Hlavní obsah stránky
PŘÍLOHA – DĚCKAŘI DĚCKAŘŮM: Příroda je všude kolem nás
PAVLÍNA LIŠOVSKÁ cdc@kjm.cz
Název tohoto článku zní jako neuvěřitelné klišé, ale přitom je to naprostá pravda. I ve městech plných smogu jsme vlastně v přírodě. Je všude. Chceme-li klišovitost dotáhnout k dokonalosti, můžeme říct: Jaké si to uděláme, takové to s tou přírodou máme. A i to bude pravda.
Příroda si najde cestu, i když tomu nevěříme, často nás překvapí svou nezdolností v místech, kde bychom život už téměř nečekali. V prorostlém plevelu mezi betonovými kachličkami, v lese sužovaném kůrovcem, v rozpraskané suché zemi polí, kde vykvete osamělá květina… V těch chvílích asi nejvíce narážíme na skutečnost, že něco my jako lidé asi děláme špatně nebo ne úplně dobře, pokud se taková místa objevují, kdy v hrůze nacházíme naději. Příroda je mocná (ano, další klišé a pravda zároveň, spojené s problematikou přírody) a děti by měly být od malička vedeny k tomu, aby její důležitost pro lidstvo vnímaly a aby si dostatečně zvnitřnily to, že mnoha věcem lze předcházet smysluplným a promyšleným chováním. Není to jen o tom, že třídíme odpady a staráme se o klima. Jde i o uvědomění si, kdo s námi žije, kdo potřebuje jaké podmínky k životu a co pro to společné spolužití můžeme udělat my.
Příroda je prostředníkem i prostředkem pro upevňování (sebe)vědomí, našeho místa v ní a jejího místa v nás a kolem nás. Děti i mládež mají slovo příroda nejčastěji spojené s ekologií. Ale to není hlavním tématem přílohy tohoto čísla. V tomto čísle se spíše zaměřujeme na přírodu, zvířata a rostliny a jejich potřeby jako takové, i když i ekologie se trochu dotýkáme.
S přírodou jsou často velmi úzce filozofií i aktivitami spojeny lesní školky a právě z metodického materiálu – karty Lesní škol(k)a z nakl. Kazda – určeného pro tento typ vzdělávacího zařízení vznikl pracovní list ve středové části přílohy. Jedná se o rozšířené bingo Hon za poklady lesa, které se dá hrát venku v lese, ale i uprostřed knihovny; pak je jedinou podmínkou realizace to, že lektor po knihovně rozmístí obrázky z binga v rozmanitých variantách, které mají děti nacházet, a malí přírodovědci se mohou pustit do bádání a překreslování. Na kartách Lesní škol(k)a najdete inspirace daleko více, aktivity se dají použít i na téma zálesáctví, zčásti skautingu a další. Doporučuji je neminout.
Tipy na knihy k tématu tentokrát sepsala Dominika Svozilová z Knihovny Jiřího Mahena v Brně a zaměřila se na knihy pro různé věkové skupiny, jejichž společným jmenovatelem je již zmíněné uvědomění si souvislostí mezi naším způsobem života a životem přírody.
V doporučení na deskové hry najdete tentokrát tipy Pavlíny Lišovské – a zde je opět červenou linkou příroda, živočichové, jejich život. Pomocí deskových her budou hráči získávat zásoby pro zvířátka na zimu, pozorovat noční oblohu i riskovat lov v hlubinách moře a mnoho dalšího.
Nechme se obklopit a okouzlit vším, co nám příroda dává, buďme k ní laskaví a štědří tak, jak je ona k nám. Rovnováha se pak vždy dostaví.
Krásné přírodní dobrodružství přeje autorka.