Main content
KNIHOVNY V NOVÉM: Jezerka – knihovna, která láká na knihy i šicí stroje
LENKA HANZLÍKOVÁ lenka.hanzlikova@mlp.cz
LENKA NEHASILOVÁ lenka.nehasilova@mlp.cz
Městská knihovna v Praze provozuje síť svých poboček na celém území hlavního města Prahy. Pobočku Jezerka najdete v Michli v městské části Praha 4. Prostor pro knihovnu vznikl adaptací budovy bývalé michelské Občanské záložny, postavené ve 20. letech 20. století. Původní účel připomínají zachované architektonické prvky, jako je trezor nebo socha Spořivosti na budově.
Velká knihovna pro Prahu 4
Městská knihovna v Praze (dále jen MKP) na území městské části Praha 4 provozuje několik poboček. Jednou z nich byla pobočka Michle, která sídlila v objektu Domova Sue Ryder. Umístění bylo z pohledu služeb knihovny ideální, protože byla součástí komunity, kterou Domov vytváří. Nevýhodou byla velikost prostoru, která umožňovala pouze půjčování knih a omezené volnočasové služby. Když se proto objevila nabídka prostor v Nuselské ulici (navíc již roky prázdných), vedení knihovny neváhalo ani chvilku a oslovilo tehdejší představitele Prahy 4 s žádostí o dlouhodobý pronájem a se záměrem adaptace na kreativní knihovnu, ve které lze příjemně pobývat a trávit volný čas.
Smlouva o spolupráci byla podepsána v létě roku 2018, na podzim byl knihovně předán symbolický klíč od prostor a na začátku roku 2019 začala rekonstrukce. Proběhla podle návrhu architekta Tomáše Hořavy, který prostor citlivě očistil od nepůvodních prvků a vybavení knihovny navrhl tak, aby poskytovalo maximální pohodlí uživatelům i knihovníkům. Bohužel, ne vše se podařilo realizovat v rámci rekonstrukčních prací. K dokonalosti ještě chybí nová fasáda, její oprava je naplánována na léto 2020.
Budova Občanské záložny v Michli je stavba z konce 20. let 20. století, která byla v 90. letech kompletně vnitřně zrekonstruována pro potřeby pobočky Komerční banky podle návrhu architekta Miloše G. Parmy. Historicky a umělecky nejhodnotnějším prvkem je socha Spořivosti z roku 1931 od autorů R. Hájka a B. Stehlíka, která je kulturní památkou (viz foto na protější straně). Vchod do knihovny je přímo u zastávky tramvají a autobusů, které Michli spojují jak s centrem města, tak i lokálním centrem na Pankráci.
Knihovna byla pro veřejnost otevřena v pondělí 2. 3. 2020. Slavnostní akt otevření proběhl za účasti vedení knihovny a městské části Praha 4. V pátek 13. 3. 2020 však byly všechny knihovny uzavřeny z důvodu vládou přijatých opatření proti šíření koronaviru. I když byla Jezerka otevřena pouhých deset dní, tak těch deset dní bylo velmi hektických, ale hezky hektických. Konaly se akce, setkání, workshopy. Komentovaných prohlídek v prvním dni se zúčastnilo mnoho bývalých zaměstnanců Komerční banky, která tu dříve provozovala pobočku, kteří byli zvědaví na proměnu prostoru, komentovala začátek provozu vedoucí této pobočky MKP Lenka Nehasilová.
Knihovna pro relax, studium, tvoření a objevování
Knihovna Jezerka je dvoupatrová. Nejvýraznějším prvkem v přízemí je tzv. Agora, centrální místo, určené k pořádání setkání, autorských čtení, přednášek i koncertů. Nerušené místo ke čtení nabízí tradičně pojatá Studovna a rukodělný nápad lze k realizaci dovést v Atelieru.
Atelier je vybavený velkými stoly určenými ke společným aktivitám i třemi šicími stroji a jedním overlockem. K dispozici jsou kreativcům i takové drobnosti jako žehlicí prkno a žehlička, cívky nití, pletací jehlice nebo bavlnky. Atelier veřejnosti sloužil po otevření knihovny jen pár dní, ale důležitou roli sehrál po vypuknutí koronavirové epidemie, kdy v něm záhy začala fungovat dílna na šití roušek.
První patro je věnováno dětem a jejich rodičům a také mládeži, které je vyhrazena celá jedna část knihovny. Prostor láká ke hře v různých podobách – deskové hry, hry na stěnách, virtuální realita – ale i k odpočinku v hamace nebo pohodlné sedačce.
A ještě jedno hodnocení Lenky Nehasilové: Nejmladší generace v knihovně okamžitě zdomácněly podle hesla „buď jsem doma, nebo jsem jinde doma“. Knihovnu si našly maminky s malými dětmi a tráví zde čas jako v dětské herně. Atelier také zaujal. Vypsané workshopy byly během pár dní naplněny zájemci. O pobočku projevila zájem také místní komunita a plánuje ji využít jako místo pro konání vlastních akcí nebo setkání, například dobrovolníků seniorů.
Jezerka nabízí ve volném výběru přes 10 000 svazků knih, audioknih i deskových her pro všechny věkové skupiny. Půjčování probíhá samoobslužně; v době uzavření knihovny je k dispozici bibliobox. Tým knihovny Jezerka tvoří deset knihovníků, kteří byli na své pozice vybíráni s přihlédnutím k tomu, že v této knihovně nehrají hlavní roli knihy, ale komunitní život a pobyt ve veřejném prostoru. Zkušenost z prvních dnů po otevření naznačuje, že důraz na služby zaměřené na příjemné pobývání a volnočasové aktivity byl zvolen správně. Číslo 238 nově zapsaných čtenářů hovoří za vše.
Foto: Jiří Podrazil
Základní informace o rekonstrukci — stavebník a investor: Městská knihovna v Praze / hl. m. Praha — vlastník objektu: hl. m. Praha, objekt svěřen do správy městské části Praha 4 — architektonický návrh: Ing. arch. Tomáš Hořava — zhotovitel stavby: EMV s. r. o., Praha — zhotovitel interiéru: RESA s. r. o., Brno — celkové náklady: 32,998 mil. korun (náklady investiční:31,556 mil. korun, náklady neinvestiční: 1,442 mil. korun) |
Ohlasy v médiích Otevření nové pobočky MKP mělo ohlas i ve sdělovacích prostředcích: — WILCEK, D. V Praze 4 se otevřela nová knihovna.TV Praha, 2. 3. 2020 — ZIMA, D. Pokladnice čtenářů. Pod Jezerkou vznikla nová knihovna. Má fontánku i vlastní trezor. Blesk.cz, 3. 3. 2020 — MEDKOVÁ, M. Bývalou banku v Praze proměnil v městskou knihovnu. Má patro pro děti a tisíce knih. Aktuálně.cz, 10. 3. 2020 |