Hlavní obsah stránky
ZE ZAHRANIČÍ: Jak fungují knihovny v Dánsku a Německu?
MARIE OTAVOVÁ marie.otavova@uhk.cz
V první třetině května 2024 se podařilo uskutečnit již druhou, opět pečlivě připravenou exkurzi Asociace knihoven vysokých škol ČR (AKVŠ) do Dánska a Německa. Jaký program čekal 42 účastníků z celkem 16 vysokoškolských knihoven během této pětidenní akce? V Dánsku jsme navštívili celkem tři města – Aarhus, Kolding a Odense, v Německu byla našim cílem města Hamburg a Osnabrück.
Naším záměrem bylo poznat co nejdetailněji, jak fungují, jakými fondy disponují a jaké služby nabízejí v Dánsku a Německu i jiné než veřejné knihovny, a to vysokoškolské.
Hamburk
Naší první zastávkou bylo dnes téměř dvoumilionové historické přístavní město Hamburg na severu Německa na dolním toku Labe, protkané více než dvěma tisíci mostů a kanálů, pyšnící se přístavem se stovkami lodí a monumentálními budovami chrámů, muzeí a také doků. Zde jsme měli příležitost navštívit nejstarší komerční knihovnu na světě – Commerzbibliothek Hamburg.1 Jedná se o Knihovnu Hospodářské komory, která byla založena již v roce 1735 a přímo v budově Hospodářské komory se také nachází. Jejím posláním bylo vzdělávat obchodníky, dopravce a podnikatele. Spolu s hamburskou radnicí a budovou Policejního komisařství vytvářejí pozoruhodný komplex historických budov. Nepřehlédnutelnou součástí výzdoby dvorany jsou modely lodí a plavidel a významnou součástí fondů knihovny jsou mapy, cestovatelské deníky, literatura o mincích, vahách a mírách. Nachází se zde také literatura věnovaná mezinárodnímu námořnímu právu, lodní dopravě, základům podnikaní a řízení společností, to vše z období 14.–19. století. Od roku 2017 byly fondy zapsány do evidence národního kulturního dědictví. Během bombardování Hamburku za druhé světové války bylo zničeno 93 procent fondu, který se postupně obnovoval. V současné době knihovna disponuje opět fondem čítajícím zhruba 180 000 dokumentů.
Kolding
Druhý den jsme přejeli do Dánska. Naším cílem se stalo třetí největší město Dánska nacházející se na Jutském poloostrově – univerzitní město Kolding, kde jsme si prohlédli kampus Suddansk Universitet (Univerzita jižního Dánska), včetně zdejší pobočky univerzitní knihovny (Suddansk Universitetbibliotek Kolding2 ).
Knihovna se nachází ve dvou monumentálních budovách, jedna z nich má trojúhelníkový tvar s velkým otevřeným vnitřním atriem a se schodišti důmyslně propletenými a mapujícími částečně obvod budovy. Kampus vznikl v letech 2012–14 a byl vytvořen společností Hennong Larsen Architects. Veřejností je využíván od 1. 9. 2014, vzdělává se zde přibližně 3000 studentů a pracuje zde 200 zaměstnanců. Knihovna je otevřena sedm dní v týdnu a 24 hodin denně. Do 16 hodin mohou studenti využít služeb knihovníků, po zbytek času je vše samoobslužné. Univerzitní knihovna Kolding nabízí zájemcům o vzdělávání a vědu velké množství individuálních i skupinových studoven. Jsou zde přednáškové sály, školicí místnosti, prostor pro výstavy, kavárny a občerstvovací bufety. Studovny a čítárny připomínají domácí útulné prostředí, kde mohou studenti i zájemci z široké veřejnosti studovat, pít nápoje a relaxovat. Kolding je jedním ze šesti měst, kde se Univerzita jižního Dánska nachází, další její součásti nalezneme v Odense, Esbjergu, Kodani, Slagelse a Sønderborgu. Celkem využívá služby více než 21 090 studentů a 3900 zaměstnanců. Nezapomenutelným zážitkem bylo setkání s ředitelkou knihovny Najmeh Shaghaei a příležitost dozvědět se, jaké služby knihovna poskytuje, jaké obory se v Koldingu vyučují a jak se realizuje podpora vědy, která se zaměřuje na „Citizen science“ (výzkum prováděný za účasti dobrovolníků z řad veřejnosti v oblasti shromažďování a klasifikace dat).
V Koldingu jsme měli také příležitost se seznámit s Městskou knihovnou Kolding, která sídlí v moderní budově na místě městského pivovaru. Služby veřejnosti nabízí od roku 2007. V celé budově je plně automatizovaný provoz, jsou zde selfchecky pro půjčování i vracení knih, knihovna je vybavena kromě regálů také na míru vytvořenými kruhovými stolky pro snadnou dosažitelnost knižních novinek a velmi pohodlnými židlemi a křesílky. Rozkládá se na úctyhodné ploše 9 800 m2 a celý prostor ozvláštňují všemi patry procházející skleněné mezistěny plné světelných efektů a dekorací. Obrovskou plochu zaujímá část věnovaná dětem. V městských knihovnách je půjčování knih zcela bezplatné a počet titulů není nijak omezen. Knihovny jsou budovány jako multifunkční prostor a místo setkávání. Nechybí zde tvůrčí dílny, herny pro děti, odpočinkové zóny a mediatéky. Platí se pouze poplatky z prodlení nebo ztráty. Prostor knihovny je velmi otevřený, prostorově bohatě dimenzovaný, jednotlivé části navazují jedna na druhou.
Aarhus
Tento den návštěvy knihoven zdaleka nekončily, během odpoledne jsme přejeli do severněji položeného Aarhusu, který je druhým největším městem Dánska, kde jsme navštívili Aarhus University Library.3 Velmi nás překvapilo, jak skvěle funguje propojení jedné z poboček Královské dánské knihovny v Kodani s Aarhus University. Ve spolupráci těchto dvou institucí funguje v Aarhusu univerzitní knihovna, jejíž funkce, služby a fondy však dalece přesahují univerzitu samotnou. Královská a univerzitní knihovna v Aarhusu je výzkumnou knihovnou s centrálním úložištěm pro všechny dánské veřejné knihovny – obsahuje miliony položek dokumentů: tištěných i digitálních, a to včetně zvukových a hudebních nahrávek, videí, knih, časopisů a patentů. Je podřízena Ministerstvu kultury a ze zákona přijímá a archivuje povinné výtisky všech knih vydaných v Dánsku. V roce 2017 měla Královská knihovna 36 975 069 fyzických jednotek a 2 438 978 elektronických titulů.
Součástí společné knihovny v Aarhusu je kromě hlavní budovy knihovny i samostatně stojící 45 metrů vysoká budova, kde se v 17 podlažích nacházejí depozita vybavená elektronicky ovládanými posuvnými regály pro šest milionů dokumentů; v posledním 18. podlaží mohou návštěvníci obdivovat sbírkové fondy muzea. Interiéry hlavní budovy nás okouzlily dvoranou, ve které se nacházela bohatá vegetace s jezírky a odpočinkovými zónami, speciálně vestavěné regály s knihami s nádhernými vazbami, výstavní sály, čítárny vybavené velmi pohodlným nábytkem. Celý prostor působil velmi vzdušně.
V odpoledních hodinách nás čekal ještě zcela mimořádný zážitek – návštěva Aarhus Dokk14, která náleží k nejlépe hodnoceným knihovnám na světě. Pod jednou střechou jsou zde spojeny veřejná knihovna a kulturní centrum s divadelní scénou a koncertním sálem, včetně automatizovaného parkoviště v podzemí. Kompozice celé budovy je navržena tak, že na základu budovy protkaném sítí schodišť spočíval ze všech stran prosklený hranol, ve kterém je umístěna knihovna, a nad ním je další sedmiboký kovový zaoblený hranol s prostorami k pronájmům. Obrovský velmi otevřený prosklený prostor knihovny umocňuje výhled do všech stran, včetně historického jádra města, přístavu i zálivu. Budova disponuje plochou neuvěřitelných 60 000 m2, z toho 17 500 m2 využívá knihovna a 10 500 m2 se pronajímá podnikům.
Koncept budovy je součástí rozvojového projektu Městský mediální prostor Aarhus. Stavba tohoto obřího komplexu byla zahájena v roce 2011; neofuturistickou stavbu navrhli Schmidt Hammer Lassen Architects a Kristine Jensen. Byla dokončena a slavnostně otevřena 20. 6. 2015. Název budovy vzešel z veřejné soutěže. „Dokk1“, někdy také „Dokken“, byl vybrán díky tomu, že evokuje umístění v bývalém přístavu, kde bývaly budovy pro uskladnění zboží (doky). Projekt byl navržen jako nízkoenergetický; na střeše budovy je umístěn obrovský solární panel, chladícím médiem pro klimatizační systémy je zde mořská voda a v maximální míře se uplatňuje denní a LED osvětlení. Panely byly zhotoveny z recyklovaných materiálů.
Odense
Třetí den jsme vyjeli hned v ranních hodinách do Odense, toto město se nachází na ostrově Fyn. To, co nás čekalo, zcela předčilo všechna naše očekávání. Rodiště H. Ch. Andersena, jednoho z nejproslulejších spisovatelů a pohádkářů na světě, nám nabídlo pohádkově krásnou podívanou. Spatřili jsme jeho rodný dům, kde se narodil 2. 4. 1805 v rodině chudého ševce a pradleny. V nadčasově pojaté expozici, důmyslně vnořené do kruhových budov zasazených do zeleně, se nachází Hans Christian Andersen Museum.5
Jde o velmi působivou zážitkovou expozici, která využívá snad všechny finesy moderního výstavnictví, včetně světelných, zvukových, hudebních i interaktivních prvků. Muzeum navrhl významný japonský architekt Kengo Kumou. Expozice vypráví životní příběh H. Ch. Andersena, protkaný postavami jeho pohádek a děl. Je tu využito mnoho autentických osobních předmětů, originálů rukopisů děl, to všechno s uplatněním jedinečného působivého výstavního designu. Návštěvník se s H. CH. Andersenem seznámí velmi podrobně jako s velmi citlivým člověkem a autorem sedmi románů, 40 her, pěti cestopisů, tří autobiografií a 158 pohádkových příběhů.
Osnabrück
Z Odense a ostrova Fyn jsme se týž den vrátili na Jutský poloostrov do Aarhusu. Další den ráno, tedy čtvrtý den exkurze, jsme opouštěli Dánsko a vydali se do německého historického univerzitního města Osnabrück, kde nás čekala Magda Schwandt, která nás prováděla dalšími dvěma vysokoškolskými knihovnami.
Universität Osnabrück Library – Ústřední knihovna sídlí v budově z roku 1974, k níž bylo dostavěno další křídlo v roce 2019. Panuje zde velmi přísný řád pro uživatele i běžné návštěvníky. Striktně se dodržuje vstup bez jakýchkoli tašek, batohů, kabelek, studovny vyžadují tichý režim a není dovolena konzumace jídla ani nápojů. Bohužel, velká část studijní literatury je určena k prezenčnímu studiu, pouze malé množství učebnic je možno získat jako absenční výpůjčky. Univerzitní knihovna řeší vzduchotechniku a má záměr rozšířit studovny o letní a zimní zahradu s vegetací a možností venkovního studia.
V samostatné budově sídlí Knihovna Právnické fakulty Univerzity Osnabrück, která byla naším dalším cílem. Disponuje nedávno dokončenými individuálními i skupinovými studovnami vybavenými pohodlným nábytkem a protihlukovými boxy. Zajímavostí je, že nabízí studentům individuální prosklené boxy pro psaní závěrečných prací, které si mohou studenti na několik měsíců rezervovat. Ve specializovaném režimu provozuje badatelnu pro studium historických fondů, kterou jsme s naší průvodkyní mohli rovněž navštívit.
Město Osnabrück žilo právě hudebním festivalem a v rámci tradičních Májových oslav zde koncertovala až do pozdních nočních hodin řada kapel. Kromě arcibiskupství a katedrály sv. Marie jsme si prohlédli starobylou radnici. Právě zde byla podepsána Osnaabrücká smlouva, která spolu s Münsterskou smlouvou tvoří klíčový dokument mezinárodního práva – Vestfálský mír, kterým byla ukončena třicetiletá válka (1618 až 1648).
Závěry
Atraktivně připravená pětidenní exkurze s výběrem top knihoven se setkala s velkým zájmem všech účastníků, naplnila bezezbytku záměry organizátorů poznat práci a zázemí významných knihoven v Německu a Dánsku a konkretizovala naše představy o nejmodernějších trendech knihoven, včetně architektonického konceptu. Tyto záměry se daří nadčasově naplňovat především v Dánsku. Přinesla rovněž prostor pro porovnání kvality a flexibility poskytovaných knihovních služeb.
Všechny dánské knihovny – univerzitní, městské i Královská dánská knihovna – sídlí ve velkolepě dimenzovaných budovách, jsou pojednány velmi vzdušně, odlehčeně, se spoustou prosklených částí, zeleně a jsou vybavené velmi pohodlným nábytkem. Často jsme se setkávali s wellbeing koutky, důraz byl kladen na soukromí uživatelů a ochranu před informačním smogem. Samozřejmostí jsou plně automatizované boxy na půjčování i vracení knih. Knihovny v Dánsku se budují jako multifunkční prostor a místo setkávání, které vytváří zázemí pro vzdělávání, relaxaci a – v případě univerzitních knihoven – pro účinnou podporu vědy. Hlavní organizátorky, Markéta Bočková z Masarykovy univerzity, Blanka Jankovská z Univerzity Pardubice i Hanka Landová z České zemědělské univerzity, se dočkaly velikého a zaslouženého potlesku a poděkování. Není pochyb o tom, že každý z účastníků exkurze odjížděl obohacen o náměty, které by jistě v budoucnu chtěl na půdě svých domovských univerzit realizovat.
1 https://www.ihk.de/hamburg/servicemarken/ueber-uns/hk-gruppe/commerzbibliothek
2 https://www.sdu.dk/da/bibliotek/dit-bibliotek/kolding
5 https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_Andersen_Museum