Hlavní obsah stránky
OD REDAKČNÍHO STOLU
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
ať už jsme příznivci novoročních předsevzetí, nebo k nim máme vlažnější postoj, jistě mi dáte za pravdu, že Nový rok je chvíle, kdy se ohlížíme, jak jsme si vloni vedli, a zároveň přemýšlíme, co udělat trochu jinak a nově. V redakci jsme začali hned u obálky.
Zatímco v roce 2015 vám Čtenář předkládal opečovávané a lákavé interiéry knihoven, letos budou obálky dokumentovat příklady knihoven, které se podle parafrázovaného přísloví „Když nejde čtenář do knihovny, musí knihovna za čtenářem“ snaží oslovit širší čtenářskou obec a vystupují z příjemně zabydleného prostoru knihovních zdí. Možná se dostaneme do prostředí méně „vystajlovaného“ a učesaného, ale, myslím, stejně zajímavého.
Z tradičních rubrik si uchovává významné postavení rubrika Téma, která zachycuje aktuální trendy a dění v oboru – v tomto čísle je reprezentována článkem Ilony Štorové a věnována age managementu. Neméně zajímavý je příspěvek Petry Šicové o náhledu knihovníků na problematiku public relations, článek Miroslavy Mikuškové o přístupu ostravské městské knihovny k lidem s hendikepem nebo první počin z připravované série o malých knižních festivalech – tentokrát s informací o táborském Tabooku.
Vedle předních rubrik a obecnějších článků najdete v lednovém Čtenáři nejeden příspěvek s praktickými tipy na oživení, zpestření či zkvalitnění činnosti knihovny. Seriál Kláry Smolíkové s podnětnými workshopovými recepty sice v lednu končí, nikoli však spolupráce s autorkou, takže se můžeme společně těšit, jakými nápady nás v tomto roce zahrne. Také se s vámi chceme letos ve větší míře podělit o zkušenosti venkovských knihovníků, zejména v rámci rubriky Knihovnám v malých obcích, kde už v tomto čísle najdete první příspěvek z miniseriálu Jak se budí knihovny – tentokrát popisuje situaci ve středočeských Chrustenicích. Pokud jste zvyklí Čtenáře prolistovat až do konce, zcela jistě nepřehlédnete ani novou upoutávací rubriku Víte, že…
Samé laskavé, pozitivní a příjemné inovace v pracovním i osobním životě Vám za redakci do roku 2016 přeje
PAVLA VLKOVÁ