Main content
PŘEDSTAVUJEME SVÉ LOGO
Městská knihovna s regionálními funkcemi v Trutnově
JAROSLAVA MARŠÍKOVÁ > reditel@mktrutnov.cz
Město Trutnov, kde knihovna sídlí, leží v malebné krajině v Podkrkonoší. Poblíž se nachází např. město Dvůr Králové nad Labem se zoologickou zahradou, obec Kuks s barokním komplexem někdejších lázní Františka Antonína Šporka se skvělou sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna a původní barokní lékárnou „U granátového jablka“ nebo Babiččino údolí v Ratibořicích nedaleko České Skalice.
Samotná budova městské knihovny je umístěna na Krakonošově náměstí v č. p. 128 a 129. Jedná se o dům, který byl postaven na začátku 20. století a původně v něm byla záložna. Knihovna ke svým účelům využívá přízemí a první patro. V přízemí je oddělení pro dospělé čtenáře - volný výběr beletrie, poezie a tematicky vyčleněných dokumentů. V poschodí, kam se dostanou uživatelé výtahem, pokračuje oddělení pro dospělé čtenáře volným výběrem naučné literatury. Na tyto prostory navazuje studovna s čítárnou.
Do oddělení pro děti se uživatelé dostanou po schodech. Zde je k dispozici volný výběr knih rozdělený barvami podle věkových skupin. V nedávné době jsme toto oddělení rozšířili o další prostor pro nejmenší čtenáře - děti z mateřských školek a maminky s nejmenšími čtenáři. V roce 2009 jsme ještě přestavěli nevyužitý prostor chodby na místo se čtyřmi počítači s připojením na internet, takže je zde opravdu živo.
Trocha statistických dat z roku 2010:
Knihovní jednotky celkem 165 897
Registrovaní uživatelé 5 677
Návštěvníci 145 835
Výpůjčky 361 732
Knihovna do roku 2009 neměla žádné logo. Ale v tomto roce jsme se obrátili na firmu Humlnet Creative, s. r. o., a požádali ji o tvorbu nových webových stránek knihovny včetně loga. Celkový projekt měl na starosti Martin Jiránek (Univerzita Hradec Králové - Informační management). Grafiky a designu se ujal BcA. Jan Fišera (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem - Fakulta Užitého umění a designu).
Náš požadavek zněl: Naše stránky jsou již opravdu staré. Rádi bychom měli nové a moderní z hlediska funkčnosti. Design stránek bychom naopak chtěli udělat trochu netradiční s důrazem na lásku ke knize a čtení. Na návštěvníka by měl dýchnout atmosférou a emocemi, a vyvolat chuť se začíst. Chceme vytvořit dva weby. Jeden pro dospělé a druhý pro děti. Graficky se mohou lišit, ale měly by mít nějaké stejné znaky, aby bylo poznat, že jde o jednu knihovnu. V rámci vytvoření webu bychom chtěli navrhnout i nové logo. Při řešení máte volné ruce. Jedinou podmínkou je použití kompletního názvu - Městská knihovna s regionálními funkcemi Trutnov.
A výsledek? Designem hlavního webu knihovny chtěl autor návštěvníka vrátit do doby, kdy se elektřina teprve objevovala. Vyvolat představu, že takhle nějak si četl a studoval jeho prapradědeček, a že i dnes má tištěná kniha své kouzlo a vše nezastane jen počítač a internet.
Samotné stránky jsou propojeny s redakčním systémem, takže přidávání novinek, fotogalerií nebo jen drobné změny textu si děláme sami. Použity jsou i zajímavé funkce, kdy třeba aktuality se rozbalují včetně obrázků přímo na stránce, a není tak nutné klikat na tlačítko zpět.
Do loga chtěl autor zapracovat dvě hlavní témata - knihovnu a město Trutnov. Vytvořil proto trojrozměrný pohled na knihu, na jejíž horní straně je umístěno velké písmeno T.
Protože celý název knihovny je poměrně dlouhý, byly vytvořeny dvě varianty loga. Krátký název psacím písmem je využit na webech. Logo s kompletním názvem je následně použito pro oficiální materiály a tiskoviny. Logo je jednoduché a výstižné. Používáme ho na všechny oficiální i neoficiální materiály včetně čtenářských průkazů.