Main content
LITERÁRNÍ VÝROČÍ: Březen
Před 100 lety, 1. 3. 1921, se narodil americký básník a překladatel Richard Wilbur († 2017), dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny za poezii; přeložil např. hry Molièra a Racina; česky vyšel výbor Věci tohoto světa.
Před 50 lety, 1. 3. 1971, zemřel František Hrubín (* 1910), český básník, spisovatel, dramatik a překladatel, autor sbírek Zpíváno z dálky, Krásná po chudobě či Včelí plást, poém Jobova noc a Romance pro křídlovku nebo hry Srpnová neděle.
Před 55 lety, 5. 3. 1966, zemřela ruská básnířka a překladatelka Anna Achmatovová (* 1889), představitelka modernistického básnického směru, tzv. akméismu; po říjnové revoluci 1917 byla pronásledována a měla zakázáno publikovat, znovu publikovat mohla až od konce 50. let; k jejím vrcholným dílům patří poéma Rekviem a Poéma bez hrdiny; nejobsáhlejší český výbor z jejího díla vyšel pod názvem Vestálka paměti.
Před 85 lety, 7. 3. 1936, se narodil francouzský spisovatel Georges Perec († 3. 3. 1982), člen literární skupiny Oulipo; česky vyšly jeho knihy W. aneb Vzpomínka z dětství, Kabinet sběratele, Jak postupovat, chce-li člověk požádat šéfa oddělení o zvýšení platu či rozsáhlý vrcholný román Život návod k použití.
Před 140 lety, 23. 3. 1881, se narodil francouzský spisovatel Roger Martin du Gard († 1958), nositel Nobelovy ceny za literaturu, autor rozsáhlého románového cyklu Thibaultové a románu v dialozích Jean Barois.
Před 70 lety, 24. 3. 1951, se narodila česká spisovatelka Lenka Procházková, dcera spisovatele a scenáristy Jana Procházky, signatářka Charty 77, před rokem 1989 mohla publikovat pouze v samizdatu a v zahraničí; autorka románů, novel a povídek Růžová dáma, Pan Ministr, Zvrhlé dny, Smolná kniha, Beránek, Slunce v úplňku – Příběh Jana Palacha a dalších.
Před 150 lety, 27. 3. 1871, se narodil německý spisovatel Heinrich Mann († 12. 3. 1950), který získal v roce 1935 československé občanství, protože byl v Německu po nástupu nacistů k moci pronásledován; od roku 1940 žil až do smrti v USA; k jeho nejznámějším románům patří V zemi hojnosti, Profesor Neřád (předloha slavného filmu Modrý anděl), Poddaný a dvojdílný historický román o francouzském panovníkovi Mládí krále Jindřicha IV. a Zrání krále Jindřicha IV.
Před 85 lety, 28. 3. 1936, se narodil Zdeněk Svěrák, český humorista, dramatik, scenárista, spisovatel, textař a herec, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana a spoluautor většiny her tohoto legendárního divadla, autor řady písňových textů, knížek pro děti či úspěšných Povídek (2008); vedle společných scénářů s Ladislavem Smoljakem (např. Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk nebo Jára Cimrman ležící, spící) samostatně napsal scénáře k filmům jako Vrchní, prchni, Tři veteráni, Vesničko má středisková, Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět či Vratné lahve, z nichž řadu režíroval jeho syn Jan Svěrák. Kolja získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Před 85 lety, 28. 3. 1936, se narodil peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, nositel Nobelovy ceny za literaturu; proslavil se hned svým prvním románem Město a psi, v němž vylíčil poměry na vojenském gymnáziu v Limě; následovaly „totální romány“ Zelený dům a Rozhovor u Katedrály; patří k nejslavnějším latinskoamerickým spisovatelům; dlouhá léta žil v Evropě, získal španělské občanství a roku 1994 Cervantesovu cenu; česky vyšly i mnohé další jeho úspěšné romány: Tetička Julie a zneuznaný génius, Pantaleón a jeho ženská rota, Válka na konci světa, Vypravěč, Smrt v Andách, Kozlova slavnost, Ráj je až za rohem, Zlobivá holka, Chvála macechy, Keltův sen či Pětinároží a eseje Volání kmene.
Před 80 lety, 28. 3. 1941, zemřela dobrovolnou smrtí Virginia Woolfová (* 1882), anglická modernistická spisovatelka, esejistka a literární kritička, členka skupiny avantgardních umělců a intelektuálů Bloomsbury Group; česky vyšly výbor povídek Strašidelný dům, eseje Tři guineje a Vlastní pokoj a výbor z esejů Jak to vidí současník, Deníky a romány a novely Jákobův pokoj, Flush, Orlando, Paní Dallowayová, K majáku, Vlny a Mezi akty.
Před 390 lety, 31. 3. 1631, zemřel anglický básník a kněz John Donne (* 1572), představitel metafyzické poezie; česky vyšel např. výbor Komu zvoní hrana; u něho se inspiroval Ernest Hemingway pro název svého slavného románu.
Sestavil MILAN VALDEN
Portréty archiv autora