Main content

KRAJANSKÉ KNIHOVNY: Knihovna v České škole Madrid

VERONIKA PLAČKOVÁ
TEREZIE HUKOVÁ
ELENA BARTOŠOVÁ

escuelachecademadrid@gmail.com

Knihovna České školy Madrid (dále ČŠM) je krajanskou knihovnou, která vznikla při české škole v zahraničí. O knihovnu pečuje spolek ČŠM, který se zaměřuje na poskytnutí výuky českého jazyka a reálií pro předškolní i školní děti a také pro dospělé.

Služby knihovny mohou využívat nejen žáci a rodiče docházející na pravidelnou sobotní výuku českého jazyka, ale i zástupci široké veřejnosti se zájmem o českou literaturu pro děti a mládež, pokud se stanou členy spolku. Tituly knih, které obsahuje knihovna, jsou zveřejněny na webu ČŠM.

Chod knihovny

Knihovna ČŠM má jednu velkou výhodu, a tou je její samotné umístění. Je totiž situována na chodbách školy ve skříních v blízkosti tříd, tudíž je žákům, rodičům i učitelům snadno přístupná a její obsah lze tak jednoduše využít i při výuce či o přestávce. Kolem knihovny žáci vždy procházejí, když jdou na přestávku, a v tuto dobu také registrujeme nejvíce výpůjček. Knihovna je žákům i dospělým otevřena vždy během sobotní výuky od 10:00 do 13:30 hodin.

Knížky máme evidované v souboru v excelu. Při půjčování využíváme zatím nedigitalizovaný systém a tím je obyčejný sešit. V něm má každý čtenář svou stránku a na tu zapisujeme, jaké knihy si vypůjčil. Digitalizace knihovny je naším snem. Zatím nám však nebyla metodickým pracovištěm Pedagogické knihovny kvůli nízkému počtu knih doporučena (nyní jich vlastníme 777).

O knihovnu se starají většinou naši stážisti. Každý půlrok či rok se tak mění její knihovníci, a to samozřejmě není vždy ku prospěchu věci. Do budoucna by bylo ideální, kdyby měl knihovnu na starosti někdo, kdo se v ČŠM pohybuje stále.

Aby žáci věděli, jak knihovna funguje, vždy na začátku školního roku všem žákům knihovnu ukážeme a vysvětlíme, jak a kdy si mohou svou vysněnou knihu půjčit. A jelikož tento okamžik probíhá ve třídách za účasti vyučujících, je to vhodný okamžik pro představení zajímavých knih pro každou věkovou skupinu.

Přestože má naše knihovna omezené prostory, snažíme se je využít na maximum.

Jednou z nevýhod ale je, že se kvůli nevelkému prostoru mohou všechny tituly pořizovat pouze v jednom výtisku. I navzdory tomuto faktu jsme ale na naši knihovnu náležitě pyšní, protože nesmíme opomenout to, že jsme kdysi začínali se dvěma poličkami…

Co v naší knihovně najdete

Za několik let fungování se fond knihovny ČŠM rozšířil na již zmíněných 777 svazků a stále se objednávají nové knížky – zejména podle osvědčených doporučení a preferencí žáků, dospělých studentů i rodičů. Všechny jsou výhradně v českém jazyce. Knihy se snažíme nakupovat tak, aby po nich děti i rodiče s radostí sáhli, a důkladně vše konzultujeme.

Knihovna žákům nabízí jak českou klasiku, tak populární knihy od současných autorů, českých i zahraničních. Z knih významných českých spisovatelů 19. století se v kategorii pro školní děti nachází Babička od Boženy Němcové. Menší čtenáři si mohou přečíst České pohádky, což je kombinace pohádek Karla Jaromíra Erbena a Boženy Němcové. V sekci pro dospělé čtenáře se nachází dvě knihy od již zmíněné spisovatelky, a to PovídkyBabička. Najdete zde také adaptovanou prózu Povídky malostranské. Z literatury 20. století se žáci mohou začíst do Otčenáška, Foglara, bratrů Čapkových, Haška, Hrubína či do Nepila. Opomíjeni nejsou ani současní autoři pro děti jako například Březinová, Procházková a Žáček. Dospělí si zase mohou půjčit knihy od Mornštajnové, Tučkové, Viewegha, Kundery, Urbana, Hartla či Svěráka a dalších.

Nesmíme také opomenout knížky pro cizince, které jsou specifické tím, že mají upravenou slovní zásobu podle potřeb žáků a dospělých studentů, kteří využívají výuku češtiny pro cizince. Dále zde můžeme nalézt publikace týkající se historie, zeměpisu nebo třeba i komiksy (Rychlé šípy od J. Foglara, Zeď od P. Síse), které jsou atraktivní pro všechny věkové skupiny. Myslíme i na ty nejmenší a předškoláci si u nás mohou vybrat zajímavé tituly. Fond knihovny neustále postupně doplňujeme a rozšiřujeme.

Vedeme žáky ke čtenářství

Na čtenářství se v ČŠM klade velký důraz již od nejútlejšího věku. Čím dříve, tím lépe. Dětem se čtou české knihy a jsou spojovány s citovým prožitkem už od batolecího věku. Rodiče vedeme k práci s knihou a je jim zdůrazňována důležitost propojení společného citového prožitku dítěte a rodiče s četbou. I díky tomuto přístupu žáci v ČŠM čtou české knihy aktivně.

Pro rozvoj čtenářství v ČŠM každoročně pořádáme mnoho akcí, které jsou se čtením úzce spojeny. Vše, co děláme, se snažíme mísit s literaturou, a tím u žáků pěstovat kladný vztah ke knihám. Čtení považujeme za natolik důležité, že ho podporujeme už u těch nejmenších. Pro předškolní děti pořádáme několikrát ročně akci Literární dílny pro nečtenáře, která si klade za cíl vytvořit u dětí kladný vztah ke knihám a čtení všeobecně. Další akcí jsou logopedické přednášky, které rodičům představují zásady a specifika četby u bilingvních dětí. Každoročně také připravujeme besedy, které jsou zaměřené například na české spisovatele. Letošní školní rok 2022/23 byl zaměřen na představení díla Karla Čapka. Přednáška o něm pak byla online, tudíž se jí mohli zúčastnit také žáci připojení přes počítač odjinud. Nedílnou součástí každého školního roku je akce Noc s Andersenem, která je pro rozvoj čtenářství jako stvořená. Nesmíme také zapomenout, že naši vyučující záměrně ve svých hodinách motivují žáky k četbě a často jim také zadávají aktivity či práce, které jsou s četbou knih spojené. K této práci mnohdy využijí i naši knihovnu.

Letos jsme také uspořádali čtenářskou výzvu Cesta do středu Česka, do které se zapojili jak naši žáci, tak jejich rodiče. Za každou přečtenou knihu se žáci posouvali na mapě Evropy o 20 kilometrů blíže Číhošti, která je geografickým středem České republiky. Celá akce byla vizuálně velmi lákavá. Děti i dospělí si na vytisknuté prázdné knížky napsali název knihy a autora a pak tuto papírovou knížku přilepili na balicí papír, na kterém byla namalovaná polička na knížky. Akce podporovala pomocí vnější motivace zájem o česky psané knihy. Výhodou bylo, že se do knižní cesty mohli aktivně zapojit také žáci z online výuky.

Růst knihovny a naše práce je znát. Každou sobotu půjčíme a vrátíme desítky knih. Sklízíme zasloužené ovoce, jelikož i ve vyšších ročnících děti už netrpělivě čekají a vyhlížejí, co nového přibyde do knihovny, a to je pro nás velkou motivací pokračovat v podpoře čtenářství dál. Co více si přát!

Česká škola Madrid (ČŠM) jako jediná organizace ve Španělsku nabízí pravidelnou výuku školní češtiny podle školního vzdělávacího programu schváleného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. České děti žijící ve Španělsku tak mají možnost obdržet osvědčení o vzdělání, které je platné v České republice.

ČŠM dále poskytuje pravidelné sobotní kurzy češtiny pro dospělé zaměřené na komunikaci (tři úrovně), pro děti cizinců a předškolní děti (tři věkové skupiny: 18 měsíců – 3 roky, 3–5 let a 5–7 let).

Za účelem podpory výuky a šíření českého jazyka ČŠM organizuje nadstavbový školní a mimoškolní program, oslavy tradičních českých svátků a jiné kulturní a vzdělávací aktivity, a to vždy v českém jazyce. ČŠM je rovněž místem setkávání krajanů v Madridu. Kurzy pořádá v prostorách základní a střední školy Amanecer (Av/Pablo Iglesias 6, Alcorcón, Madrid). Konkrétní informace o rozvrhu a kurzovném naleznete na webu školy.

Do projektu ČŠM se prostřednictvím programu ERASMUS+ mohou zapojit i čeští studenti vysokých škol a absolvovat tak praxi v bilingvním prostředí. Za tímto účelem má ČŠM uzavřené smlouvy s univerzitami v Praze, Olomouci, Brně, Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Ústí nad Labem. Více informací naleznete na Facebooku nebo Instagramu.

ELENA BARTOŠOVÁ, ředitelka školy