Main content
LIBOR COUFAL SE HLÁSÍ Z AUSTRÁLIE
G’day! Již podruhé se vám hlásím z australské Canberry.
Národní knihovna Austrálie (NLA) přešla začátkem letošního roku na katalogizaci podle nových katalogizačních pravidel Resource Description and Access (RDA). Jedná se o jednu z nejzásadnějších změn za několik posledních desetiletí, která má vliv nejen na NLA, ale i ostatní australské knihovny a v neposlední řadě také uživatele. Přestože šlo o logisticky velmi náročnou akci, díky důkladné přípravě proběhl celý projekt hladce a bez problémů.
Nová pravidla RDA nahradila dosavadní Anglo-americká katalogizační pravidla (AACR2R) vytvořená v roce 1978, která jsou v současnosti již zastaralá a neodpovídají potřebám digitálního věku. Na přípravě RDA se pracovalo od roku 2005 a NLA je spolu s několika dalšími národními knihovnami včetně Kongresové knihovny a Britské knihovny jejich spoluautorem.
Přechod na RDA se v NLA připravoval od roku 2010 a pracoval na něm malý projektový tým čítající pouhých dva a půl členů plus vedoucí projektu. Během tohoto období bylo zapotřebí naplánovat projekt implementace a připravit školení katalogizátorů a dalších zaměstnanců, včetně materiálů a podkladů pro školení. Implementace obnášela úpravy knihovních systémů, zejména ILMS a Libraries Australia (systém pro australské knihovny, který zahrnuje mimo jiné souborný katalog založený na Australské národní bibliografické databázi, podporu pro MVS a dodávání dokumentů a přebírání katalogizačních záznamů) a dalších systémů na ně napojených, a vytvoření nových katalogizačních politik pro RDA. V neposlední řadě pak bylo nutné proškolit všechny katalogizátory.
Školení pro přechod na nová katalogizační pravidla probíhalo ve dvou fázích. Nejprve byli během září až prosince 2012 vyškoleni interní školitelé NLA a externí školitelé z jednotlivých státních knihoven, pedagogové knihovnických škol a poskytovatelé vzdělávacích kurzů. Tohoto školení se účastnili také zaměstnanci Národní knihovny Nového Zélandu. Školení vlastních zaměstnanců NLA pak probíhala v období od ledna do března 2013 a podílelo se na nich osm interních školitelů NLA, vyškolených během první fáze. V této fázi se uskutečnilo postupně osm kurzů, každý v rozsahu šesti půl dnů, během kterých bylo vyškoleno téměř sto katalogizátorů NLA.
Pro implementaci RDA byl zvolen systém postupného přechodu (tzv. rolling implementation), kdy jednotliví katalogizátoři mohli začít katalogizovat podle RDA okamžitě po absolvování školení, takže došlo k určitému souběhu katalogizace podle starých a nových pravidel. Implementace byla úspěšně ukončena k 31. 3. 2013 a od dubna již NLA katalogizuje pouze v RDA.
Za samostatnou zmínku stojí systém školení, které bylo organizováno zábavnou a motivující formou a významnou roli v něm sehráli křížovky, osmisměrky, Drákula, Hobit a maskot celého projektu – medvídek FRBear (pozn. aut.: slovní hříčka založená na anglické výslovnosti FRBR). Další motivační prvek školení byl inspirován australskou praxí při udělování řidičských průkazů. Všichni katalogizátoři obdrželi na začátku kurzu žlutou obdélníkovou ceduli s velkým černým L jako označení „katalogizátora ve výuce“ (podle tzv. „learner’s plate“, kterou musí být označena auta řidičů, kteří se učí řídit). Na tu si mohli přilepit jednu zlatou hvězdičku za každý správně zkatalogizovaný záznam v RDA. Po získání pěti zlatých hvězdiček vyměnili žlutou ceduli za bílou s velkým červeným P (podle tzv. „provisional plate“ jako označení pro nové řidiče s oprávněním na zkušební dobu jednoho roku). Na konec května byla pak naplánována velká oslava úspěšného završení školení, na které všichni katalogizátoři dostali „opravdový řidičský průkaz na RDA“.
Foto Libor Coufal