Main content
ROZHOVOR s PhDr. Libuší Foberovou, Ph.D. , ředitelkou Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. 1. část
JAROSLAV CÍSAŘ ctenar@svkkl.cz
Ve znamení Černé kostky
Ve fondu dnešní Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, knihovnickém centru Moravskoslezského kraje, se nachází více než milión svazků. Od svého založení v roce 1951 knihovna zápolí s nedostatkem místa. Naděje svitla před několika lety s projektem nové budovy, tzv. Černou kostkou, když město usilovalo o jmenování Evropským městem kultury. Ostrava nakonec čestný titul nezískala a nová budova skončila ve ztracenu stejně jako blob Jana Kaplického pro Národní knihovnu. V červenci 2017 se novou ředitelkou knihovny stala Libuše Foberová, působící do té doby v Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě. Pověstných sto dnů hájení ve funkci jí již skončilo, a tak ji redakce Čtenáře požádala o rozhovor.
Nedávno proběhla tiskem zpráva, že by se Černá kostka přece jen mohla začít stavět. Kdy vás tedy budu moci navštívit v nové budově?
Dne 14. března 2018 rozhodlo zastupitelstvo kraje o zahájení příprav projektu novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě (MSVK) nazývané Černá kostka s předpokládanými náklady 1350 mil. Kč podle návrhu architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti s. r. o. v Brně. Cena stavby je vysoká, avšak odpovídá technologickým požadavkům a je zárukou kreativního prostoru, kde se budou moci studenti i občané Ostravy setkávat a trávit zde volný čas vzděláváním, relaxací, ale i zábavou. Za účelem zajištění spolufinancování projektu schválilo zastupitelstvo kraje Memorandum o spolupráci na realizaci projektu, které definuje podíly jednotlivých účastníků a je již podepsané. Předpokládaný podíl Moravskoslezského kraje je 150 mil. Kč, podíl statutárního města Ostravy činí rovněž 150 mil. Kč a ze státního rozpočtu máme slíbených 800 mil. Kč. V současné době jsme odevzdali aktuální stavební program, pracuje se na nové projektové dokumentaci – projekt zvítězil už v roce 2004 – i souvisejících úkolech a tzv. „kopnout“ by se mělo na jaře v roce 2020. Stavba by měla být dokončena v roce 2022. Pevně věřím, že po 67 letech provizoria bude postavena nová knihovna. Současné vedení kraje o to velmi usiluje, jsme prioritou číslo jedna. Inteligentní město potřebuje moderní knihovnu. Černá kostka se určitě stane komunitním a vzdělávacím centrem Ostravy a Moravskoslezského kraje.
Kolik z přípravných prací z minulosti budete moci využít?
Přípravy běží, stavební program se ale musel kompletně přepracovat. V knihovně vznikly dva týmy – projektový tým a širší konzultační tým. Členy týmů jsou vedoucí a vybraní pracovníci knihovny. Podařilo se nám je doplnit o renomované odborníky z praxe: Zdeňku Dohnálkovou a Ladislava Kurku, kteří jsou obrovskou oporou. Jejich prvním úkolem bylo prostudovat všechny materiály a podklady z archivu knihovny, včetně různých verzí stavebních programů, které reagovaly na úsporné varianty projektu. Moje předchůdkyně Lea Prchalová pracovala na projektu Černé kostky s týmem zaměstnanců řadu let. Za tu dobu se trendy pro výstavbu a provoz vědecké knihovny výrazně vyprofilovaly. Také jsem přišla s novou vizí knihovny, která by měla být funkční hybridní knihovnou, pevnou schránkou vědění a zároveň centrem poznání pro 21. století. Opírám ji o tři hlavní pilíře: věda a výzkum, hybridní knihovna/digitální služby a vzdělávací a komunitní knihovna. I tyto skutečnosti zohledňuje nový stavební program.
Pomůže vám při tom existence řady vysokých škol v Ostravě, nebo ty si zatím stačily vybudovat vlastní knihovny?
MSVK byla založena jako Státní studijní knihovna (ústřední československá knihovna pro hornictví a hutnictví) na základě výnosu Ministerstva školství, věd a umění ze dne 5. února 1951 č. 155 659/50-IV (Věstník Ministerstva školství, věd a umění, 1951, sešit 5). V návaznosti na rozšiřování vysokých škol v Ostravě knihovna založila knihovní radu a odborné sekce pro spolupráci při doplňování fondu. V té době nebylo povinností vysokých škol zakládat univerzitní knihovny, a tak byla Státní studijní knihovna a později Státní vědecká knihovna v Ostravě (1954–2001) důležitým zázemím zejména pro vědecké a pedagogické pracovníky a pro studenty, dále i pro průmyslové firmy a ostatní podniky, nemocnice a zdravotnická zařízení, pro které mj. zpracovávala odborné rešerše a zajišťovala cirkulaci odborného tisku. Pro jedenáct nemocnic v kraji cirkulujeme lékařské časopisy dodnes a zájemcům zpracováváme speciální rešerše i nyní. Dodnes sloužíme jako důležité studijní zázemí studentům středních a vysokých škol nejen z Ostravy, ale z celého Moravskoslezského kraje. V současnosti má Ostrava tři vysoké školy a 45 středních škol, z toho 18 gymnázií, desetina obyvatel města jsou studenti, kteří mají dnes zcela jiné nároky na studijní zázemí než v minulosti. Prostory v Nové radnici, která byla mimochodem otevřena 28. 10. 1930 a je kulturní památkou, už dávno neodpovídají potřebám knihovny a požadavkům čtenářů. Vysoké školy mají krásné nové moderní univerzitní knihovny ze zákona. U středních škol je to různé, protože jim povinnost mít knihovnu zákon neukládá. Díky povinnému výtisku má naše knihovna kvalitní fond, kterým nedisponuje žádná jiná knihovna v kraji. Máme 1,2 mil. svazků, což představuje 30 km regálů knih ve čtyřech skladech, ročně přibude půl kilometru knih. Nakupujeme rovněž zahraniční literaturu a vystavujeme tisíc titulů časopisů z pěti tisíců titulů, které máme k dispozici. Díky nové budově knihovny dostaneme fond pod jednu střechu a vybudujeme pro studenty kvalitní studijní zázemí.
Mohla byste čtenářům více přiblížit novostavbu MSVK Černá kostka a popsat, jaké služby bude knihovna v nových prostorách nabízet?
Černá kostka má rozměr 36 x 36 m, dvě podzemní podlaží o rozloze téměř 10 000 m2; jedno bude sloužit jako parkoviště a druhé jako sklad knih s kompaktními regály. Dnešní knihovna se nachází včetně skladů na rozloze 6000 m2, nově by tak získala téměř 16 000 m2. Knihovna bude mít těžké plovoucí betonové podlahy a skleněné opláštění, která má z vnější strany kovový pororošt. Budova bude mít celkem osm nadzemních podlaží. Kolem ní bude zeleň, 40 parkovacích míst a vodní plocha. Stín Černé kostky se bude zrcadlit na vodní ploše, což je jeden z efektů této impozantní budovy. Mezi další efekty architekti řadí různé typy schodišť, které nabízejí průhledy přes dvě až tři patra, a atrium v patrech specializovaných pracovišť knihovny. Počítá se například s noční studovnou, s literární kavárnou, s volným výběrem knih a časopisů, s badatelnou regionálního a historického fondu, s experimentálním kinem. V jednom patře bude umístěna mediatéka a bude probíhat výuka cizích jazyků. Uživatelé zde naleznou všechny druhy médií i speciální fond, jako jsou např. normy a patenty. Budova bude mít kapacitu 370 studijních a relaxačních míst, týmové a tiché studovny, multimediální učebny a konferenční sál. Budeme organizovat mezinárodní knihovnické konference a připravovat výukové programy pro všechny generace. Staneme se odborným zázemím pro 400 knihoven v Moravskoslezském kraji. Vědeckou knihovnu navštíví ročně téměř 800 000 návštěvníků – fyzických i virtuálních. Pevně věříme, že nové prostory získají nové uživatele a že novostavba splní očekávání zřizovatele, knihovníků a veřejnosti.
Foto a vizualizace: archiv MSVK v Ostravě
Dokončení příště
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě (údaje o činnosti za rok 2017) počet pracovníků (fyzický stav) 68 velikost fondu 1 195 308 počet čtenářů* 8 015 počet výpůjček 423 559 počet akcí pro veřejnost** 102 počet fyzických návštěvníků 116 570 počet návštěvníků on-line služeb 610 005 (katalog + výpůjční protokol + reg. a spec. databáze) vlastní specializované databáze 8 licencované EIZ 13 počet vstupů do EIZ z prostoru knihovny vlastní katalogy: 36 095 licencované zdroje: 3 162 počet vstupů do EIZ mimo knihovnu vlastní katalogy: 389 120 licencované zdroje: 220 885 počet e-výpůjček e-dokumentů 1 525 * studenti VŠ a SŠ: 30,8 % registrovaných uživatelů senioři 60+: 10,8 % registrovaných uživatelů ** 7 kulturních, 95 vzdělávacích: celkem 2 874 návštěvníků; vzdělávání pro knihovníky v kraji: 33 akcí pro 587 účastníků Více informací naleznete na www.svkos.cz. |