Hlavní obsah stránky
PSALO SE JINDE
RODNÁ, Kateřina. Věci nám mizí před očima. Psychologie Dnes, 2015, č. 3, s. 32–34. ISSN 1212-9607.
Článek popisuje náš vztah k digitálnímu vlastnictví. Vysvětluje, zda máme mimo jiné stejný vztah k vlastnictví tištěné knihy a e-knihy. Dále se zabývá tím, jak se změnil náš pohled a postoj k majetku v závislosti na digitalizaci knih, hudby, pohlednic, map apod. Osvětluje virtuální vlastnictví, tendence k dematerializaci a její vliv na náš život. Vlastnictví tištěných knih vyvolává emocionální vazbu, na rozdíl od vlastnictví e-knih, kdy jsou předností nižší náklady či jednoduché používání.
ŠKYTOVÁ, Alžběta. Naposlech.cz – nový magazín v audioknižním světě. Biblio: o knihách ze všech stran, 2015, 3(8)(duben), s. 24–25.
Autorka ve svém příspěvku informuje o třech nejznámějších projektech na podporu audioknih: studentský projekt Audioknihy.net, Audiokniha roku (http://www.audiokniharoku.cz/) a webový magazín Naposlech.cz (http://www.naposlech.cz/). Popisuje vznik projektů, jejich iniciátory (autory), podněty, které vedly ke vzniku těchto projektů, a vize do budoucnosti. Věnuje se také popisu ceny Audiokniha roku a jednotlivým kategoriím tohoto ocenění.
VELEK, Luboš. Nesamozřejmost moderní paměti. Literární noviny, 2015, 26(3). ISSN 1210-0021.
V příspěvku PhDr. Luboš Velek, Ph.D., představuje program Paměť v digitálním věku, na kterém spolupracuje mimo jiné i Národní knihovna ČR a který je součástí nové strategie Akademie věd ČR pro 21. století. Vysvětluje důvody, jež vedly ke vzniku tohoto programu. Dále očekávání, která vedou k větší spolupráci mezi jednotlivými pracovišti Akademie i obory navzájem apod.
V práci s pamětí může jít o problémy s uchováním a digitalizací textů, otevření již existujících informačních databází veřejnosti a hledání způsobů, jak je uspořádat a propojit. Autor stručně představuje i další projekt Ostrovy spolehlivého poznání. V závěru článku se věnuje tematice „digitální demence“.
PERNICA, Petr. Knihovna (nejen) jako sklad. Reliant Logistic News, 2015, č. 3, s. 32. ISSN 1802-3746.
Autor v úvodu článku shrnuje role knihoven v minulosti. Ve svém příspěvku se zabývá pěti změnami/
oblastmi, ve kterých došlo k výrazným posunům. První změnou (méně okázalosti, více praktičnosti) míní nové interiérové i exteriérové uspořádání knihoven. Také zmiňuje nerealizovaný projekt nové Národní knihovny od Jana Kaplického. Ve druhé změně (knihovny jako polyfunkční objekty) popisuje nové funkce knihoven a jejich zvyšující se konkurenceschopnost v oblasti volnočasových aktivit. Třetí změna (uplatnění knihovní logistiky) se dotýká doplňování, zpracování, uchování a zpřístupňování fondu a nových trendů v těchto oblastech. Čtvrtá změna (automatizace skladů knihoven) popisuje automatizaci skladových prostor, zkracující se dobu čekání na knihy, nový způsob vracení knih apod.
BOTOVÁ, Veronika. Knižní kultura ve sbírkách Národního muzea on-line. Lidové noviny: Počítače a literatura, 2015, č. 60 (20150312), s. 24. ISSN 0862-5921.
Autorka nás ve svém příspěvku seznamuje s dvěma portály spravovanými Národním muzeem. Je to portál eSbírkya portál Muzea 3000. Popisuje dobu jejich vzniku a jejich činnost i přínos veřejnosti – Muzeum 3000 přináší novinky a zajímavosti z Národního muzea, slouží jako komunikační platforma aktuálních událostí. Dále uvádí počet zveřejněných předmětů na každém z portálů, jejich denní návštěvnost apod.
LEHAMANNOVÁ, Romana. Středověký hrad v Soběslavi ukrývá moderní knihovnu. Právo Víkend. 2015, č. 15 (20150410), s. 30.
Článek nám ve stručnosti popisuje Městskou knihovnu Soběslav, která se nachází mezi zdmi gotického hradu. Zabývá se historií oprav a oceněními, která tato výjimečná stavba získala, dobou, kdy ji můžeme navštívit, a také tím, kde ji vlastně hledat.
Knihovna zdigitalizuje díla Werfela či Poppera. Hospodářské noviny. 2015, č. 71, s. 3. ISSN 0862-9587.
Městská knihovna v Praze převede v rámci evropské dotace ve výši 8 500 000 korun do digitální podoby 223 000 stran hudebnin a knih pražských židovských autorů z přelomu 19. a 20. století (například Franze Werfela, Gustava Meyrinka, Davida Poppera aj.). Většina z nich pak bude zpřístupněna veřejnosti.
Připravila RENÁTA SALÁTOVÁ