Main content
KNIHOVNY V MALÝCH OBCÍCH: Místní knihovna Kořenec – putování až na konec kraje
HANA MATULOVÁ matulovahanka@gmail.com
Až na severní cíp Jihomoravského kraje v okrese Blansko, do malé vesnice na Boskovicku s názvem Kořenec, putovala koncem minulého roku dvě prestižní ocenění nesoucí název Komunitní knihovna Jihomoravského kraje. Cena je to mladá, udělovaná teprve druhým rokem, ale už jakoby si v myslích knihovníků vybudovala své nezastupitelné místo. Reflektuje totiž dlouhodobou změnu směřování knihoven – míst naplněných nejen krásnou literaturou a láskou ke knihám, ale i vztahem k lidem, čtenářům i celé komunitě obce.
Posun knihoven k ideálu kulturních center míst, ve kterých působí, je právě předmětem zájmu knihovnické veřejnosti a tato změna se již po delší čas dotýká nejen velkých městských knihoven, ale čím dál častěji i malých venkovských míst setkávání.
Cena Komunitní knihovna Jihomoravského kraje
Listopadové chladné počasí ohlašuje příchod konce roku a s ním také bilancování v jednotlivých sférách lidského konání. V rámci reflexe celoroční práce v knihovnách Jihomoravského kraje se každoročně koná slavnostní setkání knihovníků, při kterém je prostor pro inspiraci, sdílení zkušeností a ocenění povedené práce. Od roku 2018 je součástí tohoto setkání rovněž vyhlášení výsledků komunitní soutěže, do níž hlásí svou knihovnu její zřizovatel.
Přihlášené knihovny jsou podle velikosti rozděleny do šesti kategorií a z nich na základě mnoha kritérií vybírá odborná komise složená ze zástupců krajských metodiků, Krajského úřadu Jihomoravského kraje a Moravské zemské knihovny vítěze v každé kategorii. Za rok 2019 se ocenění dočkaly Místní knihovna Kořenec, Místní knihovna Vedrovice, Městská knihovna Jevišovice, Městská knihovna Pohořelice, Městská knihovna Moravský Krumlov a Městská knihovna Kyjov. Bylo velmi inspirující vidět tolik různorodých aktivit přitahujících velké množství čtenářů i nečtenářů do knihoven. Všechny knihovny zapojené do této soutěže ukázaly to nejlepší ze své práce a společným prvkem všech příspěvků byl obraz knihovny jako místa spojujícího různé typy lidí i místní sdružení a organizace.
Směřování knihovny v Kořenci
I knihovna v Kořenci se před několika lety rozhodla jít cestou komunitního setkávání. Nabízí ve svých prostorách zázemí různým akcím pro děti i dospělé. Důležitým krokem ke komunitnímu směřování byly hned tři etapy rekonstrukce původního prostoru knihovny, které se uskutečnily díky dotačnímu titulu vyhlašovanému opakovaně Jihomoravským krajem DT 5 Obecní knihovny a velké podpoře vedení obce v čele se starostou panem Miroslavem Zemánkem. Po celkové rekonstrukci se tak zrodila moderně vybavená a k návštěvě zvoucí knihovna s dvěma oddělenými místnostmi a sociálním zázemím. Technické vybavení, pořízené také z dotace Ministerstva kultury VISK 3, umožňuje pořádat v knihovně i náročnější semináře a workshopy pro veřejnost.
Ale zde se již dostáváme k dalším kritériím či činnostem, která byla předmětem hodnocení odborné komise v soutěži. K těm patřil nejen celkový vizuál knihovny, ale také počet pořádaných akcí a spolupráce s ostatními spolky a dobrovolníky z řad obce. V tomto směru má knihovna v Kořenci co nabídnout nejen svým čtenářům, ale také zájemcům z širšího okolí. Z pořádaných akcí můžeme zmínit čtenářské besedy, různorodé vzdělávací semináře (od trénování paměti po prakticky zaměřený kurz řezu stromů), rukodělné a výtvarné workshopy (pletení z pedigu i vrbového proutí, kurz paličkování i tematické květinové vazby). Velkou metodickou pomocí jsou v tomto směru rady okresní metodičky regionu Blansko paní Heleny Jalové i celého boskovického týmu.
Knihovna se snaží přitáhnout nejen ke knihám také dětské čtenáře, kterým je určen pravidelný kroužek „Pátečníků“, akce v rámci projektů Noc s Andersenem a Jižní Morava čte nebo spolupořádání „přívesnického“ tábora na Kořenci ve spolupráci s ekologickým centrem Lipka, zastoupeným paní Vlaďkou Kolářovou. Po celou dobu je pro knihovnu důležitá dobrovolnická práce – jak knihovnice, tak ochotných lidí z celé vesnice, kteří přispívají každý svým umem k jednotlivým akcím. Vzniká tak společenství lidí, kteří mají společný cíl: udělat něco dobrého pro společenství či, chcete-li, komunitu celé obce. A je jedno, zda jsou to tetičky, které upečou koláč na akci, nebo místní řezbář, který vyřeže sošku kmenového zvířete na tábor s tématem pravěku. Každý přispíváme tím, co umíme a čím můžeme obohatit ostatní. A v tom je zřejmě kouzlo komunitní knihovny v Kořenci, která vás zve srdečně k návštěvě.
Foto: archiv Místní knihovny Kořenec