Hlavní obsah stránky
LITERÁRNÍ VÝROČÍ – ÚNOR
Před 120 lety, 3. 2. 1896, se narodil český spisovatel Jaroslav Havlíček († 1943), autor psychologických románů, např. Helimadoe, Neviditelný nebo Petrolejové lampy, které byly skvěle zfilmovány J. Herzem.
Před 120 lety, 3. 2. 1896, se narodil pražský německý spisovatel Johannes Urzidil († 1970); znal se s Kafkou, Brodem, Werfelem, Kischem a dalšími, v roce 1939 odjel do Velké Británie a pak do USA, do Čech se už nevrátil; napsal řadu děl beletristických i esejistických, např. Goethe a Čechy, Malý průvodce dějinami Čech, To byl Kafka, Pražský triptych, Poslední host aj.
Před 135 lety, 9. 2. 1881, zemřel ruský spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij (* 1821), vrcholný představitel ruského realismu a psychologické prózy, jeden z největších světových spisovatelů. Spolu se členy skupiny utopického socialisty Petrašovského, která vystupovala proti carovi, byl roku 1849 odsouzen k trestu smrti; rozsudek byl těsně před popravou změněn na čtyři roky v káznici a pak na nucené práce na Sibiři, kde Dostojevskij strávil 10 let. Pak se stále potýkal s carskou policií a s dluhy a trpěl epilepsií. Vedle mnoha povídek, novel a raných románů (Chudí lidé, Uražení a ponížení, Bílé noci, Dvojník, Strýčkův sen, Zápisky z podzemí, Nětočka Nězvanovová, Hráč, Věčný manžel, Bytná aj.) patří k jeho nejvýznamnějším dílům řada velkých románů, které jsou součástí kánonu světové literatury: Zápisky z mrtvého domu, Zločin a trest, Idiot, Běsi, Výrosteka Bratři Karamazovovi.
Před 85 lety, 9. 2. 1931, se narodil rakouský spisovatel a dramatik Thomas Bernhard († 12. 2. 1989), kontroverzní autor známý svou kritikou rakouské společnosti i její nacistické minulosti, s níž se nikdy plně nevyrovnala; byl označován za toho, kdo „kálí do vlastního hnízda“; pro jeho rozsáhlé dílo je vedle jazykového mistrovství a osobitého stylu příznačný také pojem „Hassliebe“, což by se dalo přeložit jako „nenávistná láska“ – tak se totiž projevuje jeho vztah k Rakousku či k rakouskému venkovu, jehož idylu ve svých textech Bernhard často boří; jeho dílo je celé dostupné v češtině, z románů a novel patří k nejdůležitějším Staří mistři, Mýcení, Vyhlazení, Korektura, Ztroskotanec, Beton, Wittgensteinův synovec, Mráz, Rozrušení či Vápenka a autobiografická pentalogie Obrys jednoho života, z dramat pak Před penzí, Ritter, Dene, Voss, Divadelník, Světanápravce, Minetti, U cíle, Náměstí Hrdinů či Alžběta II.
Před 55 lety, 10. 2. 1961, zemřel Jakub Deml (* 1878), český kněz, básník a spisovatel, autor básní a próz Hrad smrti, Moji přátelé, Tanec smrti, Miriam, Šlépěje, Zapomenuté světlo aj.
Před 160 lety, 17. 2. 1856, zemřel Heinrich Heine (* 1797), německý romantický prozaik, básník, publicista a esejista; od roku 1831 žil v Paříži; inspiroval mnoho českých obrozeneckých básníků.
Před 470 lety, 18. 2. 1546, zemřel Martin Luther (* 1483), německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu, autor řady spisů, překladů a církevních písní; do němčiny přeložil Bibli.
Před 85 lety, 18. 2. 1931, se narodila afroamerická spisovatelka Toni Morrisonová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu (1993); česky vyšly romány Nejmodřejší oči, Šalomounova píseň, Milovaná (Pulitzerova cena 1988), Jazz, Ráj, Láska, Milosrdenství a Domov.
Před 45 lety, 20. 2. 1971, zemřel český spisovatel, filmový scenárista a publicista Jan Procházka (* 4. 2. 1929), autor fejetonů (knižně v souboru Politika pro každého), novel a próz Zelené obzory, Ať žije republika, Kočár do Vídně, Svatá noc, Závěj, Přestřelka, Tři panny a Magdaléna aj.; nejznámější jsou však jeho scénáře k filmům režiséra Karla Kachyni: Trápení, Závrať, Ať žije republika, Kočár do Vídně, Noc nevěsty a Ucho.
Před 170 lety, 21. 2. 1846, se narodil Svatopluk Čech († 23. 2. 1908), český básník, prozaik, novinář a cestovatel, autor fantastických příběhů o panu Broučkovi, které se staly předlohou Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy.
Před 100 lety, 28. 2. 1916, zemřel Henry James (* 1843), americký spisovatel, který žil od roku 1876 trvale v Anglii; svými psychologickými romány, novelami a povídkami ovlivnil moderní prózu; v češtině vyšlo jen několik novel a povídek (Daisy Millerová, Washingtonovo náměstí, Utažení šroubu, Co všechno věděla Maisie, Listiny Aspernovy, Mistrova lekce), výbor Strašidelné příběhy, cestopisné knihy Italské hodiny a Malá cesta po Franciia z velkých románů pouze Portrét dámy; nevydané tak stále zůstávají důležité romány jako Evropané, Bostoňanky, Vyslanci, Křídla holubice nebo Zlatá číše.
Sestavil MILAN VALDEN
Portréty archiv autora