Main content
LITERÁRNÍ VÝROČÍ: Červenec
Před 240 lety, 2. 7. 1778, zemřel francouzský spisovatel a filozof švýcarského původu Jean-Jacques Rousseau (* 1712), autor románu Julie aneb Nová Heloisa, pedagogického románu Emil aneb O výchově, filozofických spisů Rozprava o vědách a umění, Rozprava o původu a základech nerovnosti mezi lidmi či O společenské smlouvě nebo autobiografických Vyznání.
Před 135 lety, 3. 7. 1883, se v židovské rodině v Praze narodil Franz Kafka († 1924), německy píšící spisovatel, dnes jeden z nejproslulejších autorů světové literatury. Za svého života publikoval jen malý zlomek díla, vše ostatní vyšlo až po jeho předčasné smrti, vedle povídek a románů i deníky a korespondence, především se snoubenkou Felicí Bauerovou nebo s přítelkyní Milenou Jesenskou, ale také s rodinou a přáteli. Kafka pracoval jako úředník pojišťovny a ve volném čase se věnoval psaní. Mnohá díla zůstala nedokončena, mezi nimi i nejznámější romány Proces a Zámek. Dále jmenujme např. román Nezvěstný (Amerika) či povídky Proměna, Venkovský lékař, Popis jednoho zápasu, Ortel, V kárném táboře a další.
Před 170 lety, 4. 7. 1848, zemřel francouzský spisovatel François-Auguste-René de Chateaubriand (* 1768), autor novel Atala a René a rozsáhlých Pamětí ze záhrobí.
Před 30 lety, 9. 7. 1988, zemřel Miloš Václav Kratochvíl (* 1904), český prozaik, filmový scenárista, dramaturg a pedagog, autor románů a novel zejména s historickou tematikou: Král obléká halenu, Lásky královské, Pochodeň, Mistr Jan, Jan Žižka, Jan Želivský, Husitská kronika, Dobrá kočka, která nemlsá, Život Jana Amose, Matyášův meč, Osamělý rváč, Veronika, Komediant, Evropa tančila valčík, Evropa v zákopech a dalších; ve filmu často spolupracoval s režisérem Otakarem Vávrou, a to i na adaptacích vlastních knih (husitská trilogie, Putování Jana Amose, Komediant, Veronika).
Před 90 lety, 10. 7. 1928, se narodil český básník Karel Šiktanc, zatím jediný dvojnásobný nositel Ceny Jaroslava Seiferta (1989 a 2011), dále Státní ceny za literaturu (2000) a Ceny Magnesia Litera za sbírku Zimoviště (2004); autor básnických knih Adam a Eva, Český orloj, Jak se trhá srdce, Srdce svého nejez, Ostrov Štvanice, Hrad Kost, Šarlat, Vážná známost, Nesmír aj.
Před 100 lety, 14. 7. 1918, se narodil Ingmar Bergman († 2007), švédský divadelní, operní a filmový režisér, scenárista a spisovatel. Ač je znám především jako filmař – patří k nejvýznamnějším režisérům světové kinematografie –, zasáhl výrazně také do oblasti divadla a literatury a patří k nejvydávanějším švédským spisovatelům. Vedle dvou pozoruhodných autobiografií Laterna magica a Obrázky přepsal do literární podoby množství svých scénářů; od poloviny 80. let už točil jen zřídka a pouze pro televizi a některé scénáře svěřil jiným režisérům (Dobrá vůle, Nedělňátka, Soukromé rozhovory, Nevěra).
Před 130 lety, 17. 7. 1888, se narodil Šmuel Josef Agnon († 1970), novohebrejský spisovatel původem z Haliče, později žijící v Izraeli, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1966); z jeho díla vyšel česky výbor Šátek a jiné povídky.
Před 90 lety, 20. 7. 1928, se narodil český prozaik, dramatik, básník a scenárista Pavel Kohout, autor řady románů a autobiografií (Z deníku kontrarevolucionáře aneb Životy od tanku k tanku, Bílá kniha o kauze Adam Juráček, Katyně, Kde je zakopán pes, Hodina tance a lásky, Hvězdná hodina vrahů, Můj život s Hitlerem, Stalinem a Havlem aj.) a mnoha her i dramatizací (např. Zářijové noci, Taková láska, Třetí sestra, Válka s mloky, August August, august, Pat aneb Hra králů, Ubohý vrah, Amerika, Život v tichém domě, Atest, Marast, Ruleta, Nuly, Malá hudba moci, Hašler… aj.); vedle Karla Čapka je zatím jediným českým dramatikem, jehož hra byla uvedena na Broadwayi (dramatizace povídky Leonida Andrejeva Ubohý vrah). Začínal jako přesvědčený komunista a autor budovatelské poezie, po roce 1968 se stal kritikem režimu a zakázaným spisovatelem, stál u zrodu Charty 77.
Před 130 lety, 23. 7. 1888, se narodil americký spisovatel Raymond Chandler († 1959), autor kriminálních románů s proslulou postavou soukromého detektiva Phila Marlowa, představitel tzv. drsné školy americké detektivky (např. Sbohem buď, lásko má, Dáma v jezeře, Sestřička, Vysoké okno, Loučení s Lennoxem).
Před 190 lety, 24. 7. 1828, se narodil ruský spisovatel, filozof, kritik, publicista a revolucionář Nikolaj Gavrilovič Černyševskij († 1889), autor románu Co dělat?
Sestavil MILAN VALDEN
Portréty archiv autora