle. To se pochopitelně neblaze podepsalo i na průběhu stavby, kdy pandemii vystřídal obrovský nárůst cen energií a s ním spojená nečekaně vysoká inflace, tedy růst cen stavebního materiálu, stavebních prací, dopravy a vůbec všeho. Ve výsledku tak rekonstrukce trvala místo jednoho roku téměř roky dva a nevyhnula se jí celá řada problémů.
Rekonstrukce objektu bývalých jeslí byla kompletní – bez nadsázky lze říct, že původní zůstaly pouze nosné zdi. Jsou zde nové podlahy, střecha, okna, zateplení, veškeré rozvody, topení, sanitární zařízení a veškerý nábytek.
Pobočka městské knihovny sídlila v objektu jeslí dvacet let. Kromě problémů souvisejících se špatným technickým stavem budovy zde byl již značně opotřebovaný mobiliář, nicméně samotný prostor byl pro knihovnu vyhovující, a tak i po rekonstrukci sídlí knihovna v prostorách původních. Uvnitř je ale vše nové. Nejpodstatnější změnou je pravděpodobně změna vnitřních dispozic pobočky tak, že je výrazně přehlednější. Nové uspořádání umožnilo i umístění většího počtu regálů – je tu přibližně 210 metrů polic a na nich 13 000 svazků. Toto číslo řadí pobočku na třetí místo ve velikosti poboček a oddělení Městské knihovny Havířov, větší je jen půjčovna pro dospělé v centru města v ulici Svornosti a půjčovna pro dospělé ve Šrámkově ulici.
Rekonstruovaná pobočka v ulici U Jeslí se nachází v části města Havířov-Šumbark, což je nejstarší čtvrť města. Převážná část návštěvníků knihovny jsou děti romského původu a v poslední době také děti a jejich rodiče z Ukrajiny. Tomu knihovnice přizpůsobily i nové uspořádání výpůjčních prostor: dříve bylo dětské oddělení hned u vstupu v zákoutí bez denního světla. Dnes je dětská část fondu naopak u oken, je zde dost světla i místa pro čtení i hry. Mnohé děti nemají průkazku knihovny, proto si nemohou knihy a hry odnést domů, a tak si tady čtou, kreslí, hrají hry, někdy jim pomáháme s domácími úkoly. Našim malým návštěvníkům jsme přizpůsobili nejen prostor, výběr fondu, ale také program akcí tak, aby je činnosti bavily a byly pro ně také edukativní, říká zdejší knihovnice Lucie Drlíková. Úplně největší radost měly děti z bilingvních pohádek, které jsou napsány romsko-česky. Ty si předčítají nahlas.
Pobočka havířovské knihovny U Jeslí se již dvacet let specializuje na poruchy učení. Ve fondu tu mají odbornou logopedickou a speciálně pedagogickou literaturu. Knihovna „obsluhuje“ tři základní školy, tři mateřské školy a speciální základní a střední školu, kde je část dětí s hendikepem. Knihovna pro ně připravuje besedy a knihovnické lekce, a to nejen na pobočce, ale také přímo ve školách formou dílen čtení. Pracují zde dva knižní kluby, a to seniorský a pro dospělé, oblíbené jsou rovněž výtvarné dílny. Některé děti chodí do knihovny denně, a tak vymýšlíme program, aby byl co nejpestřejší, říká knihovnice Lucie Drlíková. Po otevření jsme během měsíce zvládli dvacet akcí, což si myslím, že je úctyhodné číslo. Díky hezkému počasí jsme i vyzkoušeli besedy přímo v krásné zahradě a bylo to moc hezké zpestření.
Z hlediska vnitřního vybavení a uspořádání je v pobočce nově také WC pro imobilní návštěvníky. Knihovnice získaly lepší zázemí a přestěhováním výpůjčního pultu také lepší přehled po pobočce. V tmavším koutě jsou počítače – těm méně světla vyhovuje. Další velmi příjemnou změnu představuje rekonstruovaná terasa a krásná zahrada s chodníčky, lavičkami, odpočívadly a altánem. Toto všechno může knihovna využívat. Celý objekt má dnes ve správě SANTÉ, centrum ambulantních a pobytových služeb, které je stejně jako knihovna příspěvkovou organizací města Havířov. Těšíme se, že budeme moci nabídnout své služby včetně odborné literatury jak jejich klientům a jejich rodičům, tak třeba také zaměstnancům, ale především hodláme zařadit do našeho portfolia akce určené právě našim nejbližším sousedům, přibližuje ředitelka knihovny Dagmar Čuntová plány činnosti této pobočky.
Foto: archiv MěK Havířov