Hlavní obsah stránky
LITERÁRNÍ VÝROČÍ
ŘÍJEN
Před 110 lety, 2. 10. 1904, se narodil britský spisovatel Graham Greene († 1991). Psal romány, povídky, eseje, divadelní hry, filmové scénáře i literární a filmové kritiky; pracoval jako novinář, byl i zaměstnancem ministerstva zahraničí a agentem britské tajné služby. Jeho díla kombinují epiku s morálními a náboženskými otázkami z neortodoxně katolické perspektivy. Greene často kritizoval poměry ve východním bloku, podporoval Chartu 77. Své dílo rozlišoval na romány vážné a zábavné. Vedle mnoha esejů, článků, kritik, divadelních her a dalších je autorem 26 románů a asi 15 povídkových souborů. Do češtiny byla přeložena většina jeho románů, z nichž jmenujme alespoň tyto: Jsem Angličan, Brightonský špalek, Moc a sláva, Tajný kurýr, Ministerstvo strachu, Jádro věci, Konec dobrodružství, Tichý Američan, Náš člověk v Havaně, Vyhaslý případ, Cesty s tetičkou, Honorární konzul, Lidský faktor, Doktor Fišer ze Ženevy aneb Večírek s třaskavinou, Monsignor Quijote, Desátý muž a další.
Před 95 lety, 5. 10. 1919, se narodil slovenský spisovatel a překladatel Vojtěch Zamarovský († 2006), jeden ze zakladatelů žánru literatury faktu v Československu, autor knih Za sedmi divy světa, Objevení Tróje, Bohové a hrdinové antických bájí, Bohové a králové starého Egypta, Dějiny psané Římem a mnoha dalších.
Před 200 lety, 15. 10. 1814, se narodil Michail Jurjevič Lermontov († 1841), ruský romantický básník, prozaik a dramatik, autor poémy Démon, románu v novelách Hrdina naší doby či dramatu Maškaráda.
Před 170 lety, 15. 10. 1844, se narodil německý filozof a spisovatel Friedrich Nietzsche († 1900). Jeho díla mají vysokou estetickou hodnotu a literární úroveň; psal většinou náročnou formou vytříbených aforismů. Dodnes je jeho dílo předmětem polemik a diskusí. Nietzsche je pokládán za jednoho z nejvlivnějších filozofů druhé poloviny 19. století, za svého života se však ocenění nedočkal a jeho vlastní osud byl velmi tragický: v roce 1889 se Nietzsche nervově zhroutil a zbytek života strávil v ústavech v Basileji a ve Výmaru, kde také po několika infarktech zemřel na zápal plic. Nietzsche je autorem rozsáhlého díla; většina jeho spisů byla přeložena i do češtiny: Dionýské dithyramby a jiné básně, Zrození tragédie z ducha hudby, Nečasové úvahy, Lidské, příliš lidské, Ranní červánky, Radostná věda, Tak pravil Zarathustra, Mimo dobro a zlo, Genealogie morálky, Případ Wagner, Nietzsche kontra Wagner, Soumrak model, Ecce homo, My filologové, Antikrist a další.
Před 160 lety, 16. 10. 1854, se narodil Oscar Wilde († 1900), anglický dramatik, básník, prozaik a esejista irského původu, autor románu Obraz Doriana Graye či divadelních her Salome, Vějíř lady Windermerové, Bezvýznamná žena, Ideální manžel a Jak je důležité míti Filipa.
Před 115 lety, 19. 10. 1899, se narodil guatemalský prozaik a básník Miguel Ángel Asturias († 1974), nositel Nobelovy ceny za literaturu (1967), autor románů Pan prezident a Kukuřiční lidé; česky dále vyšel soubor povídek Víkend v Guatemale a výbor z básní Hádání z vlastní ruky.
Před 160 lety, 20. 10. 1854, se narodil francouzský básník Jean Arthur Rimbaud († 1891), jeden z nejvýznamnějších tzv. prokletých básníků; psát přestal už v 19 letech, po rozchodu se svým přítelem a milencem Paulem Verlainem, který ho po hádce postřelil; vstoupil do koloniálního vojska a po dezerci cestoval po Africe a jinde; z jeho díla si připomeňme Opilý koráb, Sezóna v pekle, Iluminace a další.
Před 95 lety, 22. 10. 1919, se narodila britská spisovatelka Doris Lessingová († 2013), nejstarší nositelka Nobelovy ceny za literaturu (2007), autorka románů Tráva zpívá, Zlatý zápisník (česky zatím nevyšel) či Puklina a mnoha novel a povídek (Mraveniště, Africké povídky, Muž a dvě ženy a další).
Před 85 lety, 30. 10. 1929, se narodil Radoslav Nenadál, český autor ironických a satirických próz (Rakvářova dcera a jiné prózy, Dušinky, Škorpion, Gaudeamus, Tudy chodil K., Zahrada, O lidech a slepicích, Tutka, Vzhůru ke dnu, Ó, jak jsme jiné, Nebaví, My tě zazdíme, Aido aj.) a vynikající překladatel z angličtiny – přeložil např. Sophiinu volbu a další romány Williama Styrona, Tichou dohodu Elii Kazana či Svět podle Garpa Johna Irvinga.
Před 65 lety, 30. 10. 1949, se narodil český spisovatel Michal Ajvaz, autor románů a novel Druhé město, Tyrkysový orel, Prázdné ulice (Cena Jaroslava Seiferta 2005), Cesta na jih či Lucemburská zahrada (Magnesia Litera – Kniha roku 2012), básní v knize Vražda v hotelu Intercontinental či povídek Návrat starého varana, mnoha esejů a dalších knih.
Sestavil MILAN VALDEN
Portréty archiv autora