Main content
OD REDAKČNÍHO STOLU
Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
ráda bych tentokrát naše úvodní slova věnovala poděkování, které mám dlouho na jazyku, a aktuálně mi jej připomenul redakční archiv, kam v nedávných dnech přibyl další přírůstek. Obsahuje jedenáct svázaných loňských čísel Čtenáře, a než jsem ho zařadila, nedalo mi to a alespoň zběžně jsem začala listovat. Dny a týdny totiž neúprosně letí a při plánování měsíčníku není mnoho času dívat se zpět. Když člověk ale vidí tolik článků a jmen pohromadě, uvědomí si hmatatelněji, že mnoho času je potřeba také na straně autorů, kteří ho psaní příspěvků do oborových periodik věnují. Kdybychom ve Čtenáři pominuli veškeré fotografie a grafickou úpravu, je na zaplnění stávajícího rozsahu jednoho ročníku o 460 stránkách potřeba přibližně 1070 normostran textu, což představuje 1 926 000 znaků! I když nám část místa ubere zmíněný obrazový doprovod, je to zajímavé číslo, ke kterému dospějeme zejména s vaší pomocí. Takže děkujeme a těšíme se na další spolupráci!
V aktuálním čísle se sešlo najednou několik rubrik, které se snažíme zařazovat s větší či menší pravidelností. Nenechte si tedy určitě ujít další pokračování ze série Automat knihovna, postřehy a témata související s knihovnami v malých obcích nebo třeba problematiku rovného přístupu, se kterým tentokrát částečně koresponduje i právní poradna. A abych nezapomněla, neméně zajímavé je i samotné téma o tom, co se půjčovalo ve veřejných knihovnách v předminulém roce. Na tento přehled opět brzy navážeme a přineseme vám také shrnutí za rok 2012.
Již poněkolikáté jste se nám svěřili se čtenářským zážitkem, v květnovém čísle je dokonce trojnásobný. Inu, říká se „do třetice všeho dobrého“, ale opravdu to tak tentokrát dopadlo? Prozrazuje to rubrika Ze čtenářova deníku, která je otevřena všem zájemcům. Co čtou čtenáři z fondů knihoven, už víme, ale co čtou knihovníci? Dejte nám vědět, jsme zvědaví.
A kdybych závěrem měla upozornit už jen na poslední příspěvek, byl by to ten, který ukazuje, jak se žije knihovně na soukromé vysoké škole. Ale možná také ten o studiu knihovnictví v zemi Vikingů a trollů. Nebo do třetice…?
LENKA ŠIMKOVÁ