Main content
UDÁLOSTI: Nejlepší kamarádka? Knihovna!
ZLATA HOUŠKOVÁ zlata.houskova@gmail.com
HELENA ŠLESINGEROVÁ slesingerova@plzen.cz
Ve čtvrtek 14. 10. 2021 byly vyhlášeny výsledky 8. ročníku soutěže o nejlepší veřejnou knihovnu pro děti – Kamarádka knihovna. Když se to řekne takto suše, zdá se, že vlastně o nic zvláštního nešlo. Ve skutečnosti byl ale poslední ročník tohoto celostátního klání mimořádný. A nejen tím, že v Zrcadlové kapli Klementina mohla být jeho ocenění poprvé v historii předána v rámci slavnostního udílení významných profesních titulů jako Knihovna roku, Městská knihovna roku či Cena MARK.
Soutěž Kamarádka knihovna vyhlašuje SKIP prostřednictvím své největší sekce, Klubu dětských knihoven (KDK), a to s odbornou garancí Národní knihovny ČR a v některých ročnících i pod záštitou Ministerstva kultury, jimž za podporu patří velké poděkování. Titul Kamarádka knihovna se uděluje od roku 2007 ve dvouletých intervalech s cílem motivovat knihovny k lepším službám a co největší vstřícnosti k dětským uživatelům. Nebude-li totiž dnes knihovna dětem dobrou kamarádkou, nebude mít zítra přátele mezi dospělými čtenáři. V posledních letech je hlavním partnerem společnost Ceiba, s. r. o., která nejen věnuje ceny vítězům (a když na to přijde, neváhá místo jedné nejlepší knihovny odměnit i knihovny dvě), ale zajišťuje dopravu porotců k finalistům, podílí se na hodnocení a poskytuje pomoc mnoha dalšími cestami.
Pravidla hodnocení se meziročně nezměnila. Z osmi hlavních a pěti doplňkových kritérií má stále největší váhu (10 bodů) spokojenost dětí s knihovnou – děti vystavují svým knihovnám vysvědčení, kde nejen známkují, ale hodnotí i vlastními slovy nebo obrázkem.
Průběh posledního ročníku (2020–2021) výrazně zkomplikovala protipandemická opatření s uzavřením knihoven i škol, která řadě původně přihlášených, bohužel, znemožnila dojít v soutěži až do konce. Některé knihovny nestihly oslovit děti k vyplnění vysvědčení, nemohly uskutečnit připravené akce, lockdown se silně promítl do poklesu všech jejich výkonů. Snad proto nakonec raději nevyplnily ani závěrečný dotazník? Účastníků Kamarádky knihovny tak bylo méně než v jiných letech a musely být zrušeny obvyklé kategorie podle velikosti měst. Snížený počet finalistů na druhé straně porotcům umožnil pobýt ve vybraných knihovnách mnohem déle a nahlédnout i pod pokličku jejich aktivit.
Komise, tentokrát ve složení Zlata Houšková (vedoucí projektu), Lukáš Pajer (Ceiba), Helena Šlesingerová (předsedkyně KDK) a ředitelky dvou vítězných knihoven předchozího ročníku – Kateřina Pechová (Dobříš) a Daniela Divínová (Vsetín), ověřovala pravdivost údajů, kvalitu prostředí a celkový dojem ve dvou červnových termínech. A síly byly v mnohém vyrovnané. Vždyť čtyři knihovny, mezi nimiž se o vítězi rozhodovalo, patří k nejlepším dlouhodobě, jsou inspirací a vzorem ostatním. I za covidu dokázaly v rámci svých konkrétních podmínek najít ty správné formy služeb pro děti – ať už bezkontaktní, přenesené do virtuálního prostoru, nebo do venkovního prostředí. Dohromady dostaly přes tisíc vysvědčení a jejich bodové skóre bylo těsné (u všech kolem 33 bodů). Soutěžní komise dlouho diskutovala, vážila výkony a argumenty pro jednotlivé aktéry, až došla k definitivnímu závěru.
Na 3. příčce se umístila Městská knihovna Nová Paka (Královéhradecký kraj). Odevzdala ale největší počet vyplněných vysvědčení (316) a vykázala největší procento registrovaných čtenářů z dětských obyvatel obce (49). Druhé místo získala Městská knihovna Rokycany (Plzeňský kraj). Byla nejlepší v počtu uskutečněných akcí pro děti (167).
Vítězný titul Kamarádka knihovna podobně jako ve dvou předchozích ročnících připadl dvěma knihovnám s dlouhou tradicí, dobrou energií a velkou soudržností kolektivu knihovníků – Městské knihovně Rožnov pod Radhoštěm (Zlínský kraj) a Městské knihovně Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem (Královéhradecký kraj). Obě jsou skvělé a vzájemně plně souměřitelné. Jejich vynikající práce s dětmi, byť je (zatím!) limitována prostorem, má stále rostoucí úroveň, a to kvantitativně i kvalitativně. V Rožnově o tom svědčí například nejširší provozní doba pro děti (35 hodin), největší počet výpůjček na jednoho dětského čtenáře (24) nebo největší roční přírůstek knih (786). Knihovnu ve Dvoře Králové mohou školáci navštívit už ráno v 7.00 hodin a prostory dětského oddělení tam zdobí nejen barevné obrazy namalované přímo na zeď, ale i živá zvířata v teráriích, půjčená ze slavné zoologické zahrady. Hučí tam jako v úle – v přeneseném smyslu i doslova – knihovnice jsou kreativní a pilné a malí návštěvníci mohou vedle čtení a relaxace pozorovat i opravdový včelí úl za sklem (pozn. red.: obě knihovny a jejich práci s dětmi blíže představíme v nejbližších číslech Čtenáře).
Významnou měrou se do úspěchu vítězných knihoven promítá rovněž podpora zřizovatele. Např. ve Dvoře Králové byl u návštěvy komise přítomen i sám starosta města, který odpovídal na otázky ohledně budoucnosti knihovny.
S kamarádskou knihovnou je budoucnost dětského čtenářství v řadě našich měst tedy jistá. A co budoucnost Kamarádky knihovny? Před vyhlášením 9. ročníku v roce 2022 plánujeme uskutečnit v regionech na toto téma malý průzkum (více na https://www.skipcr.cz/oceneni/kamaradka-knihovna).