Main content
KNIHOVNY V NOVÉM: Kengo Kuma – udržitelně a v souladu s přírodou
LENKA DOSTÁLOVÁ dostalova@mzk.cz
Úcta k přírodě upadá v momentě, kdy se příroda stane pouhým objektem hodným dobývání a přetváření.
Kengo Kuma je japonský architekt a významný představitel udržitelné architektury, která se snaží minimalizovat negativní následky budov zvyšováním jejich efektivnosti a variabilitou v použití materiálů, energie a prostoru.
Více než 15 let se snažím hledat řešení, která by vyjadřovala prolnutí krajiny a domů – u kterých mě nezajímá příliš jejich forma.
Mě zajímá pouze optické splynutí interiéru s exteriérem.
Kengo Kuma ve své tvorbě uplatňuje přístup architektury vztahů, založený na respektu k okolí a harmonii s jeho přirozeným stavem namísto snahy po jeho opanování dominantní stavbou. Kombinuje tradiční japonské principy s moderním přístupem, propojuje budovu s krajinou a místem, interiér s exteriérem. Kumův přínos architektuře spočívá v tom, jak citlivě pracuje s původními stavebními materiály typickými pro Asii (bambus, dřevo, sláma, rýžový papír nebo dusaná hlína) a jak inovativně využívá tradiční konstrukční principy a detaily. Jeho budovy mají organické linie a na diváka působí, jako by vždy byly nedílnou součástí okolní krajiny.
Budova je jako rám pro přírodu.
Komunitní knihovna Kumo no Ue, Yusuhara (2017)
V horském městečku Yusuhara v prefektuře Koči se nachází šest budov, jejichž autorem je architekt Kengo Kuma. Jednou z nich je i komunitní knihovna Kumo no Ue (volně přeloženo: Knihovna v oblacích), která byla postavena s cílem poukázat na provázanost vztahů lidí a přírody. Na stavbu knihovny bylo použito místní dřevo (převážně cedr). Strop tvoří nosné trámy imitující stromy, které pomocí slunečních paprsků vytvářejí unikátní světelnou atmosféru. V létě se díky celoplošné posuvné skleněné stěně stává přízemní část interiéru knihovny přirozenou součástí exteriéru. Součástí knihovny je kavárna, prostor pro relaxaci, hudební koutek s koncertním křídlem a boulderová stěna (samozřejmostí je přítomnost instruktora a zapůjčení lezeček).
The Darling Exchange, Sydney (2019)
Komunitní centrum The Darling Exchange se nachází v centru Sydney, nedaleko Darling Harbour. Půdorys stavby vychází z kružnice, která se vyoseně jako by po poryvu větru vine nahoru v několika podlažích. Základ budovy tvoří sklo a kov, které lemuje elegantní fasáda z ohýbaných pruhů dřeva accoya. Ve společenském centru se nachází např. tržnice, zábavní a vzdělávací centrum pro děti, knihovna, restaurace, kavárny, obchody a různé druhy služeb (kadeřnictví, wellness, tetovací salon atd.). Cílem tohoto komunitního centra bylo vytvořit měkkou a teplou nízkopodlažní stavbu integrovanou do náměstí, v jehož okolí se nachází výškové budovy administrativního typu. Důmyslně řešený interiér připomíná kuklu bource morušového a fasáda svým vzhledem evokuje ptačí hnízdo, které působí jako oáza v džungli velkoměsta.
Knihovna H. Ibsena, Skien (studie, 2019–)
Mezinárodní soutěž na stavbu nové Ibsenovy knihovny ve Skienu vyhrál se svým návrhem Kengo Kuma. Návrh vznikl ve spolupráci s norským architektonickým studiem Mad Arkitekter. Nová knihovna bude nejen nositelem literárního odkazu nejslavnějšího norského dramatika Henrika Ibsena, rodáka ze Skienu, ale bude také komunitním místem v nově vznikající čtvrti Meierikvartalet. Urbanisticky je budova pojata jako klíčové spojovací místo přilehlého parku, školy, sportovní haly, okolních cyklostezek a pěších tras. Celkový koncept budovy je navržen tak, aby přirozeně zapadl do okolní krajiny. Knihovna se bude nacházet nad městem, bude mít tvar prohnutého trojúhelníku, její fasádu budou z velké části tvořit velkoformátové skleněné panely a v interiéru pak budou použity převážně přírodní materiály. Počítá se s celkovým užitným prostorem knihovny o ploše 7760 m2.
Významné stavby
2000 – Muzeum kamene, Nasu 2000 – Muzeum malíře Ando Hiroshige, Bato 2002 – Great (Bamboo) Wall House, Peking 2005 – Apartmány v Kodani, Kodaň 2007 – Restaurace Sake No Hana, Londýn 2009 – Muzeum Nezu, Tokio 2011 – Yusuhara Wooden Bridge Museum, Yusuhara 2012 – Kulturní a informační centrum Asakusa, Tokio 2016 – Pod jednou střechou (New Artlab Building for EPFL), Lausanne 2017 – Komunitní knihovna Kumo no Ue, Yusuhara 2018 – Muzeum V&A Dundee, Dundee (Skotsko) 2019 – Společenské centrum Darling Harbour, Sydney 2019 – vítězný návrh pro realizaci Knihovny H. Ibsena, Skien 2019 – Olympijský stadion pro LOH, Tokio |
Pozn. autorky: V textu jsou použity citáty K. Kumy.
1 https://global-award.citedelarchitecture.fr/index2.htm
2 https://kkaa.co.jp/works/architecture/
POUŽITÉ ZDROJE:
— Archdaily [online]. ArchDaily, 2020 [cit. 2021-04-28]. Dostupné z: https://www.archdaily.com/.
— Kengo Kuma. Archiweb: internetové centrum architektury [online]. 2021 [cit. 2021-4-29]. Dostupné z: https://www.archiweb.cz/kengo-kuma.
— GEBRIAN, Adam. 29 + 3: sborník přednášek o architektuře (2002/2004). Liberec: Adam Gebrian, 2005. ISBN 80-239-4498-3
— TICHÁ, Jana a John PAWSON. Architektura: tělo nebo obraz?: texty o moderní a současné architektuře III. Praha: Zlatý řez, 2009. ISBN 978-80-903826-1-9