Hlavní obsah stránky
ZE SVĚTA
Zdroje jsou dostupné v Knihovně knihovnické literatury Národní knihovny ČR.
Jedním z dlouhodobých problémů i knihoven v Tanzanii je snižování provozních rozpočtů. Podle celostátní studie je hlavním zdrojem příjmů vláda a dárci a problémy se neomezují pouze na knihovny konkrétní velikosti. Situace se dlouhodobě zhoršuje a negativně ovlivňuje kvalitu nabízených služeb. Knihovny se snaží zvýšit své příjmy dalšími aktivitami a nabízejí služby za různé poplatky (tisk kopií, vazba dokumentů, registrační poplatky atd.). V akademické oblasti je „podnikání“ jednou z nejrychleji rostoucích oblastí univerzitních kampusů. Knihovny v různých částech světa investují do projektů, které přetvářejí konvenční služby, a zvyšují svůj příjem (např. Knihovna Johns Hopkins University nebo Sheridanova knihovna v USA). Akademické knihovny v australské Victorii zahájily také významné podnikatelské aktivity (např. návrh inovativního produktu na výrobu barevných map v University of Melbourne). Jiné knihovny podporují profesionální podnikatelské činnosti, jako jsou soutěže podnikatelských plánů, autorskoprávní služby, zdroje patentů a ochranných známek, tisk a projekty digitalizace, půjčování prostor v budovách knihoven atd. Obchodní přístupy knihoven jsou zaměřené na vyrovnání nedostatků tradičního financování. Řízení výzkumu, informační činnost, marketing, inovace a řešení problémů jsou klíčové potřebné podnikatelské schopnosti, dále knihovny potřebují také dovednosti v oblasti sebeobhajoby, komunikace, designu, vzdělávání a kompetence týkající se projektového řízení. Ze studie vyplývá, že knihovny v Tanzanii budou i nadále čelit omezeným finančním zdrojům, protože nevyvíjejí žádné inovativní změny v oblasti vícezdrojového financování.
(IFLA Journal – Volume 45, Number 4, December 2019, s. 322–333)
Dozorčí rada Sparkasse oznámila konec pobočky své banky v malém německém městečku Olching (20 km západně od Mnichova). Špatná zpráva pro místní občany, kteří nejsou příliš mobilní ani digitálně gramotní, a také pro městské náměstí, které už tak bylo téměř vylidněné. Město se ovšem rozhodlo pro oživení budovy bývalé banky celého náměstí – v budově vznikla během půl roku nová městská knihovna spolu s místní pekárnou. Knihovna tak poskytuje delší provozní dobu (bude otevřená stejně jako místní pekárna sedm dní v týdnu, od sedmi do sedmi) a přidanou službu. U pekárny časem vznikla i malá kavárna a obyvatelé Olchingu jsou nadšení, že mohou knihovnu navštívit i o víkendu. Bez spojení s takovýmto strategickým partnerem by knihovna nikdy takovou provozní dobu mít nemohla! Rychlá přeměna nové budovy byla možná jen díky silným partnerům – pekař to zvládl mnohem rychleji a svobodněji, než by to dokázal veřejný sektor. Knihovna sice nemůže personálně plně pokrýt 80 otevíracích hodin týdně, ale moderní technologie umožňují spolu s přítomností pracovníků pekárny udržovat knihovnu otevřenou. Velmi se také osvědčila spolupráce s místními dobrovolníky.
(BuB Forum Bibliothek und Information – Jahrgang 71, Nr. 12, 2019, s. 749–751)
Tři zkušené bibliografky Univerzitní knihovny v Bratislavě připravily v minulém roce chronologicky a retrospektivně další svazek Bibliografie almanachů, ročenek a sborníků na Slovensku za léta 1701–1918. Bibliografie se vrací k výzkumům proběhlým v 70. a 80. letech 20. století, kdy na jejich základě vznikl provizorní soubor autorů Evy Kovačičové a Štefana Štvrteckého. Univerzitní knihovna v Bratislavě doplnila k soupisu potřebné informace k 850 titulům almanachů, ročenek a sborníků a 114 divadelním almanachům. Předložená bibliografie je důležitá pro historický výzkum v interdisciplinárním kontextu. Důležité je vyzdvihnout a všimnout si erudované vstupní historicko-přehledové studie M. Ambrůžové Poriezové a A. Škovierové, která specifikuje a představuje kulturně-společenské předpoklady vydávání almanachů, ročenek a sborníků na Slovensku v analyzovaném období. Metodický úvod nám vedle historického exkurzu do dějin vydávání nepravých periodik poskytuje informace o tom, jaké publikace byly zahrnuty do zpracování, i o struktuře bibliografického záznamu. Neoddělitelnou součástí bibliografie jsou kvalitní rejstříky. Tato bibliografie je dalším významným krokem v plnění Programu Slovenské národní retrospektivní bibliografie.
(Knižnica – ročník 20, číslo 4, 2019, s. 66–67)
Připravil ROMAN GIEBISCH