Main content
KRONIKA ČTENÁŘE
V květnu letošního roku se knihovnická obec rozloučila se dvěma významnými osobnostmi českého knihovnictví, které mu zasvětily svůj profesionální život a podstatnou měrou ovlivnily jeho současnou podobu.
V Mgr. Ivaně Hutařové († 6. 5. 2013) odešla knihovnice, jež se neúnavně věnovala propagaci dětského čtenářství, byla iniciátorkou ankety SUK – Čteme všichni, organizovala vydávání Knížek pro prvňáčky a byla všude tam, kde se vytvářely podmínky pro zlepšení vztahu dětí ke knihám. Sama také publikovala, v novinách a časopisech jí vycházely povídky a fejetony, je také autorkou životopisných knížek o dětech našich prezidentů, o slavných zpěvácích a hercích Národního divadla 60. let minulého století a dvou detektivních příběhů.
I. Hutařová vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky a od 70. let pracovala v Národní pedagogické knihovně Komenského, kde se jako vedoucí oddělení doplňování a zpracování fondu podílela na aktivitách spojených se Sukovou studijní knihovnou pro mládež.
Dr. Stanislav (Stanley) Kalkus († 22. 5. 2013) se okamžitě po návratu v 90. letech minulého století z téměř čtyřicetileté emigrace přihlásil do služeb českému knihovnictví. Pomáhal navazovat mezinárodní kontakty, stál při budování fondu Knihovny CERGE, navázal spolupráci mezi ÚISK FF UK a Univerzitou v Severní Karolíně a její informačně-knihovnickou školou, s Longwood University ve Virginii nebo Salve Regina University v Rhode Island, kam mohli čeští studenti vyjíždět za studiem nebo za praxí do knihoven.
Dr. S. Kalkus byl občanem USA od roku 1953, pracoval dlouhé roky na vedoucím postu v Ústřední knihovně federálního ministerstva námořnictví USA, angažoval se v nejvýznamnější profesní organizaci – Asociaci amerických knihovníků (ALA), byl uznávaným odborníkem v mezinárodní knihovnické organizaci (IFLA) nebo ve Special Libraries Association (SLA).
V rozhovoru, který poskytl časopisu Čtenář před dvaceti lety (roč. 45, č. 4, 1993, s. 116–118) zprostředkoval tehdejší stav amerického knihovnictví a realisticky nahlížel na potřeby českého knihovnictví, kterému zůstal až do svého odchodu věrný.
–ova–