Main content
Z KNIHOVEN...
Pohádkový dědeček - soutěž Městské knihovny v Českém Těšíně
ŠÁRKA LINZEROVÁ
Senioři vítáni v rožňovské knihovně
RICHARD SOBOTKA
Když roku 1872 zřídil kaplan František Koželuha v přízemí nově vystavěné školy v Rožnově p. Radhoštěm knihovnu a knihy půjčoval zájemcům každou neděli po požehnání, jistě netušil, do jaké míry se o 136 let později zájem o čtení a literaturu rozšíří, ani o kolik bude práce knihovníků rozmanitější. V současnosti si každý z více než 17 000 obyvatel Rožnova vypůjčí v kalendářním roce ze 74 013 knihovních jednotek kolem 13 knih. V Rožnově je registrovaných 3019 čtenářů, ale celkový počet výpůjček dosáhl v roce 2007 úctyhodných 225 687 knih.
Úspěch každé knihovny vždy závisí na nápadech a aktivitě knihovníků
V roce 2007 se Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm zapojila do projektu, který si dal za cíl šířit zájem o literaturu především mezi seniory. Vedoucí a koordinátorkou projektu je paní Marcela Slížková, na samotné realizaci projektu se také podílí ostravské středisko Obce spisovatelů. „Program Senioři vítáni vzešel z grantu, který vyhlásila Nadace Open Society Fund Praha a Česká spořitelna Praha,“ uvedla Marcela Slížková. Hlavním cílem programu je ozřejmit a propagovat roli seniorů ve společnosti, pomáhat odstraňovat negativní stereotypy spojené s touto skupinou. Ukázat na možnosti aktivního zapojení seniorů do různých aktivit. „Vzali jsme si za cíl podpořit i literárně tvůrčí schopnosti seniorů. Víme, že nejen hodně čtou, ale někteří také sami literárně tvoří, takže jim chceme poskytnout příležitost tento zájem rozvinout. Právě z této skutečnosti vzešel projekt Město v mé paměti. Společnou prací chceme formou netradičního průvodce ukázat proměnu města, aby především mladá generace poznala, co s předchozími generacemi odchází.“
Zároveň všichni, kdo skupinu navštěvují, získají při setkávání s renomovanými lektory a spisovateli literární dovednosti a možnost jejich využití ve vlastní tvorbě. Jedním z výstupů těchto setkání je také čtení z vlastních prací účastníků a vydání almanachu nejzajímavějších příspěvků. „Už při vzniku projektu jsme měli na paměti spolupráci dospělých účastníků s knihovnickým literárním kroužkem dětí Louskáček, který v naší knihovně vede Jana Hradilová a který formou her seznamuje malé čtenáře s literaturou. Také děti v Louskáčku pracují na netradičním průvodci městem, tentokrát viděným očima dětí. A protože se snažíme propojit tyto dvě skupiny a současně i obě generace na bázi literární práce, vybraly děti do svého almanachu nejlepších prací literární soutěže O poklad strýca Juráša také některé příspěvky dospělých. Ti zase pomáhají s prací v Louskáčku.“ Každoměsíční setkávání účastníků projektu je zcela dobrovolné a je založeno jen na osobním zájmu. První schůzky v září 2007 se účastnilo pouhých šest zájemců, v únoru 2008 už to bylo třicet osob. To dokazuje, že literatura je u nás stále živá a věc veřejná. „Projekt Senioři vítánibude zakončen realizací výstupů v červnu 2008. Pokud bude úspěšný, a budou k tomu vytvořeny podmínky, pokusíme se o jeho pokračování i v roce následujícím,“ řekla na závěr M. Slížová. Dosavadní zkušenosti napovídají, že projekt je úspěšný víc, než se původně předpokládalo.