Hlavní obsah stránky
SOUČASNÁ LITERATURA: Výběr z publikací o filmu. 2. část
MILAN VALDEN Milan.Valden@nkp.cz
Přinášíme vám druhou část přehledu publikací o filmu, které u nás vyšly v poslední době (zhruba za poslední tři roky). Přehled si neklade nárok na úplnost, přesto je dokladem šíře nabídky v této oblasti, která může až překvapit (pozn. red.: 1. část Čtenář, 2023, č. 11, s. 408–409).
Spalovač mrtvol: kritické a analytické studie (Casablanca, 2022) je souborem čtyř studií věnovaných slavnému snímku režiséra Juraje Herze z roku 1968. Jednotlivé kapitoly se zabývají scenáristickou spoluprací režiséra a autora předlohy Ladislava Fukse (Lea Mohylová), projevy černého humoru ve filmu (Zdeněk Hudec), strukturací filmového vyprávění (Karel Mohyla) a audiovizuální analýzou (Jiří Slavík).
Název knihy Avatar – Cesta vody: obrazová encyklopedie (Egmont, 2023, přel. Lukáš Potužník) je vše vypovídající; nabízí bohatý obrazový doprovod k druhému dílu ságy Avatar režiséra Jamese Camerona.
A kdo je vlastně James Cameron? Co ho definuje? Jaké jsou jeho filmy? Jak vznikaly? A proč je vůbec točí? Britský filmový publicista Ian Nathan v knize James Cameron: retrospektiva (Pangea, 2022, přel. Lukáš Fíl) úspěšně nahlíží za kulisu „finančně nejúspěšnějšího“ režiséra, který točí velkofilmy jako Avatar či Titanic.
Na osobnost a filmy dalšího slavného a komerčně úspěšného amerického režiséra pohlíží Molly Haskellová v publikaci Steven Spielberg – život ve filmech (Universum, 2021, přel. Iva Hejlíčková a Michael Málek). Spielbergovo dílo je ohromující. Jeho stopy producenta či režiséra najdeme všude: ve videohrách, v televizi i v hraném filmu. Za desítky let natáčení filmů potěšil geniální režisér více lidí než kterýkoli filmař v dějinách.
Zkušený barrandovský historik Pavel Jiras pokračuje v edici Barrandov – nezapomenutelní a představuje velikána českého filmu režiséra Martina Friče (Universum, 2023). Kniha plná unikátních a do velké míry doposud nepublikovaných fotografií z rodinného archivu představuje osobnost Maca Friče zejména v těžším a méně známém období jeho kariéry po roce 1945.
Vše vypovídající je titul sborníku Autorka neklidu: Věra Chytilová očima české filmové kritiky, který vydala Moravská zemská knihovna v Brně v roce 2021; editorem je Zbyněk Vlasák.
Výpravná monografie Šárky Gmiterkové ON: Kristian v montérkách (Národní filmový archiv, 2022) se věnuje osobě Oldřicha Nového mezi kulturními průmysly a politickými režimy. Popisuje období kariérních vrcholů na přelomu 30. a 40. let, ale i Nového podnikavost a pracovitost, neboť kromě působení v rozhlasu, filmu a na jevišti vedl vlastní divadlo, pro které hledal vhodný repertoár a ten sám režíroval.
Romy Schneiderová a Alain Delon byli ve své době považováni za pár snů. Když se v roce 1958 poprvé setkali v Paříži při natáčení filmu Kristýna, zamilovali se do sebe a jejich partnerství vydrželo pět let. Pak se setkali při natáčení kultovního Bazénu a vzniklo přátelství, které trvalo až do předčasné smrti Romy Schneiderové v roce 1982. O tom všem vypráví biografická kniha Láska v Paříži, kterou napsal Thilo Wydra (Brána, 2022, přel. Marta El Bournová).
Publikace 5 a 1/2 scénáře Ester Krumbachové (NAMU, 2021) přináší výběr ze scénářů výrazné osobnosti české kinematografie a její tvorbu pro film a televizi komplexně přibližují studie editora Jana Bernarda a další doprovodné materiály.
Svazek Valerie a týden divů (Kodudek, 2023) přináší první souborné vydání surrealistického románu Vítězslava Nezvala (1945) a nedávno objevené filmové povídky Ester Krumbachové (1967), mimořádně působivé literární předlohy legendárního snímku Jaromila Jireše z roku 1970.
Slavný režisér Woody Allen ve svých pamětech Mimochodem (Argo, 2021, přel. Michael Žantovský) nic neskrývá a jeho pohled na vlastní bouřlivé životní osudy nepostrádá humor.
Quentin Tarantino je nejen jedním z nejslavnějších současných filmových tvůrců, ale také jedním z největších filmových expertů. Jeho kniha Filmové spekulace (Universum, 2023, přel. Iva Hejlíčková a Michael Málek), uspořádaná podle klíčových filmů ze 70. let, z nichž všechny viděl poprvé jako mladý divák, je stejně intelektuálně přísná a pronikavá jako svižná a zábavná. Je to zároveň filmová kritika, filmová teorie, reportážní počin i úžasná osobní historie.
Deníky Alana Rickmana (Universum, 2023, přel. Markéta Schubertová) jsou jedinečnou pozvánkou do mysli autora – jednoho z nejoblíbenějších herců dnešní doby. Alan Rickman i po své smrti zanechal odkaz herce světové úrovně a jeho důstojnost, profesionalita i zvučný hlas nepřestávají diváci obdivovat ani dnes.
Obr.: archiv autora