Hlavní obsah stránky
KRAJANSKÉ KNIHOVNY: Malý krok taky krok aneb Jak se rodí krajanská knihovna na Krétě
LENKA KANELLIA lenka.kanellia@czechassociation.org
Jak vlastně vzniká krajanská knihovna? Často vzniká díky zapojení a spolupráci jednotlivých členů komunity. Zpravidla se jedná o organizaci nebo instituci, která slouží jako místo setkávání lidí se společným zájmem, a to nejen o knihy a čtení. Podobně tomu bylo i v roce 2023 s krajanskou knihovnou na Krétě.
Popud ke vzniku knihovny pro komunitu může však být i iniciativa aktivních a nadšených jednotlivců, kteří vidí potřebu vytvořit prostor, kde se budou knihomilové a milovníci čtení moci scházet, sdílet své zkušenosti a diskutovat o knihách. Tito lidé často vyhledávají spolupráci s místními úřady, školami nebo knihovnami a společně pak pracují na vybudování a provozu takové knihovny.
Na Krétě to začalo jedním krajanem, jednou myšlenkou, prvními krůčky. Martin Rantoš, český krajan v Herakliu, vytvořil skupinu na facebooku, oslovil Českou asociaci s výzvou ke spolupráci a společně vyzvali krajany, aby věnovali do knihovny knihy. Ty jedna po jedné, po dvou, po třech přibývaly. Seznamy jsme nasdíleli do skupiny a první čtenáři si mohli půjčit své první knihy. Kromě osobního zapůjčení se posílají v taškách a krabičkách poštou nebo místními autobusy. Stejně tak se i vracejí.
Kniha ke knize se sešla. Netrvalo dlouho a bylo jich kolem stovky. Domov mají v přízemí rodinného domu, v centru města Heraklion, v Martinově kanceláři… nebo nyní už vlastně v multifunkčním komunitním centru. Na jaře roku 2023 spolu s prvními snahami o vybudování knihovny začala také první pravidelná setkání přátel České knihovny na Krétě a místní komunity. Probíhala ve středu, nejprve v místní kavárně poblíž budoucí knihovny, posléze již přímo v ní. Často se jednalo opravdu jen o hrstku krajanů a jejich dětí. Nikomu to ale nevadilo, však jsme si v začátcích říkali „všichni“. I účastníci těchto setkání čas od času přinesli další knihu do knihovního fondu.
Pravidelná setkávání byla postupně z praktických důvodů nahrazena nárazovými akcemi. V květnu zde například proběhla vzdělávací akce pro malé čtenáře s názvem „Pohádka O JABLOŇCE, aneb S pohádkou od jara do zimy“. Akci inspirovala proslulá česká ilustrátorka Helena Zmatlíková, která by v roce 2023 slavila své sté narozeniny. Po přečtení pohádky v češtině a v řečtině následoval kreativní edukační program. Jabloň a jablíčka se prolínala básničkami, písničkami, vyráběním i všemi dalšími aktivitami pečlivě vytvořenými tak, aby podporovaly rozvoj slovní zásoby, grafomotoriku a čtenářské dovednosti. Děti také pracovaly s ručně malovanou jabloňkou, která jim zůstala v knihovně na památku spolu se setem kreativních aktivit pro různá roční období. Letos plánujeme mnoho dalších zajímavých kulturních a vzdělávacích akcí. Návrhy na ně vznikají ve spolupráci s místní komunitou.
Kromě darů od krajanů vyčlenila Česká asociace pro Krétu dalších téměř sto knih ze své centrální knihovny, aby při první příležitosti a společné jarní akci putovaly s námi na ostrov. I Český krajanský spolek v Athénách přispěl svou troškou do mlýna a poslal na Krétu prostřednictvím České asociace knihy vyřazené z jejich knihovny. A darovány nebyly jen knihy, česká umělkyně Dana Vyjídáková věnovala do prostor knihovny své obrázky, malované žehličkou a horkým voskem. Hned tu bylo barevněji a veseleji. Každý dar a každá pomoc je jako poplácání po zádech, že to, co děláme, má smysl. Dodává kuráž a energii v době, kdy se zrovna nikdo na setkání nesejde, nikdo si knihy nepůjčuje, nikdo nereaguje, nepíše, nevolá, nelajkuje. V době, kdy si nejste jistí, jestli se vám chce pokračovat dál a jestli to všechno neděláte špatně nebo zbytečně. Ale pak se vyspíte, vyjde sluníčko, přijde nová kniha, obrázek či nový nápad a vše se zase rozproudí a vám to zase všechno do sebe zapadá.
Nejlepším komunikačním kanálem se zatím pro naši konkrétní skupinu zdají být sociální sítě, které zajistí okamžitou informovanost v rámci skupiny krajanů, které mají o knihy zájem. Otázka, kterou ve facebookové skupině pravidelně opakujeme, zní: Co právě hezkého čtete? nebo Kdopak zrovna listuje zajímavou knihou? Můžeš se s námi podělit o své zážitky! Vyzýváme tak neúnavně naše čtenáře. Výzva někdy zůstává tak trochu smutně – bez odezvy. Zato jindy se diskuse živě rozvíří jako třeba kolem knihy Až uvidíš moře od Scarlett Wilkové. Jedna z krajanek se o ní zmínila a během chvíle na ni byl seznam rezervací. Kniha poputuje od jednoho čtenáře ke druhému, aniž by se vůbec v knihovně objevila. Nebyla to kniha z knihovny, i když jsme ji nyní již do všech našich knihoven koupili, ale díky naší skupině si krajané půjčení mezi sebou zajistili sami. Neposkočil počet půjčených knih, nenavýšil se počet čtenářů, ale krajanské knihovny nejsou jen o číslech a statistikách. Jsou o budování komunity, sounáležitosti, vzájemné vstřícnosti a pomoci.
Přístup ke knihám pro krajany, obzvláště mimo centrální oblasti, je nesmírně důležitý. Knihy slouží nejen jako zdroj informací, zábavy a relaxace, ale pro krajany jsou české knihy také propojením s Českou republikou a její kulturou. Poskytováním různorodého knižního inventáře místní komunitě umožňujeme lidem najít si příjemný způsob trávení volného času, odpočinout si od každodenního shonu, vychutnat si dobrodružství nebo příběh na stránkách knihy a přenést se na chvíli z řeckojazyčného prostředí do své mateřštiny.
Knihovna na Krétě je možná ještě v plenkách, zato je ale modelem vytváření sociálního prostoru komunity. Místem, kde se lidé mohou setkávat, sdílet své zážitky z četby, diskutovat o knihách a navazovat nová přátelství. Tím také může pomoci posílit soudržnost a komunitního ducha v místní oblasti. Stejně jako dítě nám z plenek brzy vyroste a začne dělat samo své první krůčky. Malé nebo velké, všechny ale stejně důležité, aby nám z ní vyrostla plnohodnotná komunitní knihovna.
Chcete-li knihovně pomoci například dalšími knihami nebo jakýmkoli jiným kreativním způsobem, kontaktujte autorku článku. |
Foto: archiv České asociace v Řecku