Hlavní obsah stránky
KRONIKA: Zlatá svatba aneb Tři dny v Českém ráji
JAN PĚTA j.a.peta@seznam.cz
Padesát let s knihovnou oslavila v květnových dnech tohoto roku široké knihovnické obci dobře známá kolegyně Alena Pospíšilová. Přesněji bych měl napsat: padesát let s knihovnami. Po maturitě nastoupila v roce 1972 do tehdejší Okresní knihovny Semily. Poté pracovala dvacet let v Městské knihovně Fráni Šrámka v Sobotce. Mnozí z nás na ni vzpomínáme v souvislosti s Knihovnickými týdny, které probíhaly od roku 1993 spolu s festivalem Šrámkova Sobotka a které byly především jejím dílem. V profesním curriculu následovalo po roce 1998 dvanáct let v dětském oddělení Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně.
Partnerství s knihovnami však nepřerušila ani po odchodu do penze: čtenářům je dál k dispozici v Knihovně Antonína Bocha v Libošovicích, nedaleko Sobotky a hlavně blízko rodného hnízda v Malechovicích. Odtud, „ze samoty u lesa, kde vysoko jsou nebesa“, posílá přátelům své zdravice a pozvánky na četné akce, které velkoryse pořádá. Lze jen žasnout nad jejím uměním dávat lidi dohromady i nad činorodostí, invencí a elánem, se kterými slouží kulturnímu životu tohoto krásného kraje.
Po svém, zcela v duchu předcházející věty, pojala i oslavu svého výročí – akcí nazvanou Osobnosti Českého ráje. Třídenní setkání za účasti východočeských knihovníků a sousedů z Libošovic i širokého okolí proběhlo pod záštitou senátora Tomáše Czernina. Spolupořadateli byly libošovická a jičínská knihovna, regionální výbor SKIP 08 a Pekařova společnost Českého ráje.
Program byl vpravdě opulentní; z větší části se odehrával v libošovickém penzionu Do-Ni. Zahájil jej film Poetická procházka Českým rájem s verši básníka Josefa Brože. Místní knihovna má zásluhou Aleny a starosty obce výstavní síň, kde jsme si mohli prohlédnout pohlednice a jiné artefakty vztahující se k nedalekému hradu Kost z bohaté sbírky Pavla Pospíšila. V protější útulné kavárně Doma nechyběly svatební koláčky. Na výstavu navázala přednáška Nadi Kubů o historii sběratelství u nás a vyprávění Jaromíra Kubů o radostech a strastech karlštejnského kastelána. Následovala chvilka poezie z mé loni vydané sbírky Pozpátku. Večer se kolegyně a kolegové pokusili revanšovat Aleně pásmem Zlatá svatba s knihovnou v režii Bobiny Blažkové: živé obrazy, kvíz, abeceda, pasování na rytíře krásného slova, na závěr se do svatby připletli i čerti. Knihovníci se umí bavit!
Druhý den byl celý zasvěcený Josefu Pekařovi. Začal filmovým dokumentem o tomto významném historikovi, který doplnila beseda s producentkou, scenáristkou a režisérkou Janou Tomsovou. Kolegyně Lenka Dědečková nás seznámila s prezentací Josefa Pekaře na webu jičínské knihovny. Velkým lákadlem programu byla přednáška prof. Petra Čorneje na téma Pekařův Žižka. Pocta rodákovi a milovníkovi Českého ráje, autorovi Knihy o Kosti, vyvrcholila koncertem smíšeného pěveckého sboru Aurea Rosa z Liberce v místním kostele sv. Prokopa. Během slavnostního večera bylo uděleno čestné občanství Libošovic Josefu Pekařovi in memoriam. Nelze zapomenout ani na odpolední projížďku dvěma kočáry k Pekařově lavičce, Semtínské lípě a do Vesce nebo na pěší putování ke Kosti.
Následující dopoledne čekalo účastníky radostné povídání s Ladislavem Špačkem o etiketě, spolupráci s Václavem Havlem a knižním cyklu Dědečku, vyprávěj…
Během celého třídenního setkání mě osobně několikrát překvapila aktivní účast místních. Bylo evidentní, že všichni svoji knihovnici nejen znají, ale že ji mají rádi. Je obdivuhodné, jak dokáže spolupracovat s vedením obce – nejen v tomto případě. Svědčí o tom třeba obnovená Pekařova lavička nebo samotná Knihovna Antonína Bocha. Nezbývá než Aleně poděkovat za tři rajské dny a popřát pocit uspokojení při ohlížení zpět i dobré výhledy do časů budoucích.