Main content
Václav Čtvrtek a Jičín
JANA BENEŠOVÁ > benesova@knihovna.jicin.cz
Letos 4. dubna uplynulo 100 let od narození spisovatele Václava Čtvrtka. My v Jičíně jsme přesvědčeni, že je to náš spisovatel. Nejenže tady u dědečka strávil část svého dětství, ale právě u nás se zabydlely jeho pohádkové postavy.
„Je tu skutečně náměstí, jež lemují domy s podloubím, uprostřed je kašna, v dolní části radnice, v horním rohu zámek, za nímž se rozprostírá zahrada, vedle je kostel sv. Jakuba a také Valdická brána, za ní na Žižkově náměstí býval hostinec U města Hamburku (dnes hotel Paříž), proti němu začíná ulice vedoucí do lipového stromořadí, vedle něhož stojí kasárna, za nimiž na poli sahajícímu až k Čeřovce a Zebínu býval ‚execírplac‘ … Od hotelu Hamburk rovně jezdíval forman Šejtroček k Šibeňáku. Od zámku šikmo přes náměstí vede ulice, kde ševcoval Kacmar a Kuba a kudy chodívala vdova Slaměná i Stázinka k rybníku Kníže a dále do Kbelnice.“1 Vybavují se vám příběhy z knížek Václava Čtvrtka?
V roce 1975 byl Václav Čtvrtek jmenován čestným občanem města Jičína a je zde připomínán na řadě míst. Například v zámku byla v roce 2000 otevřena galerie Radka Pilaře a Václava Čtvrtka, která se vloni přeměnila na interaktivní Rumcajsův svět. U Šibeňáku byl v roku 2001 vysázen les Řáholeček, kolem Jičína od té doby vede Rumcajsova stezka, o dva roky později vstoupili první návštěvníci do Rumcajsovy ševcovny v ulici Pod Koštofrankem. Dílo Václava Čtvrtka je pravidelně připomínáno v programu festivalu Jičín - město pohádky, který je pořádán od roku 1991. Od roku 2006 má jméno slavného spisovatele ve svém názvu jičínská městská knihovna.
Pro všechny tyto skutečnosti, ale hlavně proto, že Čtvrtek je pro mnohé z nás „srdeční“ záležitost, jsme v Jičíně naplánovali dvě velké akce, z nichž ta první, celostátní knihovnická přehlídka, proběhla 7.-8. dubna 2011. Pořádali jsme ji společně s Klubem dětských kniho-ven SKIP ČR a s regionální organizací SKIP Východní Čechy. Šlo o nultý ročník soutěžní knihovnické přehlídky OKnA (O Knihovnických Aktivitách),která byla letos věnována Václavu Čtvrtkovi a má zahájit tradici každoročních obdobných přehlídek věnovaných významným spisovatelům, literárním dílům, žánrům apod. Cílem je prezentovat a ocenit nejlepší programy/besedy pro děti a mládež v knihovnách, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Projekt byl realizován s finanční podporou MK ČR, SKIP ČR a Skanska.
Po dva dny předváděly knihovnice z dětských oddělení z knihoven v Hradci Králové, Plzně, Turnova, Nové Paky, Litoměřic, Hořic a Nové Včelnice svoje pořady pro děti. Před početným publikem musely předvést, jak s dětmi pracují. K tomu samozřejmě měly k dispozici děti v příslušném věku. Na vše bedlivě dohlížela porota v tomto obsazení: Iveta Novotná - předsedkyně východočeského Klubu dětských knihoven, Lenka Václavíková-Antošová - předsedkyně celostátního Klubu dětských knihoven, Gabriela Futová - slovenská spisovatelka a knihovnice, organizátorka podobných setkání u našich sousedů a MgA. Martin Hak - odborník v oblasti vyprávění.
Vítězky byly dvě: cenu diváků získala Lenka Macháčková z Městské knihovny v Nové Pace za pořad Kolotoč do Afriky aneb Putování za dobrodružstvím světem laskavé fantazie i realitou všedního dne. První cenu porota udělila Stanislavě Najmanové z Městské knihovny v Hořicích za Pohádkový svět Václava Čtvrtka. Obě knihovnice zároveň získaly pověření předvést svoje vystoupení na mezinárodní konferenci.
Součástí přehlídky a významnou událostí pro Jičín byl křest dosud nepublikovaných pohádek Václava Čtvrtka O Kačence a tlustém dědečkovi. Nakladatelství Albatros tuto knihu vydalo k autorovu výročí a na její křest přijeli zástupci Albatrosu - programový ředitel Ondřej Müller a šéfredaktorka Šárka Krejčová, dále ilustrátor Tomáš Řízek a spisovatelka Petra Braunová. Největší radost jsme měli z návštěvy dcery Václava Čtvrtka paní Markéty Tengbom, která přiletěla ze Švédska i s vnukem a pravnukem spisovatele.
Druhou událostí, kterou připravujeme s řadou spolupořadatelů, bude 20.-22. října mezinárodní konference o Václavu Čtvrtkovi a moderní pohádce. Kromě již zmíněných praktických ukázek knihovnické práce očekáváme teoreticky zaměřené referáty. Jednání konference bude doprovázet výstava v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně, která představí místní kořeny spisovatelovy tvorby a výstava Památníku národního písemnictví na Lepařově gymnáziu v Jičíně.
K dílu Václava Čtvrtka a způsobům, jakým dosud oslovilo a dále může oslovovat dětského recipienta, hodláme přistoupit v co nejširším záběru. Měla by být zdůrazněna mediální provázanost Čtvrtkovy tvorby, dnes nad jiné potřebná k výchově gramotného vnímatele. Příležitost bychom rádi dali i pamětníkům, kteří mohou výrazně dokreslit prostor a klima Čtvrtkových umělecko-výchovných aktivit. Všechny příspěvky přednesené na konferenci budou publikovány.
Konference se bude zabývat těmito tematickými okruhy:
• Tvůrčí typ Václava Čtvrtka ve vývoji české autorské pohádky (pohled teoretický, literárněhistorický, vývoj kritické reflexe Čtvrtkovy tvorby, Čtvrtkovi pokračovatelé a epigoni v kontextu současné pohádkové tvorby);
• Jazyková rovina tvorby Václava Čtvrtka (specifika autorova jazyka a stylu, jejich konstanty a proměnné);
• Písňové texty Václava Čtvrtka;
• Dramatická tvorba Václava Čtvrtka;
• Václav Čtvrtek a Jičín;
• Václav Čtvrtek a média (místo Václava Čtvrtka v časopisech pro děti; Čtvrtkovy pohádky ve zvukovém a filmovém zpracování; autorův přínos pro profilaci rozhlasových a televizních pořadů pro děti - Nedělní pohádka, Hajaja, Večerníček; specifika animace Čtvrtkových pohádek; Čtvrtkova tvorba a výtvarníci; hudební složka Čtvrtkových animovaných pohádek a její tvůrci; Čtvrtkův text a jeho osobitá interpretace - K. Höger, J. Bohdalová aj.; tvorba Václava Čtvrtka na zvukových nosičích);
• Dílo Václava Čtvrtka a moderní knižní ilustrace pro děti;
• Václav Čtvrtek a nakladatelská praxe (knihy Václava Čtvrtka jako stálice v nakladatelském podnikání; texty Václava Čtvrtka a redakční praxe, komerční úpravy aj.; Čtvrtkovo dílo v kontextech současné knižní kultury);
• Václav Čtvrtek v zahraničí (překlady Čtvrtkových děl a uvádění animovaných filmových cyklů v cizině a jejich čtenářský a kritický ohlas; Václav Čtvrtek a jeho překladatelé);
• Václav Čtvrtek a jeho čtenáři (Čtvrtkovy pohádky v knihovnách a práce knihovníka s dětským čtenářem; čtenářská reflexe díla V. Čtvrtka; Václav Čtvrtek v čítankách; didaktická potence Čtvrtkových textů);
• Václav Čtvrtek ve vzpomínkách spolupracovníků a pamětníků.
Přihlášky na konferenci přijímá Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně (podrobnosti na http://knihovna.jicin.cz).Těšíme se na všechny zajímavé příspěvky a na příjemné podzimní setkání, jehož součástí bude i odhalení pamětní desky na domě, ve kterém malý Václav pobýval během první světové války s maminkou a bratrem Karlem u svého dědečka. Základní umělecká škola připravuje vystoupení dětí s písňovými texty V. Čtvrtka. Také Albatros chystá vydání jeho písňových textů. Jičínská knihovna spolu s Albatrosem připravuje druhé vydání knihy Z dětství i jinak.
Foto archiv knihovny