Main content
TÉMA: Knihovny a umění: Žít s obrazy. Artotéka Moravské galerie v Brně
TÁŇA ŠEDOVÁ tana.sedova@moravska-galerie.cz
Artotéka Moravské galerie v Brně je neziskový projekt, který vznikl jako součást rozvíjených aktivit Centra nových strategií muzejní prezentace (CENS) při Moravské galerii (MG) a díky štědré podpoře komerčního sponzora Erste Private Banking provozované Českou spořitelnou, která projevila důvěru v tento rodící se projekt. Artotéka byla otevřena v prostorách knihovny MG na podzim 2017.
Necelý rok a půl fungování této artotéky je krátká doba na to, abychom mohli dostatečně zhodnotit její společenský vliv, ohlasy jejích uživatelů a do projektu zapojených umělců. Nachází se stále v začátcích, dá se říci v určitém zkušebním provozu, kdy ověřujeme nastavené procesy, zjišťujeme reakce veřejnosti, umělců, od kterých se díla do sbírky získávají, a v neposlední řadě se stále snažíme upevnit postavení artotéky v rozsáhlé struktuře druhého největšího muzea umění v České republice. Právě proto se domnívám, že bude vhodné a pro čtenáře snad přínosné spíše prozradit, kde se zrodil nápad na založení brněnské artotéky, a nastínit plány do budoucnosti, které bychom v artotéce rádi realizovali.
Jak to všechno začalo?
Kolega Rostislav Koryčánek, kurátor MG a vedoucí CENS, a já jsme se poprvé setkali s fenoménem půjčování umění v roce 2008 v artotéce vídeňského muzea MUSA Museum Startgalerie Artothek1. Oba nás tehdy nadchla tato specifická forma komunikace s veřejností, díky které se daří muzeu nenucenou formou zprostředkovávat výtvarné umění širokému okruhu obyvatel a iniciovat důvěrnější vztah mezi výtvarným dílem a pozorovatelem. Tato zkušenost ve mně vzbudila zájem dále se zabývat daným tématem, získat více informací o fungování veřejných zahraničních artoték zejména v německém prostředí a jejich historickém vývoji obecně. Až na tomto teoretickém základě jsme začali v roce 2016 s kolegy v MG pracovat na zřízení artotéky. Byla založena po vzoru zahraničních veřejných artoték a sleduje tedy stejné cíle, které jsou vlastní půjčovnám v rakouském a německém prostředí (pozn. red.: viz příspěvek na s. 43–46).
Základ artotéky tvoří soubor uměleckých děl, jež získává kurátorský tým MG od oslovených, převážně v Česku působících umělců mladší generace. Z praktických důvodů převládají práce na papíře (grafiky, kresby, akvarely, fotografie a koláže), nicméně zde nalezneme také rozměrnější malby na plátně. Na rozdíl od některých zahraničních artoték, které navázaly na již existující uměleckou sbírku, musí MG budovat sbírku artotéky od začátku. Sbírka MG totiž podléhá depozitárním pravidlům a díla z ní se nemohou půjčovat veřejnosti. Při otevření na podzim 2017 čítala sbírka artotéky kolem 90 děl a od té doby byla obohacena o dalších přibližně 20 prací.
Umístěním artotéky v prostorách studovny odborné knihovny MG2 se nám podařilo propojit dva v zahraničí běžné modely fungování artoték: artotéky zřizované při muzeích a ty, které fungují v rámci knihoven. Tato skutečnost umožňuje návštěvníkům vnímat vizuální umění v širším kontextu. Zapůjčit si při jedné návštěvě obraz i knihu od jednoho umělce nebo doprovodnou literaturu o jeho tvorbě a návštěvu galerie zakončit zhlédnutím aktuální výstavy. Záměr integrovat artotéku do knihovní studovny si vyžádal úpravu celého interiéru. Architektonické řešení vzešlo z Ateliéru Štěpán. Navržená přestavba citlivě propojila obě půjčovny, resp. rozšířila služby stávající knihovny.
Snahu o komplexní vnímání výtvarného umění reflektují i webové stránky artotéky, které se odborníkům ze společnosti KP-SYS podařilo důmyslně provázat s katalogem knihovny, a stránky tak umožňují vyhledávání obrazů a související literatury současně. Jedna registrace do knihovny, a tím získání sdružené uživatelské kartičky, opravňuje zájemce k využívání služeb artotéky i knihovny. Katalog artotéky umí také generovat předávací protokoly k dílům, což je zásadní pro evidenci jejich stavu a administraci výpůjček.
Symbolické výpůjční poplatky stvrzují vzdělávací charakter artotéky a myšlenku volného přístupu k umění. Poplatek zahrnuje i pojištění děl a poskytnutí ochranných kartonových obalů pro jejich transport. Artotéka je otevřená všem zájemcům o výtvarné umění. Díla si mohou zapůjčovat fyzické a právnické osoby i veřejné instituce na dobu jednoho měsíce až půl roku. Mezi aktivními uživateli artotéky máme české i zahraniční studenty, pracovníky magistrátu oživující si obrazy své kanceláře, kolegy z galerie, ale i gymnázium, jehož osvětový ředitel zapojil půjčování obrazů do vzdělávacího plánu školy. Mimo to zapůjčujeme díla do zasedacích místností našeho hlavního partnera – České spořitelny, díky čemuž získáváme zkušenosti i s korporátní oblastí.
Plány do budoucnosti
Jak funguje v praxi vypůjčování děl spolu s dalšími souvisejícími informacemi, je uveřejněno na webových stránkách artotéky (artoteka.moravska-galerie.cz), a bylo by tedy zbytečné zde podrobně popisovat. Naopak, na čem momentálně pracujeme, na stránkách uveřejněno není a plány do budoucnosti se zde nabízí prozradit. V rámci společného projektu s Artothek Niederösterreich v Kremži, realizovaného z česko-rakouského programu Fond malých projektů, zamýšlíme v roce 2019 rozšířit doprovodné aktivity, neboť jich doposud proběhlo jen poskrovnu. Připravujeme vzdělávací programy pro školy a další cílové skupiny, pracovní listy, videa s vybranými umělci, diskuzní setkání či organizované návštěvy jejich ateliérů. Rovněž máme v úmyslu sestavit metodický materiál pro současné i nově zakládané veřejné artotéky. Budeme pokračovat v prohlubování spolupráce se zahraničními artotékami a šířit fenomén půjčování umění v českém prostředí formou komentovaných prohlídek pro odbornou i laickou veřejnost nebo zaštítěním závěrečných studentských prací.
První popularizační akcí je mezinárodní sympozium, které se uskuteční 5. 4. 2019 v MG. Mezi potvrzenými řečníky jsou mj. zástupci artoték z Kolína nad Rýnem, Kremže a Vídně. Především ale hodláme rozšiřovat sbírku, abychom mohli přistoupit k marketingovým kampaním a zároveň dokázali uspokojit jak více zájemců, tak i ty náročnější z nich. Naším dlouhodobým přáním je vytvořit mezinárodní síť veřejných artoték, tedy určitou platformu umožňující výměnu zkušeností, sdílení názorů a přeshraniční zprostředkovávání umění.
2 http://www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/vzdelavani/knihovna/o-knihovne.aspx?lang=cs