Main content
TÉMA: Povídky o knihovnách a knihovnících: Poznejte rozmanitost současné české literatury
(představení projektu Spisovatelé do knihoven)
KATEŘINA ZELOVÁ katerina.zelova@mkta.cz
Knihovny 21. století mají různé funkce a role. Komunitní, informační, vzdělávací, kulturní i jiné. Jejich návštěvníci mají dnes na výběr ze spousty možností, jak knihovnu využívat. Ale všechny tyto možnosti souvisejí se skutečností, že knihovny stále v první řadě nabízejí literaturu. Z toho vychází také projekt Spisovatelé do knihoven, který literaturu přivádí do knihoven v podobě autorských čtení deseti současných českých spisovatelů a spisovatelek.
Cílem projektu je ukázat rozmanitost a kvality stávající české literatury a zároveň představit knihovny jako otevřené prostory, které chtějí nabízet orientaci v nepřeberném množství titulů na knižním trhu. Snažíme se knihovnám nabídnout profesionálně připravený program a zároveň přesvědčit návštěvníky akcí, aby se stali pravidelnými uživateli knihovny a současně čtenáři současné české literatury, která často ve velkém množství klasické literatury, anebo i soudobé překladové literatury obtížně hledá své publikum. Během tří nekovidových let jsme ročně přichystali 100 autorských čtení – čtení deseti autorů v deseti knihovnách během deseti měsíců. V každé jednotlivé knihovně se konalo deset autorských čtení ročně, každého jednotlivého autora čekala šňůra deseti knihoven a každý jednotlivý měsíc proběhlo deset čtení.
Ročník čtvrtý je jiný, nejen svým termínovým posunem (vlivem epidemie koronaviru nezačal v září 2020, nýbrž až v lednu 2021), ale i svou formou – dosud převážně online, přes kameru, bez bezprostřední reakce diváků. Právě v tento okamžik se ale zdá, že druhá polovina roku a zbývající čtyři čtení už budou taková, na jaká jsme byli v předchozích ročnících zvyklí, tj. osobní.
A jací autoři a autorky se letos setkávají nebo budou setkávat s knihovníky a svými čtenáři, ať už virtuálně, nebo osobně? Je to prozaička Viktorie Hanišová, prozaik a překladatel Vratislav Kadlec, básnířka a architektka Anna Beata Háblová, prozaička Lidmila Kábrtová, prozaičkaa básnířka Sylva Fischerová, básník Radek Štěpánek, prozaička a scenáristka Klára Vlasáková, spisovatelka a překladatelka Bianca Bellová, básník Luboš Svoboda a básník a prozaik Viktor Špaček.
Které knihovny dosud bojovaly s nepřízní osudu a vysílaly svá autorská čtení online? Jde o knihovny ze všech koutů republiky, z malých i velkých měst: Městská knihovna Tábor, Městská knihovna Hodonín, Kulturní centrum Frýdlant nad Ostravicí, Městská knihovna Krnov, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Městská knihovna Nové Město na Moravě, Městská knihovna Bílovec, Městská knihovna Znojmo, Chomutovská knihovna, Městská knihovna Český Těšín a Městská knihovna Jevíčko. Poslední dvě jmenované knihovny se o autory dělí, v obou knihovnách čte pětice autorů a autorek.
Pokud vás projekt Spisovatelé do knihoven zaujal, pak si zkuste některé z online vysílaných autorských čtení vyhledat. Knihovny svá čtení ve velké většině publikují na svých facebookových stránkách. Stačí si vybrat knihovnu a autora (web projektu: www.spisovateledoknihoven.cz).
Chcete-li se jako knihovna do projektu zapojit, kontaktujte mne jako koordinátorku projektu na e-mailové adrese spisovateledoknihoven@gmail.com. Příprava pátého ročníku začíná už v září 2021.