Main content
Putování s Karlem Čapkem do polského Opole
Text a foto JIŘÍ MIKA > mika@svkkl.cz
Opole je hlavním městem Opolského vojvodství v horním Slezsku. Kromě městské knihovny (pro niž se zrovna staví nová budova) tu sídlí Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki, která má podobné poslání, strukturu a činnost jako naše krajské vědecké knihovny. Jejími nejčastějšími uživateli jsou studenti zdejší univerzity. Knihovna se však profiluje také jako významná kulturní a společenská instituce.
Působit na estetické vnímání občanů města se podle jejího ředitele Tadeusze Chrobaka velmi dobře doplňuje s poskytováním informací a s dalšími službami, typickými pro moderní knihovnu. Jak to probíhá v praxi, jsme se mohli přesvědčit letos v dubnu při zahájení výstavy Život a doba spisovatele Karla Čapka.
Zdá se, že ředitel Tadeusz Chrobak dokáže do činnosti knihovny dovedně začlenit také mezinárodní spolupráci. Opolská knihovna spolupracuje s knihovnami v Německu, Rusku, Maďarsku, na Ukrajině, Slovensku a v České republice. U nás jsou jejími partnery již delší dobu Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích a od roku 2008 také Středočeská vědecká knihovna v Kladně. Právě v rámci spolupráce se Středočeským krajem se letos dostala do Opole i čapkovská výstava. Jako putovní ji připravil Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a poté, co ji mohli vidět návštěvníci na různých místech v České republice (včetně některých knihoven), v Německu, ale také v Bruselu v rámci českého předsednictví EU nebo v Japonsku, ji ředitelka Památníku Kristina Váňová zapůjčila do Polska.
Cesta s výstavními panely dokumentujícími život a dílo našeho asi nejznámějšího spisovatele byla příležitostí k poznání partnerské knihovny. Její hlavní sídlo je téměř v centru Opole poblíž ramene řeky Odry. Při povodních v roce 1997 došlo k poničení části knihovního fondu a k poškození budov, na což vzpomínají knihovníci dosud. Přestože je knihovna kompletně opravena, při debatě se občas mihne zmínka o tom, jak tehdy „v Polsku svítilo slunce a voda se valila od hranic s Českou republikou“.
V hlavní budově najdou uživatelé půjčovnu odborné literatury a studovnu. Je zde umístěn knihovní fond - pro sklady s mobilními i pevnými regály je využit každý volný prostor včetně podkroví. Nachází se zde nezbytné knihovnické zázemí: akvizice, katalogizace i malé digitalizační pracoviště. Útvar informačních služeb a bibliografie zpracovává mimo jiné databázi s informacemi o Opolském vojvodství. V nevelkém počtu zajišťují knihovníci bohatou ediční činnost, zahrnující informační publikace, katalogy výstav, sborníky z konferencí, bibliografické přehledy, portréty osobností a také informačně-metodický čtvrtletník Pomagamy sobie w pracy. Inspirativní je způsob, jakým je vedena kronika o životě knihovny. Každá významná událost se zaznamenává na samostatný list velkého formátu, každý uplynulý rok představuje složka takových listů uložených v archivní krabici.
Knihovna má tři pobočky, rozmístěné také poblíž opolského centra: knihovnu cizojazyčné literatury, rakouskou knihovnu a hudební oddělení. Byť se jedná o nevelké prostory, v každém z nich se vedle běžných výpůjčních služeb odehrává spousta dalších zajímavých činností.
V pobočce cizojazyčné literatury si můžete vypůjčit beletrii nebo populárně naučnou knihu, přečíst zahraniční časopis, ale také zhlédnout film nebo absolvovat jazykový kurz. Právě sem míří většina publikací, které knihovna získává výměnou s partnerskými knihovnami, včetně třeba českého týdeníku Reflex, nahrávek Jaromíra Nohavici nebo filmových Pelíšků.
Rakouská knihovna se specializuje na literaturu v němčině. Bohatý doprovodný program zahrnuje výstavy německých a rakouských umělců, besedy a konzultace na pomoc studentům německého jazyka.
Hudební oddělení má fond zvukových nahrávek, hudebnin a muzikologické literatury, ale také organizuje činnost klubu milovníků hudby. Jeho členové se těší i jistým výhodám při využívání služeb této pobočky.
Krajská knihovna v Opole vznikla v roce 1951. I přes toto poměrně krátké trvání se jí podařilo vlastním úsilím vytvořit obsáhlý a zajímavý historický fond. Od roku 1965 spravuje knihovna renesanční zámek v Rogowě, asi dvacet kilometrů vzdáleném od Opole. Prostory zámku jsou využívány k pořádání konferencí, k ubytování hostů knihovny nebo turistů, ale hlavně slouží jako další pracoviště - pro potřeby sbírky rukopisů, starých tisků, map a grafických listů. Pro návštěvníka je připravena malá expozice vybraných dokumentů, badatel nebo spřízněný knihovník (jimiž jsme byli v tu chvíli i my) může vstoupit do dalších místností historické knihovny. Mezi tituly, které nám ukázala správkyně sbírky Mirosława Koćwin, bylo i první vydání Mickiewiczova Pana Tadeáše z roku 1834.
Zahájení výstavy o Karlu Čapkovi se proměnilo vskutku v malou slavnost, ale tak je tomu při vernisážích v knihovně zřejmě zvykem. Pro výstavní účely je určeno přízemí vily, která sousedí s hlavní budovou knihovny v Opole. V prvním patře má kancelář ředitel (a také hlavní metodik Piotr Polus, do jehož kompetence patří činnosti, jaké známe u nás pod souhrnným názvem regionální funkce). Pro ředitele Tadeusze Chrobaka to byla očividně radostná chvíle, když mohl sestoupit ze své pracovny do zaplněné haly, přivítal návštěvníky, představil dvě členky místní filharmonie, které zahrály na úvod Dvořákovu Humoresku a další skladby, a poté předal slovo ředitelce Památníku Karla Čapka Kristině Váňové.
Otevření výstavy provázelo promítání dokumentu o Karlu Čapkovi, který ve spolupráci s Čapkovým památníkem natočil režisér Josef Císařovský. Zájem o Čapka potvrdily nejen desítky dotazů, jimž musela hned po zahájení čelit jak K. Váňová, tak zbytek naší výpravy, ale třeba i to, že opolští studenti slavistiky přeložili všechny texty z výstavních panelů do polštiny.
Výstava Život a doba spisovatele Karla Čapka trvala v Opole od 8. dubna do 4. května a potom se přesunula na Slovensko. V tuto chvíli možná už putuje zase na jiné místo, aby potvrdila slova novináře, který ji před časem nazval „světoběžná výstava o Karlu Čapkovi“.