Hlavní obsah stránky
LIBOR COUFAL SE HLÁSÍ Z AUSTRÁLIE
G’day z australské Canberry! Dnes bych vám rád představil ambiciózní program australských knihoven nazvaný Australský novinový plán (Australian Newspaper Plan, ANPlan). Tento projekt byl zahájen v roce 1990 a jeho cílem je dlouhodobě systematicky shromáždit, uchovat a trvale zpřístupnit pokud možno co nejkompletnější řady všech novinových titulů, které kdy byly vydány na území Austrálie.
ANPlan je společnou iniciativou konsorcia předních australských a novozélandských knihoven – Národní a státní knihovny Australasie (National and State Libraries Australasia, NSLA), které sdružuje národní knihovny Austrálie a Nového Zélandu a státní knihovny všech australských států a teritorií (Nového Jižního Walesu, Viktorie, Jižní Austrálie, Západní Austrálie, Tasmánie, Severního Teritoria a Území australského hlavního města). Hlavním koordinátorem projektu je Národní knihovna Austrálie (NLA). Jednotlivé státní a teritoriální knihovny jsou zodpovědné za tituly vydané na svém území; NLA pokrývá celonárodní tituly a sdílí odpovědnost za tituly vydané na území australského hlavního města. Národní knihovna Nového Zélandu se na ANPlan přímo nepodílí, má v něm pouze status pozorovatele.
Motivací pro vznik projektu bylo to, že noviny jsou významným výzkumným pramenem a součástí národního kulturního dědictví. ANPlan zahrnuje nejen novinové tituly v angličtině, ale i v jiných jazycích. Exempláře se shromažďují v jednom ze tří formátů – jako tištěné kopie, na mikrofilmu nebo v digitální podobě. Řada titulů dostupných online je archivována prostřednictvím kooperativního programu archivace webu PANDORA nebo prostřednictvím předplatného na indexační novinové služby.
Zúčastněné knihovny se snaží systematicky dohledat scházející historické tituly a exempláře. Každá státní knihovna spravuje svůj vlastní seznam chybějících titulů, ročníků a exemplářů, které spadají do její pravomoci. Zajímavostí je, že scházející položky ze seznamu se doplňují prostřednictvím veřejné výzvy historickým společnostem, archivům, ostatním institucím a veřejnosti, aby takové exempláře, které mají ve svých archivech nebo v pozůstalostech po zesnulých příbuzných, pomohly lokalizovat nebo darovaly.
Všechny noviny se katalogizují a informace o titulech a exemplářích jsou vyhledatelné v katalozích jednotlivých knihoven a v Australské národní bibliografické databázi. Jednotlivé novinové tituly jsou také postupně digitalizovány a zpřístupněny prostřednictvím vyhledávací služby Trove spravované NLA, která umožňuje plnotextové vyhledávání. Tato služba je zdarma přístupná na webu a obsahuje novinové tituly ze všech australských států a teritorií. Digitalizace slouží nejen pro zpřístupnění, ale také jako ochranné reformátování pro účely dlouhodobého uchování.
Do programu digitalizace australských novin se mohou zapojit nejen knihovny, ale i historické společnosti a další organizace. Kvůli zefektivnění procesu digitalizace, odstranění duplikace a optimalizaci nákladů je preferováno, aby digitalizace byla zajišťována centrálně Národní knihovnou Austrálie s tím, že jednotlivé instituce hradí pokrytí nákladů. Noviny se skenují výhradně z archivních kopií na mikrofilmech, nikoliv z fyzických exemplářů. Digitalizované kopie procházejí procesem optického rozpoznávání znaků, což umožňuje plnotextovou indexaci a vyhledávání. Participující instituce mají za úkol nominovat novinové tituly pro digitalizaci, ověřit dostupnost mikrofilmů a zajistit svolení k jejich použití od příslušných státních knihoven.
Program digitalizace australských novin běží v NLA od roku 2007. V současnosti je zdigitalizováno téměř 15 milionů stran, což představuje více než 130 milionů článků z více než 700 titulů ze všech států a teritorií, od prvního titulu, který byl publikován v Sydney v roce 1803, do zhruba poloviny 20. století. Noviny vydané po roce 1954 se digitalizují, pokud se to podaří vyjednat s vlastníky práv.