Hlavní obsah stránky
VYUŽITÍ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ: Veřejné licence v Národní knihovně České republiky
LENKA MAIXNEROVÁ Lenka.Maixnerova@nkp.cz
LINDA JANSOVÁ Linda.Jansova@nkp.cz
PETRA ŠŤASTNÁ Petra.Stastna@nkp.cz
V dubnu letošního roku Národní knihovna ČR (dále jen NK ČR) zpřístupnila databáze Česká národní bibliografie, Národní autority NK ČR a Centrální adresář knihoven a informačních institucí pod veřejnou licencí Creative Commons – CC01. Creative Commons (CC) je americká nezisková organizace, která si klade za cíl rozšířit množství autorských děl dostupných veřejnosti k legálnímu využívání a sdílení.2
Veřejnou licencí se označují všechny licence, které jsou uzavírány zveřejněním díla s licenčními podmínkami (či odkazem na ně) a u kterých poskytovatel a nabyvatel licence nejsou v přímém kontaktu.3 Licence Creative Commons jsou souborem veřejných licencí, které přinášejí nové možnosti v oblasti publikování autorských děl: posilují pozici autora při rozhodování, za jakých podmínek bude dílo veřejně zpřístupněno. Autor jejich prostřednictvím nabízí neurčitému počtu potenciálních uživatelů licenční smlouvu, na základě které jim poskytuje některá svá práva k dílu a jiná si vyhrazuje.
Creative Commons nejsou popřením klasického pojetí autorského práva, jsou jeho nadstavbou a jako takové vycházejí z občanského zákoníku (§ 2358–2389 zákona č. 89/2012 Sb.4 Veřejná licence CC0 umožňuje nejširší možné užití databází, a to jak pro nekomerční, tak komerční účely, bez nutnosti uvedení autorství. Zveřejnění databází pod veřejnou licencí CC0 NK ČR provedla se schválením Ministerstva kultury ČR, které je jejím zřizovatelem.
NK ČR vytváří celou řadu databází různého charakteru: bibliografické, autoritní, faktografické. Zájem o databáze NK ČR je dlouhodobý, jedná se zejména o Českou národní bibliografii a soubor jmenných autorit. NK ČR se vždy snažila externím subjektům z nekomerční sféry data poskytnout, většinou na základě licenčních smluv.
Z legislativního hlediska mají pro NK ČR vliv na zpřístupňování databází následující zákony a směrnice:
— autorský zákon č. 121/2000 Sb.;
— zákon o svobodném přístupu k informacím č. 106/1999 Sb.;
— směrnice EP a Rady 2019/1024 o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru;
— zákon o majetku ČR a jejím vystupováním v právních vztazích č. 2019/2000 Sb.;
— zákon o rozpočtových pravidlech č. 2018/2000 Sb.;
— Listina základních práv a svobod.
Z hlediska autorského zákona je NK ČR pořizovatelem databáze a má právo na vytěžování a na zužitkování celého obsahu databáze, má rovněž právo udělit jinému subjektu oprávnění k výkonu tohoto práva. Databáze vytvářené v NK ČR vznikly z veřejných prostředků a slouží k veřejnému účelu. Z hlediska zákona o svobodném přístupu k informacím je NK ČR povinným subjektem, je tedy zmocněna poskytovat i takové informace, které není nijak ze zákona povinna zveřejňovat; poskytované informace mají být co nejotevřenější. NK ČR je právnickou osobou, má zásadu smluvní svobody, je tedy primárně na jejím rozhodnutí, kterému subjektu umožní vytěžovat a zužitkovat databázi nebo její část a za jakých podmínek. Podle evropské směrnice o otevřených datech a opakovaném použití informací veřejného sektoru nesmí povinné subjekty vykonávat zvláštní práva pořizovatele databáze s cílem bránit opakovanému použití dokumentů/informací nebo je omezit nad rámec stanovený touto směrnicí. Podle zákona o majetku a zákona o rozpočtových pravidlech jsou databáze vytvářené v NK ČR majetkem státu.
V roce 2019 bylo v NK ČR odsouhlaseno, že (jen) autoritní a bibliografické záznamy budou knihovnám poskytovány bez nutnosti uzavírat smlouvu.5 Rozhodnutí bylo učiněno na základě vyjádření Ministerstva kultury ČR v roce 2018 ke „Stanovisku k možnosti poskytnutí záznamů z databází pořizovaných NK ČR“, ve kterém bylo doporučeno poskytovat databáze NK ČR pouze pro nekomerční využití, pro komerční využití za úplatu. Doporučením CENL (Conference of European National Librarians), jehož členem je i NK ČR, bylo již v roce 2011 poskytovat metadata co nejvolněji.6 Kladně se k této problematice staví i IFLA.7
Na základě smluv poskytla NK ČR databáze např. těmto externím subjektům: VIAF (Virtual International Authority File), Europeana, Wikimedia ČR, ExLibris.
Databáze vytvářené v NK ČR jsou volně přístupné přes internet, některé s možností stažení přes protokol OAI-PMH (Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting).
V NK ČR byla v roce 2021 vytvořena pracovní skupina, která se problematikou zveřejnění těchto databází začala intenzivně zabývat. Členy pracovní skupiny byli zástupci řady oddělení knihovny: právního, IT, zpracování fondů, Knihovnického institutu atd. Pracovní skupina projednávala zpřístupnění databází NK ČR pod veřejnou licencí CC0 nebo CC4 se zástupci Ministerstva kultury ČR, Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva financí ČR. Výsledkem jednání bylo doporučení vystavit databáze vytvářené v NK ČR pod veřejnou licencí CC0, ale se souhlasem zřizovatele, tj. Ministerstva kultury ČR. NK ČR připravila prohlášení o zveřejnění a zpřístupnění tří databází pod licencí CC0: České národní bibliografie, Souborů národních autorit NK ČR a Centrálního adresáře knihoven a informačních institucí ČR. Prohlášení bylo odsouhlaseno Ministerstvem kultury ČR a databáze byly vystaveny na stránkách NK ČR pod veřejnou licencí CC0 s týdenní aktualizací ve formátu MARCXML, v případě České národní bibliografie i ve formátu Dublin Core.
Aby zpřístupněné databáze NK ČR mohly být označovány jako otevřená data, je nutné jejich zveřejnění v Národním katalogu otevřených dat8, který spravuje Ministerstvo vnitra ČR. Zákonná definice otevřených dat podle zákona o svobodném přístupu k informacím zní: informace zveřejňované způsobem umožňujícím dálkový přístup v otevřeném a strojově čitelném formátu, jejichž způsob ani účel následného využití není omezen a které jsou evidovány v národním katalogu otevřených dat9. Databáze Česká národní bibliografie nyní prochází registrací a postupně budou registrovány i další datasety, pokud to bude vhodné.
NK ČR zvažuje vystavení databází i v dalších formátech, např. CSV, RDF atd. Probíhají též diskuze, které další databáze NK ČR jsou vhodné ke zveřejnění pod veřejnou licencí.
Poskytování obsahu databází NK ČR je ve veřejném zájmu, slouží k podpoře vědy, výzkumu, vzdělávání, k vývoji nových aplikací a dá se považovat za dobrou praxi. Zpřístupněním databází pod veřejnou licencí CC0 se NK ČR může zařadit po bok významných zahraničních knihoven, jako jsou např. národní knihovny v Dánsku, Estonsku, Finsku, Lotyšsku, Lucembursku, Německu, Polsku, Rakousku, Švédsku, USA, které také svá data zpřístupňují pod obdobnou licencí. Vystavení databází NK ČR v jejich originální podobě dává možnost každému data hodnotit, odkazovat, upozorňovat na chyby, a tím i přispět k vyšší kvalitě vytvářených dat. NK ČR zpřístupněním knihovních metadat pod veřejnou licencí CC0 a jejich propojováním v digitálním prostředí přispívá k plnění jednoho ze strategických cílů Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021–2027 s výhledem do roku 203010.
1 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.cs
2 https://cs.wikipedia.org/wiki/Creative_Commons
3 https://cs.wikipedia.org/wiki/Licence
4 https://www.creativecommons.cz/uvod/
5 viz Zápis z porady vedení NK ČR – 34/2019
6 https://creativecommons.org/2011/10/04/europes-national-librarians-support-opening-up-their-data-via-cc0/
7 https://www.ifla.org/news/ifla-signs-the-wikilibrary-manifesto/
8 https://data.gov.cz/datov%C3%A9-sady
10 https://www.nkp.cz/ipk/ipk/docs/koncepce-rozvoje-2021-2027