Main content
ZE SVĚTA
Zdroje jsou dostupné v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny ČR
Podle případové studie na středních školách v Singapuru sehrává klíčovou roli při budování úspěšné čtenářské kultury dobrá školní knihovna. Mnoho průzkumů dokumentuje silnou korelaci mezi nezávislým čtením a akademickým úspěchem a školní knihovna hraje při podpoře čtení důležitou roli. Studie podrobně popisuje na příkladu šesti škol, jak se školní knihovna stala ústředním místem pro čtení ve škole. Shromážděné údaje poskytly důkazy o strategiích a programech, které podporují čtení. Mezi faktory, které pozitivně ovlivní budování čtenářské kultury, patří: kvalifikovaný výběr knih, jejich zviditelnění, vytváření atraktivních programů pro čtenáře a vhodně navržený prostor pro čtení. V celosvětovém měřítku vzrůstají obavy z úrovně gramotnosti studentů, ale mnohé státy se domnívají, že systematická výuka může čtení studentů zlepšit. V Singapuru byla kampaň národního čtení zahájena v roce 2015 s cílem podpořit čtení jako národní zvyk a vybudovat společenství čtenářů v zemi. Současně došlo také k většímu uvědomění významu školních knihoven – musí studenty motivovat poskytnutím atraktivních materiálů, zajímavým prostředím a pomoci jim při výběru knih. V Singapuru činnost školních knihoven koordinují centrálně. Učitelé, kteří jsou pověřeni řízením školní knihovny, mají dostatek času na celoživotní knihovnické vzdělávání. Nejdůležitější je podpora školy a jasná vize budoucnosti školní knihovny.
(IFLA Journal – Volume 43, Number 4, December 2017, s. 335–348)
Městská knihovna v německém Solingenu, která spolupracuje s dětmi uprchlíků a mladými lidmi na vývoji materiálů pro výuku němčiny, je pro uprchlíky důležitým integračním partnerem. Je umístěna v centru města, má dlouhou otevírací dobu, je atraktivním místem pro mimoškolní vzdělávání a umožňuje volný přístup ke všem knihovním službám. Nabízí uprchlíkům komunikační schůzku „dialog v němčině“ a vícejazyčné vyprávění v dětské knihovně, dále cílené společné zájezdy pro všechny věkové kategorie. O svých službách vydává vícejazyčné informační letáky. Spolupracuje s 2700 uprchlíky z asi 60 zemí. Téměř třetinu z nich tvoří děti mladší 13 let. Vedle ubytování těchto osob je pro Solingen důležitá integrace do komunity, v tom je nejdůležitější organizací právě knihovna. Úspěšná integrace vyžaduje schopnost komunikovat. Knihovníci zpracovali ve spolupráci s obecním integračním centrem Solingen čtyři menší projekty s cílem vytvořit jazykovou podporu pro uprchlíky, aby mohli získat práci a orientovat se ve službách knihovny. Také byly vytvořeny, přeloženy do relevantních jazyků a částečně vybaveny německou fonetikou materiály pro vzdělávání všech věkových skupin. Příprava a následné zpracování probíhalo ve spolupráci s mediální organizací města Solingen a mobilní překladatelskou službou obecního integračního centra. Všechny podklady poslouží imigrantům pro hravé učení německého jazyka.
(BuB Forum Bibliothek und Information – Jahrgang 69, Nr. 8–9, 2017, s. 448–449)
Americký institut architektury ve spolupráci s Americkou asociací knihoven každoročně hodnotí nejnovější projekty novostaveb a rekonstrukcí budov knihoven a uděluje ocenění Library Building Awards. Poslání a úloha knihoven v moderním světě se neustále vyvíjejí, proto by měly budovy a jejich celkový design vyhovovat současným i budoucím požadavkům uživatelů. V tomto duchu přistupovala k výběru projektů odborná porota složená ze zástupců obou organizací. Tři z osmi vítězných projektů představují rekonstrukce budov a pět novostavby knihoven. Oceněná byla jedna národní knihovna, jedna akademická a šest veřejných. Předseda poroty zvlášť ocenil Lotyšskou národní knihovnu a pobočku Whitehall Metropolitní knihovny v městě Columbus ve státě Ohio. Další soutěž, která hodnotí architekturu knihoven, je Australská cena za design knihoven. Jejím cílem je prezentovat to nejlepší z knihoven v Austrálii a projevit uznání národním a regionálním institucím za investice do rozvoje těchto organizací. V roce 2017 bylo do soutěže nominováno 33 novostaveb a rekonstrukcí a vítězem v kategorii Akademická knihovna se stala Knihovna Johna Phillipse Západní univerzity v Sydney.
(Bibliotheca Universitatis – Ročník 13, číslo 1, 2017–2018, s. 12–13)
Připravil ROMAN GIEBISCH