Hlavní obsah stránky
RECENZE: Co byste měli znát o J. A. Komenském
JAROSLAV CÍSAŘ ctenar@svkkl.cz
PÁNKOVÁ, Markéta. Jan Amos Komenský v kostce: malá encyklopedie českého génia staletí.
Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2020. 181 s. Náklad: 1000 ks. ISBN 978-80-86935-50-8
Tříleté Národní oslavy výročí Jana Amose Komenského, tj. 430. výročí narození (1592) a 350. výročí úmrtí (1670), jsou i mezinárodním projektem. Byly naplánovány na období 2020–2022. K jejich slavnostnímu zahájení došlo velkolepě 2. 9. 2019 v Pantheonu Národního muzea za účasti řady předních představitelů České republiky i zahraničních hostů. Tehdy ještě nikdo netušil, co nás čeká. Opatření proti pandemii koronaviru posléze citelně zasáhla do řady připravených a široce koncipovaných akcí a aktivit, které měly nejširší veřejnosti připomenout osobnost Učitele národů. Ostatně i na stránkách Čtenáře jsme loni osobnost Komenského připomínali samostatnou rubrikou.
Jak svým názvem, tak svým profilem patří logicky k těm nejaktivnějším pražské Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. Trvalou připomínkou jejich aktivit zůstane kniha, kterou připravily ve spolupráci s UNESCO a za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Její autorka Markéta Pánková, mj. ředitelka dané instituce, ji sestavila na základě rozsáhlé komeniologické literatury české i zahraniční provenience. Do faktograficky bohaté a hojně ilustrované publikace zahrnula základní biografické informace o Komenském a jeho rodině v kontextu historických událostí doby, v níž žil, o místech spjatých s jeho životem, o učitelích a osobnostech, které ovlivnily jeho názory a postoje při řešení společenských poměrů a vzdělávání.
Kniha je rozdělena do téměř dvacítky kapitol podle Komenského životních událostí a aktivit, jež provázely učencovu životní pouť. Předkládá vysvětlení vybraných pojmů a reálií s ním spjatých. Autorka vytipovala ze zhruba 250 učencových děl nejdůležitější pedagogické, filozofické a teologické práce, které opatřila anotacemi a vybrala z nich ukázky. Jednou z příloh publikace je i výběr z Komenského korespondence. Samostatnou přílohu tvoří rodopis Jana Amose. Uměřená a přehledná grafika publikace (autor Pavel Průša) nenásilně propojuje text včetně jeho přehledových faktografických pasáží s jeho obrazovým doprovodem.
Jak se píše v předmluvě knihy, Komenský ztělesňuje symbolický průsečík různých tendencí kultury 17. století. Je určena především zájemcům o J. A. Komenského, zejména studentům, ale základní fakta o tomto velkém muži našeho národa, jehož věhlas, nadčasový a inspirativní význam přesáhl hranice země ve středu Evropy, by si mohl připomenout a osvěžit každý z nás, takže by slušela minimálně příručkám veřejných knihoven. Představuje přehledné kompendium informací o společensko-politické situaci 17. století v Evropě, v našem případě se zvláště citlivým stigmatem bitvy na Bílé hoře, a rovněž o vývoji vnímání odkazu Komenského v období po jeho smrti.