Hlavní obsah stránky
KNIHOVNY V NOVÉM: Deset kroků pro udržitelnou výstavbu a rekonstrukci knihoven
KLÁRA EKLOVÁ klara.eklova@rethinkarch.cz
Checklist udržitelné architektury organizace Rethink Architecture přehledně a stručně popisuje deset oblastí, ve kterých lze při přípravě projektu podporovat udržitelnost. Které konkrétně to jsou a jaké otázky si lze při plánování rekonstrukce či stavby knihovny klást?
V Rethink Architecture vzděláváme a propojujeme profesionály ve stavebnictví a dáváme jim nástroje, aby mohli společně tvořit architekturu přátelskou k lidem i přírodě. Pořádáme přednášky, semináře a workshopy, školíme ve firmách, poskytujeme poradenství v oblasti udržitelnosti a publikujeme. Přehled našich aktivit, záznamy přednášek i publikace ke stažení můžete najít na stránkách https://www.rethinkarchitecture.cz/.
Oblasti, ve kterých lze podporovat udržitelnost:
Spolupráce – od počátku projektu spolupracují odborníci z relevantních profesí a investor, je zapojena místní samospráva a formou participace také veřejnost a budoucí i současní návštěvníci.
Koncept – již při plánování se můžete ptát: lze pro novou knihovnu zrekonstruovat stávající budovu nebo prostor? Bude možné prostory knihovny snadno přizpůsobit změně funkcí?
Lokalita – předurčuje ekonomickou a ekologickou náročnost projektu, u knihoven je vedle vhodné orientace ke světovým stranám nutné dobře zvažovat dostupnost udržitelnou dopravou.
Efektivita – projekt by měl být ekonomicky i funkčně efektivní. Budou kapacity knihovny efektivně využívány během dne, týdne a celého roku?
Lidé – projekt by měl být navržen tak, aby se v něm lidé cítili příjemně a bezpečně. U knihoven je obzvlášť důležité, aby prostor umožňoval setkávání a tvorbu komunity a byl dostupný všem uživatelům, a to i těm nejslabším.
Energie – objekt by měl spotřebovat minimum energie na svůj provoz. Je možné využít energii z obnovitelných zdrojů nebo si ji vyrobit na místě?
Materiály – použité materiály jsou recyklované a dále recyklovatelné, objekt je navržen z trvanlivých materiálů, dá se snadno udržovat a dobře stárne.
Voda – každá kapka vody se počítá. V objektu lze pomocí různých opatření snížit spotřebu pitné vody na minimum.
Příroda – ptejte se například, zda projekt počítá s vhodnou vegetací v exteriéru a interiéru či zda může projekt minimalizovat světelný smog a počet kolizí ptactva s prosklenými povrchy.
Zdraví – projekt by měl přispívat ke zdraví lidí i přírody a poskytovat fyzické a psychické pohodlí.