Hlavní obsah stránky
Deset let konference o šedé literatuře a repozitářích
HANA VYČÍTALOVÁ hana.vycitalova@techlib.cz
S pořádáním odborné akce zaměřené na šedou literaturu začala Národní technická knihovna (NTK)1 již v roce 2008. V tomto roce se také rozběhl projekt, v jehož rámci byl vybudován digitální repozitář Národní úložiště šedé literatury (NUŠL) sloužící k jejímu shromažďování, archivaci a zpřístupňování. Pořádání každoroční odborné akce, která měla především zvyšovat povědomí o šedé literatuře a NUŠL, bylo jedním z cílů tohoto projektu.
V říjnu roku 2008 proběhl první ročník akce s názvem Seminář ke zpřístupňování šedé literatury, na jehož pořádání se podílely i dvě české vysoké školy – Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) a Vysoké učení technické v Brně (VUT). VUT také první dva ročníky semináře hostilo. Ze začátku byl věnován především tématům spojeným s budováním nového repozitáře pro šedou literaturu. Druhý ročník semináře už přinesl navíc i dva příspěvky ze zahraničí a zařazení prezentací kolegů z jiných zemí do programu se stalo standardem i v budoucnosti. Kdo se nemohl konference zúčastnit, mohl si prohlédnout v online sborníku příspěvky v anglickém jazyce a prezentace v českém i anglickém jazyce.
Rok 2010 byl zcela výjimečným. NTK spolupořádala v tomto roce v prosinci spolu s mezinárodní organizací GreyNet Mezinárodní konferenci o šedé literatuře GL12 (International Conference on Grey Literature). Do nově otevřené budovy NTK se sjeli přednášející a účastníci z celého světa, byla zde představena nová podoba databáze evropské šedé literatury OpenGrey2 (dříve OpenSIGLE), další přednášející se věnovali šedé literatuře a její definici, typologii, vědeckým datům a nechyběla ani posterová sekce. Na mezinárodní konferenci navázal český Seminář ke zpřístupňování šedé literatury, nově přesunutý do Prahy.
V dalších letech se už seminář konal v tradičním říjnovém termínu a vždy v NTK. Zájem o akci se pozvolna zvyšoval a rostl také počet příspěvků. V roce 2014 došlo k významné změně – ze semináře se stala Konference o šedé literatuře a repozitářích s mezinárodní účastí; oficiálně se tedy rozšířil tematický záběr konference o digitální repozitáře. NTK zároveň začala vydávat konferenční sborník v nové podobě. Všechny příspěvky do sborníku procházejí recenzním řízením a jsou dostupné pod licencemi Creative Commons.3 Zároveň příspěvky vycházejí ve zvláštním čísle časopisu The Grey Journal4, který vydává GreyNet a indexuje Scopus.
Skladba příspěvků se každý rok obměňuje. Mezi klasická témata patří práce s šedou literaturou v různých institucích, její ukládání a zpřístupňování v digitálních repozitářích a služby s tím spojené. Oblíbenou stálicí jsou příspěvky právníků zaměřené na autorské právo, legislativní aspekty spojené s provozem digitálních repozitářů, licenční smlouvy a veřejné licence. V posledních letech bylo otevřeno i téma výzkumných dat, jejich propojení s vědeckými publikacemi, archivace a zpřístupnění.
V letošním roce pořádá NTK již desátý ročník této konference. Účastníci se mohou těšit na oblíbené právní příspěvky, nebudou chybět hosté ze zahraničí a konferenci bude předcházet workshop věnovaný dizertacím a výzkumným datům. Akce se uskuteční ve čtvrtek 19. října v NTK.
3 http://www.creativecommons.cz/
4 http://greynet.org/thegreyjournal.html
Použité zdroje:
• FÜRSTOVÁ, Iveta a Petra PEJŠOVÁ. Národní úložiště šedé literatury (NUŠL). In: Inforum 2010 [online]. Praha: Albertina icome Praha, 2010 [cit. 2017-05-12]. Dostupné z: http://www.inforum.cz/pdf/2010/furstova-iveta-1.pdf.
• GL 12: 12. ročník Mezinárodní konference o šedé literatuře. Národní úložiště šedé literatury [online]. Praha: Národní technická knihovna, 2017 [cit. 2017-05-22]. Dostupné z: https://nusl.techlib.cz/konference/gl-12/.