Main content
PSALO SE JINDE
Podklady jsou čerpány z databáze Anopress.
V Nové radnici je knihovna provizorně. Právo [online]. 2021, (37), 14 [cit. 2021-03-02]. ISSN 1211-2119. Dostupné z: http://pravo.novinky.cz/.
Rozhovor s Libuší Foberovou, ředitelkou Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, na téma historie a otevření této instituce, slavící letos 70 let od založení. Rozhovor se dotýká mezníků instituce, rozvíjí téma současného a případného budoucího sídla knihovny, důvody stavby nové budovy a formuje vize do budoucnosti.
VOLNÁ GARBOVÁ, Gabriela. Knihy roznášeli i skauti. Teď se knihovny otevřely. Mladá fronta Dnes [online]. 2021, (43), 14 [cit. 2021-03-02]. ISSN 1210-1168. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp/.
Článek popisuje nejen půjčování knih v době covidové v Libereckém kraji, zvláště v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Během uzavírky byl zprovozněn nový web knihovny. Výpůjčky byly zajištěny také pomocí e-knih a databáze Národní digitální knihovna. V dalších částech kraje zajišťovali rozvoz knih například skauti.
FUKSOVÁ, Jana. Skříňky, nebo zásilky. Půjčování knih táhne. Mladá fronta Dnes [online]. 2021, (33), 14 [cit. 2021-03-02]. ISSN 1210-1168. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp/.
Knihovny ve Zlínském kraji (Knihovna B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti, Krajská knihovna F. Bartoše ve Zlíně, Knihovna Kroměřížska, Masarykova veřejná knihovna Vsetín) poskytují za přísného dodržování všech hygienických opatření výpůjční služby svým čtenářům (výpůjční skříňka, výpůjční box, služba Zásilkovna aj.).
Ohlédnutí za rokem 2020 z pohledu knihovny aneb Všechno zlé je k něčemu dobré. Akademik [online]. 2021, (1), 24 [cit. 2021-03-02].
Autorka ve svém příspěvku sumarizuje proběhnuvší rok v Ústřední knihovně Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Vyzdvihuje, co se během roku podařilo: revize fondu, která zahrnovala jeho očistu, kontrola záznamů, kontrola výpůjček apod. Dále vydání několika informačních letáčků, sloužících studentům i zaměstnancům univerzity k lepší orientaci ve fondu a službách knihovny. Bylo více času na vzdělávání – zaměstnanci absolvovali 200 hodin školení a sami nabídli 39 seminářů ve formě webinářů, například na téma Web of science, Jak citovat, Ptejte se knihovny apod. Na závěr bylo shrnuto, kolik čtenářů navštívilo knihovnu, kolik bylo face výpůjček, nově zaregistrovaných uživatelů aj.
PEKÁREK, Hynek. Příběhy z konců civilizace. Týdeník Rozhlas [online]. 2021, (8), 24 [cit. 2021-03-02].
Stručné shrnutí výhod čtení komiksů pro nejmenší čtenáře. Nejenže rozvíjí fantazii, lásku ke knihám, čtenářskou gramotnost, slovní zásobu a jsou ideální pro čtenářské začátky, ale jsou učiteli i knihovníky používány při výuce. Komiksy nemusejí být pouze z oblasti sci-fi literatury, nýbrž také z historie či jiných žánrů (například Povídky z jedné a druhé kapsy).
Nedávno jsme v biblioboxu našli sadu mastí, snad aby se nám po knihovně lépe běhalo. Hláska [online]. 2021, (3), 25 [cit. 2021-03-02]. ISSN 1212-4974. Dostupné z: http://www.opava-city.cz/hlaska/.
Rozhovor se Z. Bornovou, ředitelkou Knihovny P. Bezruče v Opavě. Rozvíjí témata jako Březen – měsíc knihy či zrušená akce Noc s Andersenem, opatření týkající se provozu knihoven v době pandemie. Dále přibližuje, jakou formou knihovna půjčuje knihy svým čtenářům, knihovnické akce, portál Knihovny.cz, web i Facebook knihovny; mj. se věnuje věkovému složení čtenářů a počtu výpůjček v roce 2020. Podrobněji si všímá také velikosti a složení fondu (včetně fondu pro nevidomé), dětské četbě a čtenářství a službám veřejnosti.
ŽÁKOVÁ, Markéta. Knihovna je oáza propojující imaginární, digitální a reálný svět. Brněnský Metropolitan [online]. 2021, (1), 30 [cit. 2021-03-02].
Rozhovor s L. Nivnickou, ředitelkou Knihovny Jiřího Mahena v Brně, u příležitosti stého výročí založení této instituce. Rozhovor se nevěnuje pouze výročí a jeho oslavám, ale také knihovnické práci. Další část je věnována vlivu covidové situace na rozvoj online služeb knihovny.
Připravila RENÁTA SALÁTOVÁ