Hlavní obsah stránky
VZDĚLÁVÁNÍ : Rozvoj informatického a logického myšlení dětí
LUCIE LACINOVÁ lucie.lacinová@mtuni.cz
Bydlíme v domech, chodíme po mostech, používáme elektřinu a vodu… Ale také trávíme hodně času s mobily, počítači a obklopují nás i další, méně viditelné technologie. Jak tedy vysvětlit dětem fungování počítače nebo práci programátora? Po několika letech úspěšného fungování lekcí Malé technické univerzity, které pomáhají dětem pochopit fungování světa kolem nás z technického hlediska, vznikla druhá větev programů pro mateřské a základní školy, a to Malá digitální univerzita (MDU). Text navazuje na volný cyklus o Malé technice.
Jak už název napovídá, zaměřují se programy MDU na rozvoj digitálních kompetencí. V současnosti navštěvují lektoři dětské kolektivy s projektovými dny zaměřenými na rozvoj logického a informatického myšlení: Logické hry I a Logické hry II. Unikátnost programů spočívá v tom, že v rámci aktivit se nepoužívají žádné technologie, tedy ani tablety, ani počítače. Děti si potrápí hlavy s rébusy a hádankami, které podporují rozvoj informatického, matematického a logického myšlení. V rámci projektového dne si děti procvičí pravolevou orientaci, osovou souměrnost a třídění informací. Děti si také vyzkoušejí, co obnáší práce programátora – od hravého seznámení se základy programovacích jazyků až po programování robota-spolužáka. Programy vznikly ve spolupráci s odborníky z oblastí IT, matematiky a pedagogiky. Malá technika, z. ú., vydala také bohatě ilustrované metodické průvodce pro pedagogy s úkoly, které mohou vyučující používat jako návazné aktivity po tréninku dovedností v prostoru. Ke všem úkolům je na další straně řešení a také pedagogický komentář ohledně rozvíjených dovedností.
O školení na rozvoj „imyšlení“ je z nabídky Malé techniky mezi knihovnami největší zájem, který je vzhledem k informačnímu zaměření institucí jistě pochopitelný. Po absolvování tříhodinového bloku vedou na svých pracovištích zúčastnění knihovníci programy pro školy i odpolední kluby, během nichž pomáhají dětem stimulovat rozvoj dovedností potřebných k úspěchu v digitální době. Aktivity z programu Logických her si už vyzkoušeli knihovnice a knihovníci v MěK Klatovy, v MěK Čelákovice, Středočeské vědecké knihovně v Kladně a také v Národní knihovně ČR. Budeme se těšit na setkání i ve vaší knihovně.
Použitá literatura:
– VÍTOVÁ, B. a kol. Rozvoj logického a informatického myšlení předškolních dětí. 1. vyd. V Říčanech: Educative toys, 2021. 130 s. ISBN 978-80-907887-1-8
– VÍTOVÁ, B. a kol. Rozvoj logického a informatického myšlení pro žáky 1.–3. ročníku ZŠ. 1. vyd. V Říčanech: Educative toys, 2021. 152 s. ISBN 978-80-907887-2-5