Main content
Z KNIHOVEN…
V knihovně Chodov si sladký život s knihovnou užili dospělí i děti
MARIE VALENTOVÁ
Stejně jako ve spoustě knihoven po celé republice patřil i v té naší březen čtenářům. Pro dospělé i děti jsme pořádali různé akce. Vyhlašovali jsme krále čtenářů, tančili, poslechli si milostné historky ze středověku v podání spisovatele Vlastimila Vondrušky, ochutnávali čaje, při cestovatelské besedě Jitky Kulhánkové jsme navštívili Tibet a pobavili se při představení Dobrý proti severáku z cyklu scénických čtení LiStOVáNí. Každý z dospělých návštěvníků si mohl vybrat to, co ho baví a zajímá. Zkrátka nepřišly ani děti. Na ty nejmenší čekala hned na začátku března narozeninová oslava.
Jejich „Rodinka“, na níž chodí s maminkami, slavila čtvrté narozeniny. Děti si společně s paní knihovnicí Věrkou připomněly vše, co dělaly na Rodinkách během předchozího roku. V Týdnu čtení jsme vsadili na pohádky a uspořádali pohádkové odpoledne nazvané Z pohádky do pohádky. Největší ohlas mezi dětmi měla představení Včelí medvídci a Lichožrouti z cyklu LiStOVáNí a samozřejmě dlouho očekávaná Noc s Andersenem. Představení z tohoto cyklu pořádáme v naší knihovně už několik let a stále baví děti i dospělé. Letos jsme pro ty menší vsadili na klasiku a vybrali Včelí medvídky. Čmelda a Brumda v podání Pavla Oubrama a Věry Hollé opět nezklamali a rozesmáli naše předškoláky. Mezi námi – pohled na skoro dvoumetrového Čmeldu vyvolá úsměv na rtech i u dospělých. Velký ohlas měly i písničky, které si děti s herci nejen zazpívaly, ale dokonce i vytleskávaly. Herecké umění obou „čmeláčků“ ocenily potleskem. Při převlékání všichni hned zjišťovali, kdy budou další Včelí medvídci.
Ovšem absolutně nadšené byly děti, které zhlédly představení Lichožroutů. Hned na začátku se shodly, že všechny mají doma alespoň jednoho Lichožrouta, protože se jim také občas ztratí jedna ponožka. Herecké umění Věry Hollé, Tomáše Drápely a Pavla Oubrama způsobilo, že se vypůjčily všechny knihy Lichožroutů, které v knihovně máme.
Každopádně akcí, na kterou se děti těší celý rok, je Noc s Andersenem. Tu letošní věnovala paní knihovnice Věrka letošním jubilantům Marii Kubátové a Jiřímu Trnkovi. Děti během večera a části noci sbíraly na jednotlivých stanovištích indicie a klíče za splněné úkoly. Kromě tradičního chatu s ostatními účastníky Noci s Andersenem čekalo na děti i psaní pohledů. Letos psaly také hercům z Krkonošských pohádek Haně Maciuchové, Jaroslavu Satoranskému, Františku Peterkovi a autorce pohádek, spisovatelce Marii Kubátové. Té děti nakreslily i obrázky, které jí pošleme jako dárek k devadesátým narozeninám. Nechybělo ani vyrábění – děti si vyrobily lucerničky jako připomenutí ilustrací Jiřího Trnky ke knize Broučci.
Nejvíce se asi těšily na „strašidelný sklep“. Tentokrát byl plný pohádkových postav. Vodnice, čerti, čarodějnice a duchové děti nejen strašili, ale dávali jim i různé úkoly. Děti například lovily u vodníků hrnečky, poznávaly byliny u čarodějnice, navštívily peklo nebo strašidelný hrad. Pohádkové postavy si s chutí zahráli naši pomocníci, žáci sedmých a osmých tříd. „Nejvíc se nám líbil strašidelný sklep, klidně bysme tam šly ještě jednou,“ shodly se děti.
Po absolvování všech stanovišť jsme se vydali do parku. Na cestu jsme si svítili lucerničkami, do nichž si děti daly rozsvícené baterky. V parku na děti čekalo dvanáct měsíců, jejichž jména musely podle nápovědy uhodnout. Po návratu do knihovny následovalo mytí a příprava na spaní. Do spacáků se dostaly kolem půl druhé a při poslechu audioknihy Zahrada od Jiřího Trnky během chvilky usnuly. Ráno po snídani luštily za pomoci indicií, které získaly na jednotlivých stanovištích, názvy knih Marie Kubátové. Po jejich vyluštění pak po družstvech přicházely ke dveřím „pevnosti Boyard“, tam vsadily klíče do správných zámků a řekly strážci heslo. Tím byl název knihy, který vyluštily. Poté se jim otevřela brána do pevnosti, kde se musely v časovém limitu rozestavit na písmena tvořící jejich heslo. Za správné splnění tohoto úkolu dostaly poslední nápovědu, která je dovedla ke sladkému pokladu. Svůj poklad si našli i naši pomocníci.
„Nám se ještě nechce, klidně bysme tu spali každý týden,“ toto reptání našich nocležníků při závěrečném předávání pamětních listů bylo krásným poděkováním pro knihovnice a pana knihovníka, kteří s dětmi noc v knihovně strávili. Po předání pamětních listů na děti čekalo ještě překvapení v podobě dortů pro jednotlivá družstva. Touto sladkou tečkou skončila nejen letošní Noc s Andersenem, ale i Březen měsíc čtenářů, jehož motto bylo Sladký život s knihovnou. Doufáme, že sladký život s knihovnou budou mít děti i dospělí nejen v březnu, ale po celý rok.
Foto archiv knihovny
Světový den knihy a autorských práv v knihovnách
Litvínovské ohlédnutí
Světový den knihy a autorských práv byl vyhlášen světovou organizací UNESCO na 23. dubna. Slaví se ve více než 100 zemích světa všech kontinentů od roku 1995. V tento den roku 1616 zemřeli významní autoři světové literatury jako Miguel de Cervantes Saavedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Svátek je každoroční oslavou nejen knihoven, ale i vydavatelů, knihkupců a zúčastněných subjektů, které spolupracují na podpoře čtení pro všechny věkové skupiny. Má povzbudit každého, aby objevil radost a požitek z četby.
Městská knihovna Litvínov připravila pro čtenáře k tomuto významnému světovému dni sadu pohádkových brožurek autora Miloše Kratochvíla s ilustracemi Markéty Vydrové. Většina dětských i dospělých čtenářů měla zájem dozvědět se o tomto dni více. Knihovníci zodpovídali dotazy a rozdávali brožurky M. Kratochvíla. V příštím roce se mohou návštěvníci knihovny těšit na oslavu Světového dne knihy a autorských práv zase v jiném duchu.
Jedním dechem – kniha v přímém přenosu
Od pondělí 23. dubna 2012 mohli čtenáři, návštěvníci a ostatní příznivci Knihovny Jiřího Mahena v Brně (KJM) sledovat tvůrčí činnost spisovate-le Jana Svitáka, který v prostorách čítárny Ústřední knihovny KJM (Kobližná 4) dnem i nocí psal nepřetržitě novou knihu. Po dobu několika dnů nespal ani neodpočíval a jeho průběžnou práci bylo možné sledovat na internetu na stránce www.jednimdechem.cz. Akci ukončil 25. dubna a její výsledek je možné zhlédnout na uvedeném webu. Psaní v přímém přenosu realizovala KJM u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv.
Doposud má Jan Sviták (*1983), rodák z Rýmařova, který se aktivně věnuje psaní od střední školy, na svém kontě tři vydané knižní tituly. Pro děti jsou určeny knihy Čertovo kopyto (2010) a Pekelný advent (2010), pro dospělé pak psychothriller s prvky hororu Stará bolest (2011). Kniha, kterou napsal „jedním dechem“ v čítárně KJM, bude ve finální podobě zájemcům dostupná v elektronické formě. Další podrobnosti k počinu autora jsou na stránkách knihovny www.kjm.cz.
Z tiskových zpráv a archivu knihoven