Main content
UDÁLOSTI: Noví nositelé Medaile Z. V. Tobolky
ZDEŇKA FRIEDLOVÁ friedlova@kfbz.cz
Během prvního dne konference Knihovny současnosti byly již poosmnácté předány Medaile Z. V. Tobolky. Tradiční ceremoniál uvedl předseda Sdružení knihoven České republiky Tomáš Řehák a podtrhl význam ocenění osobností, které se zasloužily o rozvoj českého knihovnictví. Moderováním slavnostního aktu byla pověřena Zdeňka Friedlová, ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Medaile spolu s květinami předávali Tomáš Řehák a Jiří Mika, předseda správní rady Nadace knihoven ČR.
Za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví byli 12. září 2017 v Olomouci oceněni:
PhDr. Helena Gajdušková
Vystudovala Střední knihovnickou školu v Brně a obor Knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě UK v Praze. V Masarykově veřejné knihovně Vsetín působí od roku 1982, postupně jako referenční knihovník, vedoucí útvaru služeb, zástupkyně ředitelky, od roku 1998 jako ředitelka knihovny. Pod jejím vedením se Masarykova veřejná knihovna přestěhovala v roce 2006 do nově zrekonstruovaných prostor v centru města a stala se z ní moderní komunitní knihovna, oceněná mj. titulem Městská knihovna roku 2014. Publikuje v odborném a regionálním tisku, přednáší na oborových konferencích. Členkou SKIP je od roku 1999, v současné době je členkou Výkonného výboru SKIP. Ocenění jí bylo uděleno za významný přínos ke koncipování knihovny jako komunitního a vzdělávacího centra regionu, za systematickou a úspěšnou práci se seniory a za rozsáhlou projektovou činnost, díky které knihovna realizuje své vize.
Mgr. Blanka Konvalinková
Vystudovala knihovnictví na Filozofické fakultě UK. V roce 1985 nastoupila do tehdy ještě Státní vědecké knihovny v Liberci na pozici katalogizátorky, později vykonávala funkci vedoucí oddělení katalogizace. V roce 2009 se stala ředitelkou Krajské vědecké knihovny v Liberci a řídí ji dosud. Je členkou Výkonného výboru SKIP a Komise pro zahraniční styky. Ve Sdružení knihoven ČR vykonává funkci předsedkyně Sekce pro regionální funkce, působí také v Nadaci knihoven ČR. Velmi aktivně se věnuje zahraniční spolupráci. Libereckou knihovnu zastupuje v přeshraniční česko-polsko-německé pracovní skupině EUREX – Knihovny a zároveň koordinuje českou část pracovní skupiny. Pod jejím vedením se knihovna zapojila do několika mezinárodních projektů. Knihovna realizuje řadu zajímavých aktivit a programů pro veřejnost díky jejím kontaktům s mnoha velvyslanectvími a zahraničními institucemi působícími v ČR nebo v zahraničí. Medaile jí byla udělena za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví a podporu mezinárodní spolupráce v oboru.
PhDr. Libuše Machačová
Vystudovala Střední knihovnickou školu v Brně a po jejím dokončení v roce 1976 nastoupila do Státní vědecké knihovny v Olomouci (SVKOL), dnešní Vědecké knihovny v Olomouci (VKOL), kde pracuje dosud. Postupně si doplnila vysokoškolské vzdělání a v roce 2004 získala doktorát z knihovnické vědy. Ve své profesi se zaměřuje na katalogizaci, katalogizační pravidla a jejich uvádění do praxe. V 90. letech byla u počátku automatizace v tehdejší SVKOL, postupně se stala vedoucí oddělení automatizace, vedoucí oddělení jmenného zpracování a od roku 2010 se stala vedoucí doplňování a zpracování fondů. Věnovala se vzdělávání knihovníků v oblasti jmenného zpracování v Olomouckém kraji. Má mimořádné zásluhy na tom, že v Olomouci a Olomouckém kraji proběhly úspěšně všechny změny v užívání katalogizačních pravidel a formátů. Po mnoho let je členkou pracovní skupiny pro jmenné zpracování knih při NK ČR a je od počátku klíčovou pracovnicí v systému sdílené katalogizace NK ČR, MZK a VKOL. Medaile jí byla udělena za celoživotní práci v českém knihovnictví.
Ing. Jiří Nechvátal
Vystudoval Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity. V knihovnictví a konkrétně v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích působí od roku 1999. Ač studoval obor využití a ochrana zemědělské krajiny, profesně jednoznačně inklinuje k využití a ochraně počítačových dat. Od roku 2007 je vedoucím IT oddělení knihovny. Významnou stopu v knihovnickém regionu zanechal jako lektor řady kurzů počítačových dovedností. Je jedním z tvůrců projektu digitalizace kulturního dědictví v Jihočeském kraji. V roce 2014 byl u spuštění on-line výpůjček e-knih v Jihočeské vědecké knihovně a v posledních pěti letech je duší projektu Obálkyknih.cz, který knihovna rozvíjí spolu s Moravskou zemskou knihovnou v Brně – za oba zmíněné projekty získal cenu Ministerstva kultury ČR za „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“. Svou prací se řadí mezi uznávané osobnosti v oblasti využívání IT v knihovnách.
PhDr. Marie Šedá
Je celoživotně profesně spjata s knihovnictvím. Vystudovala knihovnictví na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 1982 začínala v Místní knihovně v Dobré. V rozmezí let 1997 až 2001 byla vedoucí pobočky Městské knihovny ve Frýdku-Místku. Od roku 2001 pracuje v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě, kde působí jako krajský metodik. Ve své práci je velmi aktivní a neomezuje se pouze na oblast Moravskoslezského kraje. Významnou měrou se zasloužila o rozvoj systému regionálních funkcí v ČR. V celostátním měřítku se také věnuje otázkám knihovnické legislativy, spolupracuje na tvorbě metodických materiálů (např. Standard pro dobrý fond), publikuje v odborném tisku, podílí se na organizaci významných odborných akcí. Je členkou regionálního výboru SKIP 10, členkou komise Vesnice roku, spolupracuje se Spolkem pro obnovu venkova. Vyučuje na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2016 získala 1. místo v soutěži Knihovnická K2 (kategorie Knihovnice Moravskoslezského kraje), a to za inovativní rozvoj oboru a mimořádný rozsah znalostí a za vzdělávání i aktivování kolegů v jejich práci.
S blahopřáním všem oceněným se připojuje i redakce časopisu Čtenář.