Hlavní obsah stránky
TÉMA: Oceněné knihovny a knihovníci: Bibliotheca inspirans 2023 ocenila komunitní práci knihoven
MARKÉTA PROKEŠ WITTICHOVÁ marketa.prokes@osf.cz
Bibliotheca inspirans 2023 je ocenění pro knihovny, které dokázaly skvěle pojmout svou komunitní roli v obci. Ocenění letos získaly knihovny, které pro své okolí fungují jako místo setkávání, organizují programy pro děti, upevňují vztahy napříč generacemi, pomáhají v integraci ukrajinským uprchlíkům nebo se angažují v osvětě o udržitelnosti. Ocenění uděluje Nadace OSF společně s Českou spořitelnou.
Ocenění Bibliotheca inspirans letos získalo jedenáct knihoven: Knihovna J. M. Hovorky, Statenice; Knihovna města Ostravy, pobočka Přívoz; Knihovna Třinec; Knihovna U Mokřinky v Mokré; Knihovna Ústeckého kraje, Masarykova veřejná knihovna Vsetín; Městská knihovna Beroun; Knihovna města Hradce Králové; Městská knihovna Litvínov; Městská knihovna Mikulov; Místní knihovna Velké Karlovice. Knihovny, které pomáhají upevňovat komunity, získaly od Nadace OSF a České spořitelny mediální podporu a mikrogrant ve výši 10 000 nebo 20 000 korun, které využijí pro další rozvoj svých aktivit.
O ocenění
Nadace OSF ve spolupráci s Českou spořitelnou oceněním Bibliotheca inspirans podporuje knihovny, které přinášejí příklady dobré a inspirativní praxe. Minulý ročník byl zaměřen na ocenění aktivit v oblasti mediálního vzdělávání. V příštím roce bude nominační formulář stejně jako u letošního ročníku otevřen veřejnosti, návštěvníkům knihoven i knihovnické obci.
O výběru ocenění Bibliotheca inspirans 2023 rozhodla porota ve složení: Tomáš Jindříšek (expert v oblasti marketingové komunikace), Kateřina Jiřinová (expertka v oblasti vzdělávání, kritického myšlení a fungování komunit), Tereza Lišková (koordinátorka programu Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím a novinářka), Andrea Studihradová (CSR manažerka České spořitelny), Ladislava Zbiejczuk Suchá (Katedra informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity).
Předání ocenění
Proběhlo 12. 9. 2023 v Olomouci během největší české knihovnické konference Knihovny současnosti. Nadace OSF ve spolupráci s Českou spořitelnou prostřednictvím ocenění podporuje knihovny, které vzdělávají společnost a zároveň inspirují ostatní knihovny. Letošní druhý ročník se zaměřil na knihovny, které vytvářejí prostor pro dialog, celoživotní vzdělávání a dobré sousedské vztahy. Zaměření letošního ročníku reflektuje, jak nás dění posledních let vede k tomu, abychom si znovu pojmenovali sdílené hodnoty a v souladu s nimi také jednali. Letošní nominace, kde se objevilo 89 knihoven nebo jejich poboček, konkrétně ukazují, jak knihovny fungují jako bezpečné přístavy vědění, porozumění a solidarity, říká k ocenění koordinátorka programu Tereza Lišková z Nadace OSF. A dodává: V knihovnách pracuje spousta inspirativních osobností, které mají úzký vztah k místní komunitě a dokážou jí nabídnout potřebné služby v prostředí, kde je lidem dobře. Těší nás, že můžeme nasazení alespoň části z nich veřejně vyzdvihnout.
Například vsetínská knihovna se intenzivně věnuje celoživotnímu neformálnímu vzdělávání a regionální identitě a dělá to opravdu originálně. Realizovala vzdělávací modul pro seniory „Zapomenuté Valašsko“. Hlavní snahou bylo evokovat vzpomínky pamětníků, každé setkání bylo obohaceno o literární ukázku nějakého valašského autora. Součástí programu knihovny je také šifrovací hra po stopách vsetínských zaniklých hostinců nebo geolokační hra pro děti na téma dětských knih odehrávajících se na různých místech ve Vsetíně. Tvoří i databázi osobností Valašska.
Knihovna ve Velkých Karlovicích zaujala porotu tím, že se stala obývákem vesnice. Aby se místní cítili v knihovně dobře, je vybavena obrovskou sedačkou, ušákem, polštáři, světýlky i stolem s dobrotami. V knihovně se cvičí jóga, učí angličtina, děti tu mají k dispozici bačkory nebo přebalovací pult, lidé si tu mohou půjčit deštník nebo brýle na čtení. Plánovaná rekonstrukce knihovně umožní realizaci dalších aktivit.
Jako obývák vesnice funguje také knihovna J. M. Hovorky ve Statenicích. Organizují se tu různé vzdělávací a kulturní akce, většinou za pomoci četné skupiny dobrovolníků. Místní mohou zajít na swap oblečení, cestovatelskou přednášku, autorské čtení nebo výstavu, děti zase nadchly originální výtvarné dílny inspirované Čapkovým Zahradníkovým rokem nebo workshop „Volte zvířata“, během kterého zjistily, jak probíhají volby a věci s nimi spojené.
Za programy pro děti získaly ocenění Městská knihovna Litvínov a Mikulov. V Mikulově knihovna učí děti v rámci cyklu „Chutné příběhy“ nejen vařit a dodržovat postupy, ale zároveň jim přibližuje i zemi, jejíž kuchyni se právě věnují. Ilona Salajková, která workshopy vymýšlí a vede, dokáže na malém prostoru – v kuchyňce v bytě pro knihovnici – velké věci. Městská knihovna Litvínov má v dětském oddělení hernu, kde mohou děti zdarma trávit odpoledne. A ne jen tak bez náplně – tým knihovníků pro ně vymyslel pravidelné tematické dny. Pondělky patří technice, úterky příběhům, středy tvořivosti, čtvrtky deskovým hrám a v pátek je volná zábava.
Dětem se věnuje také Knihovna města Ostravy v Přívozu, která skvěle pracuje převážně s romskou komunitou. Do aktivit knihovny zapojili romského asistenta z místní základní školy, který s dětmi tráví každé čtvrteční odpoledne. Společně si povídají, hrají deskové hry, čtou, řeší kvízy nebo se doučují. Ocenění za práci s mladými lidmi od 13 do 26 let pak získala Knihovna Třinec. Knihovna zřídila tzv. Mklub – prostor pro všechny mladé lidi od 13 let, kteří chtějí něco vytvářet, trávit zde volný čas s kamarády, učit se nebo dělat něco smysluplného.
Porota ocenila také knihovny, které upevňují komunitu a vztahy napříč sociálními skupinami. V Knihovně města Hradce Králové jsou otevřeni všem návštěvníkům bez rozdílu a neustále hledají cesty, jak být prospěšní nejen většinové společnosti, ale i těm zranitelnějším. Součástí programu je například lekotéka, zvuková knihovna, programy pro děti ze speciálních škol, pohádkoterapie, praktická pomoc sociálně znevýhodněným lidem nebo pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny. Knihovna U Mokřinky v obci Mokré zase pro obci se 170 obyvateli umí každoročně zorganizovat až 50 kulturních a komunitních akcí a vymyslet je tak, aby se jich mohly zúčastnit všechny generace.
Knihovna Ústeckého kraje získala ocenění za vydání dvojjazyčné knihy Falco a já, která ukrajinským i českým dětem přibližuje Ústecký kraj. Příběhem provází sokol Falco, který z výšky vidí celý kraj. Sokola má Ukrajina ve svém znaku a v Česku jich nejvíce žije právě na Ústecku. V knize mohou děti plnit různé úkoly, vést si cestovatelský deník nebo zapisovat zážitky. Jedna strana je v češtině, druhá v ukrajinštině a součástí každé kapitoly je i jednoduchý slovník.
Knihovna v Berouně zaujala porotu dlouhodobým zájmem o udržitelnost, který propojuje s komunitními aktivitami. Má na programu například cyklus přednášek „Za minutu dvanáct“, které knihovna pořádá každou druhou středu v měsíci. Zavedla popelnice na třídění odpadu, má fungující semínkovnu a pravidelně pořádá swapy.
V letošním ročníku mě nesmírně potěšila pestrost sousedských, komunitních aktivit tzv. malých knihoven. Vnímám to jako potvrzení silného hybatelského potenciálu knihoven a těším se, jak se vzájemně budou dále inspirovat. Pro velké knihovny bylo nejspíše letošní téma hůře uchopitelné, což se odrazilo v menším počtu dobrých nominací, dodává k letošním oceněním Andrea Studihradová, CSR manažerka České spořitelny a jedna z porotkyň.
Více informací naleznete na https://osf.cz/bibliothecainspirans/