Hlavní obsah stránky

KNIHOVNY V NOVÉM : Nová knihovna na zámku

Text a foto MICHAELA DAŇKOVÁ dankova@stara-ves.cz

Stará Ves nad Ondřejnicí je obec spadající do okresu Ostrava, od okresního města leží zhruba 20 km jihozápadně. Počtem obyvatel na přelomu loňského roku překonala hranici 3000. Kromě své výhodné polohy nedaleko města a zároveň v blízkosti přírody se obec může chlubit významnou pamětihodností – renesančním zámkem z druhé poloviny 16. století s působivou sgrafitovou výzdobou, který se řadí k nejkrásnějším renesančním skvostům na Moravě.

 

Obecní knihovna – střípky historie

První zmínky o knihovně ve Staré Vsi nad Ondřejnicí jsou z roku 1898, kdy byla založena Jubilejní knihovna o 150 svazcích. Do roku 1921 byla knihovna v péči spolků, poté se stala knihovnou obecní. Od té doby se několikrát stěhovala, do 1. 11. 1999 se nacházela v zavlhlých místnostech starého rodinného domu naproti obecnímu úřadu.

Prvního listopadu se pak definitivně přestěhovala do příjemnějšího a kulturnějšího prostředí bývalé školní jídelny v prvním patře zámku.

V dubnu 2003 knihovna dostala od Ministerstva kultury ČR Osvědčení o zápisu do evidence knihoven. Od října začíná využívat automatizovaný knihovní systém.

O prázdninách v roce 2007 se knihovna přesunula z místnosti bývalé školní jídelny, která je sice prostorná, ale kvůli orientaci oken, trámovému stropu a nedostatečnému osvětlení tmavá, do dvou místností bývalé mateřské školy rovněž v prvním patře zámku. Dospělým i dětským čtenářům tak vznikla možnost mít své knihy v oddělených prostorách.

Tato změna byla ale víceméně kosmetická oproti tomu, co knihovnu čekalo o deset let později – velké stěhování z důvodu plánované rozsáhlé rekonstrukce zámku.

Rekonstrukce zámku

V únoru 2018 se knihovna dočasně přestěhovala do náhradních prostor, a to do tří malých místností bývalé zubní ordinace. Tyto prostory umožňovaly pouze to základní, co nabízí každá knihovna – půjčování knih a časopisů.

Do konce roku 2019 byla rekonstrukce zámku dokončena, zámek se dočkal nové střechy a repliky cibulové báně, která byla poškozena za 2. světové války. Byla opravena sgrafita, vyměněna okna, staré linoleum v místnostech nahradily dubové podlahy. Místnosti, které byly v dobách, kdy zámek fungoval jako mateřská a základní škola, rozděleny příčkami, byly uvedeny do původního stavu. Byly odkryty výklenky včetně prevétu, který je nyní zajímavou součástí nové obecní knihovny. Zámek byl tedy již v roce 2019 připraven nabídnout své upravené prostory knihovně, přesto trvaly ještě další čtyři roky, než se knihovna se vším všudy na zámek navrátila!

Podle velkorysých plánů měla mít obecní knihovna k dispozici téměř celé patro a měla působit velmi reprezentativně. Tehdejší vedení obce zjišťovalo možnosti získání dotace na vybavení, protože bylo jasné, že takto nákladný projekt nebude možno financovat z vlastních zdrojů. Bohužel, čas plynul a knihovna zůstávala stále v náhradních prostorách…

 Ledy se hnuly

V průběhu roku 2022 se naskytla příležitost čerpat dotaci na technické vybavení knihovny z Místní akční skupiny (MAS) Pobeskydí. Protože veškerá technika, kterou tehdy knihovna disponovala, byla nedostatečná a zastaralá, obec tuto příležitost využila ke kompletní obnově technického vybavení, jako jsou notebooky pro veřejnost, multifunkční tiskárna, pořízení nadstandardní techniky (velkoplošné televize, čtečky elektronických knih, tabletů a velkoformátové tiskárny se skenerem). Toto vybavení v celkové hodnotě 406 600 korun (z toho dotace činila 325 300 korun) bylo pořízeno s ohledem na představu budoucího fungování obecní knihovny také jako informačního a komunitního centra. A protože nové technické vybavení by nebylo možné umístit do stísněných náhradních prostor, byl to zároveň i impuls k urychlenému řešení vybavení novým nábytkem a stěhování zpět do zámku.

Na vybavení nábytkem se obci, na rozdíl od technického vybavení, nepodařilo získat dotaci z důvodu nemožnosti zajistit bezbariérový přístup, takže padlo rozhodnutí ustoupit od předešlého, poněkud předimenzovaného projektu a zařídit knihovnu o trochu menší, o něco méně reprezentativní, ale o to příjemnější pro všechny stávající i nové návštěvníky. Využili jsme při tom cenných rad a zkušeností naší pověřené knihovny – MěK Brušperk, inspirovali jsme se v Metodickém centru pro výstavbu a rekonstrukci knihoven MZK Brno. Zcela nový projekt zpracovala frýdeckomístecká firma AMBRA–Group, s. r. o., která jej posléze i zrealizovala.

Zpátky na zámek

Koncem října 2023 začalo postupné stěhování knihovny do zrekonstruovaných prostor v prvním patře zámku; 7. 11. byl zahájen provoz v novém prostředí. Zařizování knihovny proběhlo ve dvou etapách tak, aby po první etapě byla knihovna zcela funkční. K dnešnímu dni je knihovna téměř úplně vybavená, chybí doplnit už jen pár drobností. Náklady na vybavení nábytkem dosud nepřevýšily jeden milión korun.

Přestože se proti původnímu plánu knihovna o něco zmenšila, i tak zabírá nadstandardní prostor. Tvoří ji tři velké místnosti (vstupní místnost s výpůjčním pultem, oddělení pro dospělé, dětské oddělení), dvě malé místnosti (šatna, dětský koutek) a prostorná plně vybavená kuchyň s množstvím úložného prostoru. Nepočítáme-li kuchyň, plocha knihovny je nyní 164 m2. Ve zbývajících místnostech prvního patra je umístěna výstava dobových kočárků. Největší místností v tomto patře je sál s výbornou akustikou, ve kterém se konají koncerty, zasedání zastupitelstva obce apod. Dá se tedy říci, že celé první patro zámku je věnováno kultuře. V přízemí pak sídlí obecní úřad a je zde obřadní síň.

Knihovna splňuje naše představy – působí důstojně, ale zároveň příjemně útulně, je vzdušná a prostor je variabilní tak, aby se dal přizpůsobit typu akcí, které se zde budou konat. Také ohlasy návštěvníků jsou vesměs kladné. Snad jediným záporem je chybějící bezbariérový přístup. V tomto ohledu jsme, bohužel, limitováni umístěním v historické budově…

Změny

Od letošního roku jsme rozšířili půjčovní dobu a začali naplňovat své představy o fungování moderní knihovny. Navázali jsme úzkou spolupráci se školou a školkou. Děti si chodí do knihovny jednou měsíčně v rámci vyučování číst, aby si vytvořily návyk na pravidelné čtení. S dospělými čtenáři se každý měsíc setkáváme ve Čtenářském klubu, s aktivními seniory studujeme virtuální univerzitu třetího věku, jednou týdně v knihovně probíhá výuka angličtiny pro dospělé. Také kuchyňka se využívá – v březnu otestovali nové spotřebiče účastníci kurzu bezlepkového pečení, v dubnu se konal dvoudenní kurz kaligrafie.

Návštěvníci si postupně zvykají na to, že si knihovnu mohou opravdu užít: dospělí si třeba posedí v klidu u kávy, děti si zase rády udělají pohodlí na pódiu s polštáři. Spokojenost s novou knihovnou se odrazila ve vzrůstající návštěvnosti a těší nás i nárůst nově registrovaných čtenářů.