Main content
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Wikimedia Česká republika
LUCIE JONÁČKOVÁ lucie.jonackova@wikimedia.cz
Spolek Wikimedia Česká republika je českou pobočkou Nadace Wikimedia. Již od počátku existence pobočky, tedy od roku 2008, následujeme a realizujeme naši vizi: Svět, ve kterém každý člověk může svobodně přispívat k veškerým lidským znalostem a má k nim volný přístup. K jejímu naplnění směřujeme i díky podpoře aktivního zapojení dobrovolnic a dobrovolníků, knihovnic a knihovníků, lektorek a lektorů a dalších členek a členů komunity. Společným úsilím tak všichni podporujeme růst Wikipedie a dalších projektů Nadace Wikimedia, rozvoj vzdělání a svobodné tvorby.
Vzdělávací programy, editační maratony a další aktivity, které vyvíjíme na území naší země, otevíráme pro širokou veřejnost. Posouváme tak společně celosvětovou komunitu a obsah největší otevřené encyklopedie o kousek dál. Některé z programů, které probíhají celosvětově, se podařilo za více než deset let působení spolku Wikimedia Česká republika iniciovat právě u nás.
Takovým programem, který neměl ve světě obdoby, je iniciativa Senioři píší Wikipedii. Její počátek se datuje k roku 2013, kdy ve spolupráci s profesorem Janem Sokolem vznikla. Po celou dobu jejího trvání je naším cílem zapojit do tvorby a aktivního používání Wikipedie seniory a seniorky, kteří ji či další Wikimedia projekty mohou obohatit o své celoživotní zkušenosti, a tak předat a zpřístupnit své znalosti dalším generacím. Věříme, že každý čtenář a čtenářka Wikipedie se může stát i autorem a autorkou. Spolupráce s knihovnami a jejich personálem nám napomáhá realizovat celý projekt. Jsou to právě knihovníci, kteří se často ujímají pozice lektorek či lektorů kurzů a pomáhají nováčkům porozumět prostředí Wikipedie a přiblížit fungování platformy.
Pro osobní rozvoj zájemců a zájemkyň pořádáme kurzy pro knihovníky, složené ze tří na sebe volně navazujících segmentů: Základy Wikipedie pro knihovníky, workshop Psaní Wikipedie a Jak učit seniory psát Wikipedii. Tyto kurzy jsou volně přístupné a po dohodě se jich může účastnit prakticky kdokoliv v termínech zveřejněných na stránce Wikipedie – Wikipedie: Vzdělávání/Knihovníci. Minulý rok jsme tuto oblast otevřeli české veřejnosti ještě více ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR během Týdne knihoven s Wikipedií 2019. Úspěšnost akce přerostla hranice minulého roku a stále pokračuje jako samostatný projekt, do kterého se může každý zapojit po zadání hesla Wikipedie: Týden knihoven s Wikipedií do vyhledávače na Wikipedii.
S knihovnami dále spolupracujeme i v rámci programu GLAM, ve kterém využíváme potenciálu Wikipedie, jedné z nejnavštěvovanějších stránek nejen v České republice. Pomáháme skrze platformu Wikimedia šířit povědomí o institucích a jejich obsahu, nastřádaném kulturním dědictví a informacích s cílem šíření ověřeného poznání a jeho volné dostupnosti. Již tradiční součástí našich aktivit – s přesahem do projektu GLAM – je živá akce s názvem Wikiměsto, při které v konkrétním městě usilujeme o rozšíření projektů Wikimedia o informace s místem souvisejícícími. V roce 2019 se během jednoho ze srpnových víkendů konalo v pořadí šesté Wikiměsto v Litomyšli.
Wikimedia se také podílí na modernizaci technické a datové struktury knihoven a zároveň tato data díky spolupráci s knihovnami využívá k vylepšování projektu Wikidata, který usiluje o to, být univerzální „databází všeho pro všechny“. V letech 2018–2019 byla s tímto projektem propojena databáze knihovnické terminologie TDKIV. Především však Wikimedia pracovala na balíku dat tzv. národních autorit. Jmenné autority byly v rámci spolupráce publikovány pod licencí CC-0 jako otevřená propojená data, aby je mohl využívat kdokoliv. Posouváme tak knihovnická data do 21. století a připravujeme je na technické výzvy, které knihovny v budoucnu potkají. Zájemce o spolupráci v této oblasti zveme na náš informační portál https://databaze.wikimedia.cz.
Kromě organizování kurzů, školení a podobných vzdělávacích aktivit dále rozvíjíme aktivity mířící na společné či podporované editování. Těmi jsou například tematické editathony či pravidelné wikikluby rozprostřené po celé ČR (jeden z posledních se uskutečnil 10. 6. v Městské knihovně v Praze). Paralelně také podporujeme vzdělávací komunitní aktivity. Inkluze veřejnosti je naším primárním cílem a stále v ní pokračujeme. Lidi kolem nás se zájmem podílet se na různých aktivitách vždy vybízíme, aby si představili svět, kde má každý člověk volný přístup k veškerým lidským znalostem, a tvořili ho s námi. Svět Wikimedia projektů je totiž každému otevřený. Neváhejte nás kontaktovat na info@wikimedia.cz. Více informací naleznete na našem webu www.wikimedia.cz.