Hlavní obsah stránky
ČTENÁŘ PŘEDSTAVUJE KNIŽNÍ FESTIVALY: Tabook
Nejrůznější knižní prodejní akce, festivaly a veletrhy jsou nedílnou součástí knižního trhu a branže jako takové. Chladné nenechávají samozřejmě ani knihovníky: ať už z profesního, či osobního hlediska – pro mnohé z nás jsou vítanou akcí a příležitostí obohatit knihovní i osobní fond, načerpat inspiraci z doprovodných programů či se jen setkat s lidmi podobné profese a zájmů. Mezi nejznámějšími akcemi, jakými je Svět knihy Praha či Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, se odborné veřejnosti a čtenářům nabízejí další příležitosti, kam vyrazit „za knihou“. Jmenujme například Polabský knižní veletrh, Ostravský knižní veletrh, pražský Knihex, táborský Tabook, ale i akce méně známé: Kniha z kina, prodejní veletrh autorských a uměleckých publikací LITR v Olomouci či pardubický Zámek plný knih. Knihovny nestojí stranou ani jako pořadatelé, jak dokazuje první ročník Festivalu regionálních nakladatelů, který uspořádala Knihovna města Plzně a o kterém chystáme zprávu. Chtěli bychom vám totiž letos ve Čtenáři postupně představit, připomenout nebo přiblížit pohledem vlastním či zprostředkovaným právě knižní akce menšího rozměru, které jsou ve srovnání s těmi známějšími neméně zajímavé. A začínáme právě teď.
TABOOK 2015
Táborský projekt Tabook se od roku 2012 profiluje jako festival nezávislých nakladatelů spojený s knižní nabídkou. Loňský ročník, který se uskutečnil 1.–3. října v sýpce hradu Kotnov, si zvolil programové motto Neklidné okraje. Jak je to s hledáním zastřešujících témat, uvedla trefně Tereza Horváthová ve festivalovém bedekru: „Vnucovat festivalu, na kterém se představuje sedmdesát většinou skutečně malých nakladatelů, jednotné téma, je vlastně nemožné. Ať děláš co děláš, stejně vždycky něco přečuhuje, jinde zas cosi chybí, pro někoho tematická zadání dávno pozbyla smysl, jiný by jistá témata rád uzavřel, popřípadě akademicky ošetřil…, jednomu je to celé těsné a dalšímu se to zdá školometné…“ Ponechme tedy neklidné okraje stranou, důležité je, že bylo opravdu z čeho vybírat: program pod hlavičkou Jiné Rusko střídala samizdatová dílna, prezentace světových nakladatelů, nechyběly výstavy, přednášky, autorská čtení či hudební vystoupení. A mezi tím vším také seminář Jiné knihovny! Využili jsme této příležitosti a vyzpovídali Evu Měřínskou, ředitelku Městské knihovny Tábor, která za organizací semináře stojí.
„Knihovna tu je a je připravena…“ minirozhovor s Evou Měřínskou
Paní ředitelko, jak jste si Tabook užila?
Na Tabook se vždy velmi těším. A snažím se užít si ho jak v roli pořadatele, tak návštěvníka. Knihovna má vždy na starosti jeden dílek programu, jehož příprava nám dá zabrat, ale v dobrém slova smyslu: vyžaduje to úsilí, které se vyplácí. A možná o něco víc se pak těším na chvíli, kdy ty organizátorské povinnosti skončí, a já se do víru událostí mohu pustit jako návštěvník. Letos mě nadchnul David B.(legendární autor komiksů – pozn. red.) a Krisztina Tóthová.
Pojďme se blíže podívat na účast knihovny v programu festivalu…
Knihovna žije na Tabooku velmi svébytně, loni se jednalo o tyto vstupy: stánek s mobilní knihovnou, seminář Jiné knihovny, knihovnická snídaně a tzv. abelesovská výstava Marka Tomana.
Přinesly Jiné knihovny nějaké zajímavé výstupy, o které byste se chtěla podělit?
Na seminář jsme si pozvali zástupce z knihoven Cesta domů, Archivu výtvarného umění a z Knihovny Václava Havla. Navštívit nás přišel francouzský nakladatel Thierry Magniere. Rozcházeli jsme se s myšlenkou, že podněty z malých specifických knihoven mohou využívat například městské knihovny jako inspiraci pro své uživatele. Semináře se účastnili i učitelé, kteří dávali zajímavou zpětnou vazbu, jak se dají (nebo nedají) nabízená témata ve školách uchopit a v čem by jim mohla být místní knihovna nápomocná.
Prozradíte nám know-how, jak takovou akci připravit?
Nejedná se o nic speciálního. Žijeme duchem a nadšením z Tabooku a snažíme se dělat to, co nás baví, a co by tedy mohlo bavit i ostatní.
„Okupovat Tábor“ jste pozvali také studenty KISKu, jak se jim u vás líbilo?
Přijely studentky z několika ročníků, nocovaly v knihovně, účastnily se semináře, autorských čtení a dílen, prošmejdily samotný trh. Za knihovnu se jim věnoval kolega Michal Kramář. Studentky měly za úkol vytvořit krátké reportáže, rozhovory s nakladateli, zprávu o průběhu festivalu. Zdá se, že je takto organizovaná návštěva bavila a nás jejich výstupy nadchly. Určitě je využijeme v naší komunikaci knihovny, za což moc děkujeme.
Vaše mobilní knihovna byla v pohotovosti – sama jsem se přesvědčila… Ulovili jste na Tabooku nové čtenáře?
To nás těší, že jste naši mobilní knihovnu navštívila. Máme s ní zkušenosti z léta z městské plovárny. Na Tabooku se jedná spíše o takový doplněk, větší úspěch než půjčování a zápisné do knihovny má například naše knižní štěstí: nákup zabalené knihy za sníženou cenu s tím, že vás čeká po rozbalení překvapení. Pro nás už nebylo překvapení, že na Tabooku jsme nenalákali nové čtenáře. Vnímáme ale naši přítomnost jako důležitou zprávu: knihovna tu je a je připravena.
Děkuji za rozhovor.
Ptala se LENKA ŠIMKOVÁ
Více o festivalu na http://www.tabook.cz/
Fotostřípky z Tabooku
Foto Lenka Šimková