Hlavní obsah stránky
ZE SVĚTA
Zdroje jsou dostupné v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny ČR.
Knihovny v Dolním Sasku získaly v letech 2022–2023 na digitalizaci veřejných knihoven 400 000 eur. Během koronavirové pandemie se ukázala naléhavá potřeba zlepšit digitální a technické vybavení knihoven. Do grantů se přihlásilo 80 knihoven a 60 jich získalo podporu. Příjemci byly knihovny ve venkovských oblastech do 20 000 obyvatel s minimálně čtyřmi hodinami provozu týdně. Investice na každou knihovnu činily 5000 eur na zlepšení technické infrastruktury, nákup hardware, software a uživatelských licencí. Knihovny měly zhruba šest měsíců na realizaci schválených opatření. Mnoho knihoven využilo příležitosti podpořit čtení nabídkou digitálních médií ke čtení. Prostřednictvím grantů se také rozšířila nabídka služby Onleihe Niedersachsen, uživatelé tak mohou mít přístup k cca 31 000 titulů. Velmi se posunula spolupráce se školami, kde knihovny působí jako partner vzdělávání a mohou nabízet své digitální služby. Pro posílení mediálních a digitálních kompetencí byly do knihoven zakoupeny tablety, iPady a notebooky. Uživatelé stále více vnímají knihovny jako digitální místo bez ohledu na to, zda je knihovna fyzicky dostupná. Chtějí si půjčovat e-knihy prostřednictvím služby Onleihe, využívat elektronické databáze a streamovací služby. Knihovny se také musí více zajímat o propagaci těchto nových služeb a nabádat uživatele k jejich aktivnímu užívání. Problematickou skupinu uživatelů tvoří lidé, kteří nemají doma počítač, ale i jim se snaží knihovny digitální služby zprostředkovat.
(BuB Forum Bibliothek und Information – Jahrgang 74, Nr. 12, 2023, s. 660–663)
V akademických knihovnách v Nigérii proběhla studie angažovanosti zaměstnanců, která často rozhoduje o úspěšnosti nebo neúspěšnosti knihovny. Vedoucí knihoven a jejich podřízení mají často protichůdné názory na rozsah loajality zaměstnanců. Studie doporučila, aby byly akademické knihovny demokratické v přístupu k zaměstnancům a spravedlivě je odměňovaly za nasazení v práci. Společenské změny a technologický vývoj kladou nové nároky na zaměstnance, ale v konzervativním prostředí knihoven dochází ke změnám jen pozvolna. Loajalita zaměstnanců je jedním z nástrojů pro zajištění těchto změn. Angažovaní zaměstnanci zlepšují průběžně své výkony a naopak. Srdečný pracovní vztah mezi zaměstnanci a jejich nadřízenými hraje zásadní roli v pracovních procesech. Důležité je pochopit, jaké styly vedení ovlivňují angažovanost konkrétních zaměstnanců kladně a jaké styly odmítají. Studie vytvořená v akademických knihovnách v Nigérii zkoumala vztahy mezi různými styly vedení a angažovaností zaměstnanců, jako je transformační, transakční a laissez-faire styl vedení.
(IFLA Journal – Volume 49, October 4, 2023, s. 664–677)
Cyklus vědeckovýzkumného procesu a na něj navazujících publikačních výstupů se v jednotlivých oborech liší. Časový odstup od sběru výzkumných dat po publikování výsledků je zdlouhavý. Výzkumná data jsou ve vědeckém prostředí žádaná komodita a mnohé agentury financující výzkum požadují jejich veřejnou dostupnost. Výzkumníci mají v současnosti k dispozici interdisciplinární a tematické datové repozitáře. S publikováním vědeckých dat však souvisí i datové časopisy, které mají významnou úlohu v procesu zveřejňování výsledků vědeckovýzkumných projektů. Otevřená vědecká data jsou součástí rozsáhlé taxonomie otevřené vědy. Kvalitní vědecká data by měla být shodná s principy FAIR – Findable, Accessible, Interoperable, Reuseable. Vedle managementu výzkumných dat jsou stále populárnější datové časopisy. Jsou důležitým mezistupněm mezi vědeckými články a datovými repozitáři. Zároveň rozšiřují rozsah typů vědeckých výstupů, ve kterých mohou výzkumné týmy zúročit výsledky výzkumu. Cílem datových časopisů je podpora vědecké komunikace pomocí opakovaného využívání dat, zvyšování transparentnosti vědeckých metod a výsledků, doporučení vědeckých postupů správy vědeckých dat a zabezpečení jejich trvalého uchovávání. Nezveřejňují konkrétní závěry vědeckovýzkumných projektů, soustřeďují se výlučně na popis dat bez nutnosti jejich rozsáhlé analýzy a interpretace. Datové časopisy neslouží na archivaci souborů dat a zpravidla vyžadují, aby původní soubory dat byly uložené ve vhodném datovém repozitáři.
(Bibliotheca Universitatis – ročník 19, číslo 2, 2023/2024, s. 16–19)
Připravil ROMAN GIEBISCH