Main content
TÉMA: Dopad koronavirové situace na knihovny 2: Z Libereckého kraje
MICHAELA STAŇKOVÁ stankova@kvkli.cz
Činnost veřejných knihoven v Libereckém kraji byla – stejně jako v dalších krajích – pandemií covid-19 velmi zasažena. Pro získání lepšího přehledu o situaci proběhl ve dnech 18.–30. 6. 2020 dotazníkový průzkum mezi všemi knihovnami v Libereckém kraji. Dotazník tvořilo 20 otázek a zúčastnilo se jej 63 knihoven (z celkového počtu 201 knihoven a 34 poboček v kraji). Výsledky tohoto průzkumu zohledňuje i tento článek.
Samotné uzavření knihoven v Libereckém kraji využili knihovníci a jejich zřizovatelé k mnoha činnostem. Často se prováděly revize, knihovní fond se přeznačoval, aktualizoval, docházelo k vyřazování zastaralých dokumentů. V mnoha případech byla pauza v činnosti využita k vnitřním pracím v knihovnách jako k výmalbě, výměně regálů a k různým úpravám interiérů. Knihovníci také vymýšleli a plánovali nové akce nebo se věnovali svému profesnímu vzdělávání. Někteří z nich se také aktivně přizpůsobili nové „online době“. Ve cvikovské knihovně začal tamní ředitel předčítat na Facebooku z děl českých klasiků; předčítání mělo takový úspěch, že o něm publikoval článek i server iDnes.cz. Zohledněno bylo i aktuální dění – mnoho knihovnic se zapojilo do šití roušek, případně se věnovalo dalším činnostem spojeným s pandemií, většinou ve spolupráci se svým zřizovatelem.
Nejčastější službou, která byla nově zavedena, byla donáška knih do domu. Většina knihoven však tuto službu dál nabízet nebude – je časově náročná a čtenáři o ni většinou projevovali zájem právě jen proto, že knihovna byla dlouhodobě uzavřena. 74 % knihoven v době uzavření komunikovalo se svými čtenáři, ale většinou (až na drobné výjimky, například zřízení Youtube kanálu v knihovně v Semilech) knihovny nevyužily žádných dalších způsobů komunikace, než které již nabízely. Mezi nejčastější komunikační prostředky pak patřily ty klasické: webové stránky, emaily čtenářům a telefonáty. Z hlediska nových online služeb knihovny většinou jen zprostředkovávaly informace o celostátních online aktivitách či nabízely půjčování e-knih.
Mnoho knihoven téměř okamžitě využilo možnosti znovuotevření; 64 % všech knihoven v Libereckém kraji začalo opět poskytovat služby již v týdnu od 27. 4. 2020. Velká část je následovala další týden. Téměř všechny byly otevřeny již v první půlce května. Zpočátku byl provoz některých omezený (např. zkrácená otevírací doba), ale většinou se jednalo jen o krátkodobá omezení.
Pouze 10 % knihoven má zprávu o možném snížení rozpočtu, což je pozitivní, protože téměř ve všech případech by se snížení rozpočtu knihoven odrazilo na nákupu nových knih. Špatnou zprávou ale je, že se krácení rozpočtu dotklo všech knihoven pověřených výkonem regionálních funkcí.
Knihovny spíše neočekávají nějaké větší změny ve svém fungování; 37 % neočekává vůbec žádné změny. Ostatní předpokládají spíše drobné dílčí změny. Očekává se však rychlejší nástup nových technologií. Obavy ale panují z poklesu počtu čtenářů nebo úsporných opatření ze strany zřizovatele. Největším současným přáním, které bylo mnohokrát uvedeno i v dotazníku, je, aby si čtenáři našli zase cestu zpátky do knihovny a ta opět představovala bezpečné místo pro celé rodiny. Stejné obavy a přání provázejí liberecké knihovny i nyní během druhé vlny uzavření z důvodu epidemie koronaviru, není ale pochyb o tom, že si s touto situací knihovníci opět poradí.