Hlavní obsah stránky
TÉMA: Vánočně...: Vánoce v Knihovně Eduarda Petišky
VĚRA KRAJÍČKOVÁ vera.krajickova@knihovna.brandysnl.cz
Vánoce jsou obdobím nadšení dětí, vyšších příjmů obchodníků a občasného stresu rodičů. Vánoce jsou spjaté s poetickým půvabem, pohádkami, tradicemi, setkáváním s blízkými. Vánoční atmosféra přichází každoročně i do knihoven. I do knihovny naší. Počátkem prosince najdeme vánoční ozdoby, světýlka, přineseme chvojí a vánoční stromečky, připravíme betlémy, které dostáváme od čtenářů, a všechna oddělení vánočně vyzdobíme. Vánoční atmosférou chceme podpořit motto naší knihovny, které zní: Knihovna jako místo, kde se cítím dobře.
Jedním z prvních vánočních počinů je příprava příspěvku do Městských listů, zpravodaje města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, který odevzdáváme počátkem listopadu. V loňském roce, kdy nebylo možné pozvat návštěvníky do knihovny na pravidelné předvánoční setkání, jsme zpravodaj města doplnili nejen zajímavými informacemi o vánočních zvycích, tradicích a betlémech, ale také omalovánkami vytvořenými na zakázku knihovny. Pátého prosince přicházel i do knihovny Mikuláš s nadílkou a Vánoce začínaly.
Zmínila jsem předvánoční setkávání. Těch býval prosincový kalendář plný. Pro děti jsme nachystali dílničky, ve kterých mohly za pomoci šikovných knihovnic vyrábět vánoční dárky. Někdy děti přicházely v rámci školního vyučování do knihovny na vánoční vyrábění, někdy na povídání o vánočních tradicích. V některých letech jsme školní děti pozvali na brandýský zámek na vánoční pohádku nebo na workshop, v rámci kterého vánočně vyzdobily zámecké nádvoří. Pravidelně jsme pořádali vánoční herní odpoledne spojená s ochutnávkou cukroví.
Ani dospělí návštěvníci nepřicházeli zkrátka. Každoročně jsme připravovali vánoční literárně hudební večery. Hostem býval většinou některý z místních autorů (např. Martin Petiška, Petr Kukal, Zbyněk Ludvík Gordon) nebo hudebník z širšího okolí. V posledních letech jsme tato vánoční setkání obohatili o představení regionálních produktů – marmelády, paštiky, bylinné kosmetiky. Cílem bylo představit region i po stránce jiné než kulturní.
Samostatnou kapitolou je Virtuální univerzita třetího věku, kterou knihovna provozuje ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou již od roku 2018. Prosincové přednášky bývaly spojeny s kávou, ochutnávkou a hodnocením přineseného cukroví, vzpomínáním, připomenutím vánočních tradic. Studentům, kteří se setkávali ve dvou téměř dvacetičlenných skupinách, se ani nechtělo domů.
Zajisté jste si všimli, že jsem celý příspěvek napsala v minulém čase. Epidemiologická situace ovlivnila již druhé Vánoce. Umíme sice zajistit akce v online podobě, ale zejména vánoční setkání jsou hlavně o komunikaci, povídání, vzpomínání, společné výrobě dárků, ochutnávání cukroví. A dáte mi zcela jistě za pravdu, že to online formou určitě nejde. Doufejme, že vánoční svátky 2022 proběhnou tak, jako v letech před covidem – knihovna bude plná dětí i dospělých, kteří si přijdou společně připomenout Vánoce.
Foto: archiv Knihovny Eduarda Petišky Brandýs nad Labem-Stará Boleslav