Main content
ZE SVĚTA
Zdroje jsou dostupné v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny ČR
Obecní knihovny ve Finsku jsou často jediným kulturním centrem v menších obcích. Existuje jich zde 217 s počtem obyvatel pod 10 000 a žije v nich 17 % obyvatel z celkové populace Finska. Menší obecní knihovny se musejí daleko více snažit, aby obhájily svoji existenci. Velmi důležitý je výběr zaměstnanců, kteří musejí být schopni přesvědčivě argumentovat a předkládat fakta o činnosti knihovny. Její ředitel musí být vždy připraven správně knihovnu prezentovat a vytvářet řadu partnerství, což je pro menší sídla velmi důležité! Provozní doba knihovny musí být flexibilní v závislosti na poptávce uživatelů, knihovníci musejí aktivně doporučovat literaturu. Podle Strategie finských knihoven 2010–2016 musejí knihovny inspirovat a překvapovat. Knihovny zde fungují jako místa setkávání pro místní organizace a sdružení, pořádají oblíbené filmové večery, půjčují sportovní vybavení, prodávají vstupenky na kulturní akce a vytvářejí pevné sítě lokálních partnerů. Protože mají omezené finanční prostředky na propagaci, musejí být kreativní a inovativní ve využívání internetu a sociálních sítí.
(Scandinavian Public Library Quarterly – Vol. 46, No. 3/2013, s. 44–46)
Aplikace „Bavorsko v historických mapách“ Bavorské státní knihovny byla vytvořena pro Google Play i App Store. Do svých tabletů a smartphonů si zájemci mohou stáhnout fascinující cestu historickým Bavorskem, jeho hrady, zámky a dalšími významnými památkami. Bavorská státní knihovna je největší a nejprestižnější univerzální a vědeckou knihovnou v Německu a její fondy obsahují nejen světově proslulá a nejcennější díla písemného dědictví lidstva, ale také významné mapové sbírky, jejichž prostřednictvím mohla nová mobilní aplikace vzniknout. Bylo pro ni využito přes 260 map ze 16. až 19. století. Mapy znázorňují změny rozvoje pozemků v Bavorsku, ale také ilustrují zvyšující se přesnost zeměměřictví. Aplikace funguje jako Google Maps a umožňuje uživatelům studovat historické mapy na zařízeních s vysokým rozlišením. Bavorská státní knihovna má dlouholeté zkušenosti v oblasti digitalizace a digitálních technologií a v současné době je digitalizováno na 960 000 dokumentů, což je největší množství z německých kulturních institucí.
(Bibliotheks Magazin – No. 3/2013, s. 6–10)
Světová premiéra mezinárodního výstavního projektu „Slovenský Sokrates Adam František Kollár“ se konala 12. září 2013 v Terchovej. Projekt vznikl při příležitosti 295. výročí narození a 230. výročí úmrtí Adama Františka Kollára, který patřil mezi přední evropské vzdělance své doby, byl polyhistor a uznávaná vědecká autorita. Slovenská televize poměrně často reprizuje zajímavou filmovou esej scenáristy Miša Kováca-Adamova a režiséra Petra Gežu – Dvaja muži z Terchovej (1998), věnovanou Juraji Jánošíkovi a Adamovi F. Kollárovi. Působivý snímek hledá odpověď na otázku, proč je vnímání těchto osobností tak diametrálně odlišné, proč zbojníka zná celé Slovensko a vzdělance evropského formátu jen několik jednotlivců. O hledání odpovědi se rovněž snaží mezinárodní výstavní projekt Slovenské národní knihovny. Kollár by si zasloužil důstojnější místo v povědomí současných Slováků, ne náhodou tento erudovaný vědec a organizátor vědeckého života na Slovensku dostal přezdívku „slovenský Sokrates“.
(Knižnica – 14. ročník, č. 10/2013, s. 51–53)
„Nic není tak staré jako včerejší noviny“ – německé knihovny poskytují proto denní tisk prostřednictvím on-line Service Library PressDisplay, který zpřístupňuje čtenářům 1700 titulů novin z 92 zemí ve 48 jazycích. Kvalitní periodika jsou velmi cennými informačními zdroji, proto je o „staré noviny“ stále v knihovnách zájem. V květnu loňského roku začal v Německu pilotní projekt Digitalizace historických novin, do kterého se zapojily knihovny v Berlíně, Brémách, Drážďanech, Halle a Mnichově. V současné době byly digitalizovány tři procenta z 16 000 titulů (od počátku 17. stol. do r. 1945). Německo je stále ještě daleko od národního portálu Čítárny novin, jaký má např. Nizozemí či Austrálie, ale díky tomuto projektu budou digitalizované noviny zájemcům mnohem přístupnější.
(Das Magazin der Bibliotheken in Sachsen, Jg. 6, Nr. 2/2013, s. 106–109)