Hlavní obsah stránky
OD REDAKČNÍHO STOLU
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
to, co jsem avizoval minule, se stává skutečností. Nadcházejících devatenáct čísel 72. a 73. ročníku Čtenáře (2020–2021) bude pod názvem Knihovny v novém představovat zdařilé novostavby či rekonstrukce knihoven z období posledních zhruba deseti let. Měly by dokumentovat knihovnu jako moderní instituci 21. století včetně její proměňující se role komunitního centra pro všechny kategorie uživatelů – od dětí předškolního věku až po seniory. Ve spolupráci s Metodickým centrem pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při MZK (MCVRK) a dalšími spolupracovníky bychom vám rádi přinášeli inspirativní příklady, kde se to již povedlo včetně popisu cesty k vysněnému a většinou investičně náročnému cíli. Pokud stojíte na prahu tohoto záměru, rádi bychom vám poskytli užitečné informace, jak na to. Samozřejmě uvítáme, když nám budete posílat i své náměty a představy, o čem byste se v tomto směru rádi dočetli. Pokusíme se pak oslovit autory, kteří mají k dané problematice co říci a získali zkušenosti.
Přípravě tohoto cyklu jsme věnovali zhruba rok, a tak bychom vám na stránkách časopisu také rádi představili příklady zajímavých a netypických budov knihoven z tuzemska i zahraničí, specializované architektonické kanceláře a tvůrce, kteří se knihovnám věnují systematicky. Všimneme si toho, co by nemělo být opominuto v souladu s platnou legislativou v Česku, pokud dojde k rozhodnutí stavět, přestavovat, rekonstruovat, přistavovat či modernizovat v budově určené k fungování jako knihovna, budou rozebrány některé specifické funkce či pojmy jako „městský architekt“, „makerspace v knihovnách“ aj., možnosti čerpání financí, prostor dostanou anotované přehledy existující odborné literatury k tematice výstavby a rekonstrukce knihoven, upozorníme na existující materiály a jejich překlady do češtiny (doporučení IFLA, ISO, SKIP, NK ČR nebo již zmiňovaného MCVRK apod.).
Již zavedené pravidelné rubriky nepřijdou zkrátka. Chystáme pro vás také seriál o prosazování zájmů knihoven (prý nesprávně označovaném překladem anglického termínu jako „advokacie knihoven“).
Tak nám, prosím, držte palce, abychom v prosinci 2021 při bilancování těchto záměrů neměli pocit nevyužité příležitosti. Ovšem rozhodující hlas budete mít především vy, pravidelní čtenáři tohoto knihovnického časopisu. Aktuálně, po uzávěrce, vám nejen původní krásné jaro, ale i hodně zdraví a pevné nervy přeje rouškami a antibakteriálními gely obklopený
JAROSLAV CÍSAŘ